20.01.2021        5821
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 14-yanvardagi “Shaxmatni yanada rivojlantirish va ommaviylashtirish hamda shaxmatchilarni tayyorlash tizimini takomillashtirish chora tadbirlari toʻgʻrisida”gi 4954-son Qarori hamda 2020-yil 30-oktyabrdagi “Sogʻlom turmush tarzini keng tatbiq etish va ommaviy sportni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PF-6099-sonli OʻzR Prezidenti Farmonini ijrosini taʼminlash maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi tashabbusi bilan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Vazirlik xodimlari, universitet professor-oʻqituvchilari hamda talaba yoshlari oʻrtasida 2021-yil 16-yanvar kuni “Shaxmat” sport turlari boʻyicha musobaqa boʻlib oʻtdi. Taʼkidlash joizki, bu musobakada nafaqat talaba yoshlar, balki Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi xodimlari, universitetimiz professor-oʻqituvchilari va xodimlari ishtirok etishdi. Doʻstona ruhda oʻtgan musobaqaning ochilish marosimini OʻzR Tashqi ishlar vazirligi Kadrlar va taʼlim muassasalari boshqarmasi boshligʻi I.A.Xasanov va JIDU Yoshlar bilan ishlash boʻyicha prorektori L.Oʻ.Mingishovlar ochib berdilar.
Bellashuvlar yakunida musobaka ishtirokchilari oʻrtasida fahrli 1-oʻrinni T.Alixodjayev, 2-oʻrinni I.Xaitbayev, 3-oʻrinni F.Shermatov qoʻlga kiritdilar. Gʻoliblarga Tashqi ishlar vazirligi Kadrlar va taʼlim muassasalari boshqarmasi boshligʻi I.A.Xasanov tomonidan mukofot va diplomlar topshirildi. Ushbu musobaka jismoniy madaniyat va sport fani oʻqituvchilari  Sh. Dilmurodov, D. Raxmatov va Xalqaro iqtisodiyot va Menejment fakulteti talabalari - S. Xujakulov hamda X.Yarbekovlar tomonidan nazorat qilindi.

В УМЭД с участием сотрудников МИД Республики Узбекистан состоялся шахматный турнир
Во исполнение Постановления Президента Республики Узбекистан от 14 января 2021 года № 4954 «О мерах по дальнейшему развитию и популяризации шахмат и совершенствованию системы подготовки шахматистов» и Указа Президента РУз от 30 октября 2020 года «О мерах по пропаганде здорового образа жизни и дальнейшему развитию массового спорта» в целях обеспечения реализации директивных документов страны в Университете мировой экономики и дипломатии по инициативе Министерства иностранных дел Республики Узбекистан 16 января 2021 года прошли соревнования по «Шахматам» среди профессорско-преподавательского состава и студентов УМЭД с участием сотрудников МИД РУз. Следует отметить, что в этом конкурсе активно участвовала не только студенческая молодежь университета, но и сотрудники Министерства иностранных дел РУз, профессора и сотрудники УМЭД.
Церемонию открытия шахматного турнира вступительным словом открыли начальник Управления кадров и учебных заведений МИД РУз И.А. Хасанов и проректор по работе с молодежью УМЭД Л.У. Мингишов.
По итогам соревнований 1-место занял - Т.Алиходжаев, И.Хайтбаев – 2-место, Ф. Шерматов – 3-место. Победители были награждены памятными призами и почётными дипломами. Вручал их начальник Управления кадров и образовательных учреждений МИД РУз И.А.Хасанов.
Соревнования проходили с участием преподавателей физической культуры и спорта УМЭД Ш.Дильмуродова и Д.Рахматова, а также студентов факультета Международной экономики и менеджмента - С. Худжакулова и Х. Ярбекова.