21.12.2020        7843
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan ijtimoiy, maʼnaviy-maʼrifiy sohalardagi ishlarni yangi tizim asosida yoʻlga qoʻyish, yoshlar taʼlim-tarbiyasi uchun qoʻshimcha sharoitlarni yaratish boʻyicha ilgari surilgan 5 ta muhim tashabbusning  1 bosqichida yoshlarning musiqa, rassomlik, adabiyotga, 4  bosqichida -  yoshlar maʼnaviyatini yuksaltirish, ular oʻrtasida kitobxonlikni keng targʻib qilish, adabiyot boʻyicha tizimli ishlarni tashkil etishga yoʻnaltirilgan boʻlib, joriy yilning 19-dekabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Xalqaro munosabatlar” fakulteti tomonidan tashkil etilgan, Oʻzbekiston Respublikasi Badiiy Akademiyasi aʼzosi, Oʻzbekiston Respublikasi xunardmandlari uyushmasi aʼzosi, “Doʻstlik” ordeni sohibi, adabiyotshunos, sanʼatshunos, kulol-rassom Toxirjon Xaydarov  ijodi asosida “Milliy qadriyatlarimiz, urf-odatlarimiz va tariximizga bir nazar” nomli ijodiy uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuv davomida ijodkor oʻzining adabiyot va sanʼat yoʻlidagi faoliyati, kulolchilikka boʻlgan mehr-ishtiyoqi, ilk ijodiy ishlari va yutuqlari, tarixiy shajaralarni yaratish jarayoni, kulolchilik uy-muzeyini hamda shaxsiy kutubxona tashkil qilish gʻoyasi va xozirgi kunda shogirdlari bilan olib borayotgan yangi ijodiy izlanishlari haqida talabalarga batafsil soʻzlab  berdi. U yoshlarga qarata - shu yurtda kamol topayapmizmi  demak, xar birimiz avvalo, shu Vatanga xizmat qilishimiz, mamlakatimizga havas qilishimiz, oʻzimizni kashf qilishimiz lozim.  Bizni hech kim kashf qilib ketmaydi, shu sababdan oʻzimiz nimalarga qodirligimizni anglab, oʻzligimizni namoyon qilishimiz zarur. Bu har bir odamning va ayniqsa siz yoshlarning burchingizdir - deya talabalarni ruhlantirdi. Shuningdek u, - Men dunyoga chiqmayman, aksincha, dunyoni Oʻzbekistonga olib kelaman deya ahd qilganman va bu niyatimni roʻyobga oshirish uchun tunu - kun  oʻz ustimda mehnat qilib, bosqichma - bosqich yuksalganman, - deya talaba - yoshlarga adabiyot, sanʼat, kitobxonlik olamiga mehr berishlarini maslahat berdi. Zero maʼnaviy yetuk va maʼnaviy komil inson hech qachon hech kimdan kam boʻlmasligini, oʻzining misolida koʻrsatib oʻtdi.
Uchrashuv soʻngida ijodkor, kitobga mehr qoʻyish, mustaqil fikr va keng dunyoqarashni shakllantirishi, bu esa oʻz oʻrnida ularning hayot yoʻllariga poydevor boʻlib, kelajakda mustahkam zamin boʻlishini taʼkidladi hamda oʻzining eng yaxshi tilaklarni tilab qoldi.
Xulosa oʻrnida buyuk fors va tojik shoiri Abdurahmon Jomiyning quyidagi toʻrtligini keltirib oʻtishni joiz bildik.

I will attract the world to Uzbekistan
The first of the five important initiatives put forward by the President of the Republic of Uzbekistan on the basis of a new system of work in the social, spiritual and educational spheres, the creation of additional conditions for the education of young people is music, art and literature, the fourth is aimed at raising the morale of young people, the widespread promotion of reading among them, the organization of systematic work on literature. On December 19 at the University of World Economy and Diplomacy, a meeting was held under the title "A vision of our national values, custom and history" with the member of the Republican Art Academy and the Union of Craftsmen of Uzbekistan, holder of the Dustlik award, writer, artist and potter Tokhirjon Khaidarov. The meeting was organized by the Faculty of International Relations.
During the meeting, the artist told students about his career in literature and art, his passion for ceramics, his first creative work and achievements, the process of creating historical trees, the idea of creating a pottery house-museum and personal library, and about the creative research being conducted with his students.. He told to the students, “If we are growing up in this place, then each of us must first of all serve this Motherland, admire our country, discover ourselves. No one will discover us, so we need to realize what we are capable of and show ourselves.” He encouraged the students that this was the duty of everyone and especially of young people. He also said, “I am determined not to go out into the world, but to attract the world to Uzbekistan, and to achieve this goal I have worked day and night, step by step.” In addition, the artist advised students to turn their attention to literature, art and reading. “A spiritually developed person will never be disadvantaged in any way,” said the artist.
At the end of the meeting, the artist advised to strengthen the love of reading, learn to think independently and form a broad outlook, justifying this by the fact that the listed qualities will help in creating a solid foundation in the path of life. He also expressed his best wishes.