20.10.2020        6012
Barchamizga ma’lumki, 1989 yil 21 oktyabrda – O‘zbekiston Respublikasining "Davlat tili to‘g’risida"gi qonuni qabul qilingan sana hisoblanadi. Davlatimiz rahbarining yuksak e’tibori va o‘zbek xalqining ma'naviy qadriyatlarini tiklash borasidagi jiddiy sa'y-harakatlari ushbu me'yoriy hujjat, davlat tilini targ'ib etish, uni chuqur o’rganish va rivojlantirish uchun yangi imkoniyatlar ochib berdiki, so'nggi yillarda bu qonun doirasida ulkan ishlar amalga oshirildi.
Joriy yilning 17 oktyabr kuni, Xalqaro munosabatlar fakultetida "Davlat tili kuni"ga bagishlangan navbatdagi murabbiylik soati bo‘lib o‘tdi.
Unda talabalar, o‘zbek tilining tarixi va rivojlanishi bilan bog'liq mavzularda taqdimotlar qildilar. Jumladan, talaba Aziz Radjabov o’zining "O‘zbek tilining paydo bo‘lishi va rivojlanish tarixi" nomli taqdimotida, o‘zbek tili-o‘zbek xalqi madaniyatining ajralmas qismi sifatida kelib chiqishi va shakllanishining asosiy bosqichlari haqida taqdimot qildi. Shuningdek, talaba Oksana Frolova, sof o‘zbek tilida “Zamonaviy o‘zbek tili” mavzusida taqdimot qilib berdi. Murabbiylik soati davomida ushbu masala yuzasidan fikrlar almashildi.
"Xalqimizning taqdiri, ertangi kuniga g'amxo‘rlik qilib, avvalo, milliy qadriyatlarimiz, urf-odatlarimiz, san'atimiz, adabiyotimiz va albatta, ona tilimizni ko‘z qorachig'idek asrashimiz kerak. Bir so‘z bilan aytganda biz, davlat tiliga bo‘lgan munosabatimizni, mustaqilligimizga, Vatanga sadoqat va hurmat sifatida qarashimiz kerak. Bu bizning hayotimizning qoidasi bo'lishi kerak. Va har birimiz bu ezgu ishni o‘zimiz, oilamiz va jamoamiz bilan boshlashimiz kerak"-deydi davlatimiz rahbari.
Navoiy tilini rivojlantirishga qaratilayotgan alohida e‘tibor, uning dunyoda tutgan o‘rni va nufuzini mustahkamlashga xizmat qilmoqda. Bugungi kunda dunyoning ko‘plab mamlakatlarida o‘zbek tiliga bo‘lgan katta qiziqish, mamlakatimiz buyukligidan dalolatdir. Ko‘pgina xorijiy oliy o‘quv yurtlarida maxsus bo‘limlar tashkil etilib, xorijiy talabalar nafaqat o‘zbek tili, balki mamlakatimiz tarixi va uning qadriyatlarini o‘rganmoqdalar.

20.10.2020        6011
Все мы знаем, что 21 октября 1989 года - дата принятия Закона Республики Узбекистан «О государственном языке». Высокое внимание главы нашего государства и серьезные усилия по восстановлению духовных ценностей узбекского народа, открыли новые возможности для продвижения государственного языка, его глубокого изучения и развития. За последние годы в рамках этого закона проделана большая работа.
17 октября 2020 года на факультете международных отношений прошел очередной кураторский час, посвященный дню принятия государственного языка.
Во время кураторского часа студенты выступили с презентациями на темы, связанные с историей и развитием узбекского языка. В частности, студент Азиз Раджабов в своей презентации «История возникновения и развития узбекского языка» сделал презентацию об основных этапах зарождения и становления узбекского языка, как неотъемлемой части культуры узбекского народа. Не смотря на русское происхождения,  студентка Оксана Фролова, также выступила с докладом «Современный узбекский язык» на узбекском языке.
Особое внимание, уделяемое развитию языка Навои, способствует укреплению его роли и авторитета в мире. Сегодня узбекский язык знают и изучают во многих странах мира. В большинстве зарубежных вузов открыты специальные отделения, где иностранные студенты познают прелесть и красоту не только узбекского языка, но и нашей страны, ее истории и современности. Заботясь о судьбе, завтрашнем дне нашего народа, мы в первую очередь должны как зеницу ока беречь наши национальные ценности и обычаи, искусство, литературу и, конечно, родной язык. Одним словом, наше отношение к государственному языку мы должны рассматривать как отношение к нашей независимости, преданность и уважение к нему – как преданность и уважение к Родине. Это должно стать правилом нашей жизни. И каждый из нас должен начать эту благородную работу с себя, своей семьи и коллектива"-подчёркивает глава государства.