JIDU Qirg'izistonning taniqli davlat arbobi Botirali Sidiqovning xotirasini sharafladi
JIDUda Qirg‘iziston elchixonasi va qardosh mamlakatning taniqli jamoat arboblari bilan birgalikda taniqli davlat arbobi, Qirg‘izistonning O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Botirali Sidiqov xotirasiga bag‘ishlangan ilmiy-amaliy anjuman bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda JIDU Xalqaro aloqalar bo'yicha prorektori, prof. S.Saidkasimov, Qirg‘izistonning O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Ibrohim Djunusov, Qirg‘izistonda taniqli jamoat arbobi, “Kurmanjan Datka” jamg‘armasi raisi Yildizkan Joldosheva, “O‘zbekiston-Qirg‘iziston” do‘stlik jamiyati ijrochi direktori Zuxritdin Isamutdinov, Salan Amatanov shahar hokimligi Ijtimoiy rivojlanish bo‘limi rahbari Amatanov Amatanov, taniqli o'zbek jurnalisti Ahmadjon Meliboev va boshqalar.
So‘zga chiqqanlar Batiral Sidiqov haqidagi xotiralari bilan o‘rtoqlashdi, ayniqsa uning Qirg‘izistonning Favqulodda va Muxtor elchisi sifatida samarali faoliyati qayd etildi va uning qirg‘iz-o‘zbek munosabatlarini mustahkamlash va kengaytirishga qo‘shgan hissasini aniq misollar bilan bayon qildi.
Anjuman ishtirokchilari Prezident Sh.M.Mirziyoyevning, xususan, Markaziy Osiyo mamlakatlari o'rtasidagi har tomonlama aloqalarni har tomonlama kengaytirishga qaratilgan yangi tashqi siyosiy strategiyasi asosida Qirg'iziston va O'zbekiston o'rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari va istiqbollarini keng muhokama qildilar.
B.Sidiqovning 80 yilligi va Qirg'iziston Tashqi ishlar vazirligi tashkil topganining 75 yilligiga bag'ishlangan tematik fotoko'rgazma mehmonlar, o'qituvchilar va talabalar orasida katta qiziqish uyg'otdi.
Qirg‘iziston elchixonasi bilan hamkorlikda tashkil etilgan tadbirda qardosh mamlakatning maxsus davlat va jamoat arboblari, JIDU professor-o‘qituvchilari va talabalari, fan, madaniyat va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
2019 yil 5-noyabr
Ma'lumot uchun: Batyrali Sidiqov - falsafa fanlari doktori, professor, 1939 yil 27 oktyabrda O'sh viloyati, Qorasuv tumanining Madi qishlog'ida qishloq o'qituvchisi oilasida tug'ilgan. U davlat xizmatining katta maktabini tugatgan, xususan, O'sh viloyati hokimi, Qirg'izistonning O'zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi, Qirg'iziston agrar universiteti rektori bo'lgan.

The UWED honored the memory of a prominent statesman of Kyrgyzstan Batyrali Sydykov
A scientific and practical conference dedicated to the memory of a prominent statesman, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Kyrgyzstan to Uzbekistan Batyrali Sydykov was held at the UWED together with the Embassy of Kyrgyzstan and well-known public figures of the brotherly country.
At the event, the Vice-rector for International Relations of the UWED, prof. S. Saidkasymov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Kyrgyzstan to Uzbekistan Ibrahim Dzhunusov, a well-known public figure in Kyrgyzstan, chairman of the Kurmanzhan Datka Foundation Zhyldyzkan Zholdosheva, executive director of the Uzbekistan-Kyrgyzstan Friendship Society Zukhritdin Isamutdinov, head of the social development department of the Salan Amatanov city hall Amatanov Amatshov , famous Uzbek journalist Ahmadjon Melibayev and others.
Speakers shared their memories of Batyral Sydykov, especially noted his fruitful activities as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Kyrgyzstan, and with concrete examples revealed his significant contribution to strengthening and expanding Kyrgyz-Uzbek relations.
The conference participants widely discussed the achievements and prospects for the development of cooperation between Kyrgyzstan and Uzbekistan in the light of the new foreign policy strategy of President Sh.M. Mirziyoyev, aimed, in particular, at the comprehensive expansion of comprehensive ties between the countries of Central Asia.
The thematic photo exhibition dedicated to the 80th anniversary of B. Sydykov and the 75th anniversary of the establishment of the Ministry of Foreign Affairs of Kyrgyzstan aroused great interest among guests, as well as teachers and students.
The event, organized jointly with the Embassy of Kyrgyzstan, was attended by specially arrived state and public figures of the brotherly country, professors, teachers and students of the UWED, representatives of science, culture and the media.
November 5, 2019
For reference: Batyrali Sydykov - doctor of philosophical sciences, professor, was born on October 27, 1939 in the village of Mady, Kara-Suy district, Osh region, in the family of a rural teacher. He passed a large school of public service, in particular, was the governor of Osh oblast, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Kyrgyzstan to Uzbekistan, rector of the Kyrgyz Agrarian University.