JIDU Qirg'izistonning taniqli davlat arbobi Botirali Sidiqovning xotirasini sharafladi
JIDUda Qirg‘iziston elchixonasi va qardosh mamlakatning taniqli jamoat arboblari bilan birgalikda taniqli davlat arbobi, Qirg‘izistonning O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Botirali Sidiqov xotirasiga bag‘ishlangan ilmiy-amaliy anjuman bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda JIDU Xalqaro aloqalar bo'yicha prorektori, prof. S.Saidkasimov, Qirg‘izistonning O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Ibrohim Djunusov, Qirg‘izistonda taniqli jamoat arbobi, “Kurmanjan Datka” jamg‘armasi raisi Yildizkan Joldosheva, “O‘zbekiston-Qirg‘iziston” do‘stlik jamiyati ijrochi direktori Zuxritdin Isamutdinov, Salan Amatanov shahar hokimligi Ijtimoiy rivojlanish bo‘limi rahbari Amatanov Amatanov, taniqli o'zbek jurnalisti Ahmadjon Meliboev va boshqalar.
So‘zga chiqqanlar Batiral Sidiqov haqidagi xotiralari bilan o‘rtoqlashdi, ayniqsa uning Qirg‘izistonning Favqulodda va Muxtor elchisi sifatida samarali faoliyati qayd etildi va uning qirg‘iz-o‘zbek munosabatlarini mustahkamlash va kengaytirishga qo‘shgan hissasini aniq misollar bilan bayon qildi.
Anjuman ishtirokchilari Prezident Sh.M.Mirziyoyevning, xususan, Markaziy Osiyo mamlakatlari o'rtasidagi har tomonlama aloqalarni har tomonlama kengaytirishga qaratilgan yangi tashqi siyosiy strategiyasi asosida Qirg'iziston va O'zbekiston o'rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari va istiqbollarini keng muhokama qildilar.
B.Sidiqovning 80 yilligi va Qirg'iziston Tashqi ishlar vazirligi tashkil topganining 75 yilligiga bag'ishlangan tematik fotoko'rgazma mehmonlar, o'qituvchilar va talabalar orasida katta qiziqish uyg'otdi.
Qirg‘iziston elchixonasi bilan hamkorlikda tashkil etilgan tadbirda qardosh mamlakatning maxsus davlat va jamoat arboblari, JIDU professor-o‘qituvchilari va talabalari, fan, madaniyat va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
2019 yil 5-noyabr
Ma'lumot uchun: Batyrali Sidiqov - falsafa fanlari doktori, professor, 1939 yil 27 oktyabrda O'sh viloyati, Qorasuv tumanining Madi qishlog'ida qishloq o'qituvchisi oilasida tug'ilgan. U davlat xizmatining katta maktabini tugatgan, xususan, O'sh viloyati hokimi, Qirg'izistonning O'zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi, Qirg'iziston agrar universiteti rektori bo'lgan.

13.11.2019        9874
В УМЭД совместно с Посольством Кыргызстана и известными общественными деятелями братской страны состоялась научно-практическая конференция, посвященная памяти видного государственного деятеля, Чрезвычайного и Полномочного Посла Кыргызстана в Узбекистане Батырали Сыдыкова.
На мероприятии с приветственной речью выступили проректор по международным связям УМЭД проф. С.Саидкасымов, Чрезвычайный и Полномочный Посол Кыргызстана в Узбекистане Ибрагим Джунусов, известная общественная деятель Кыргызстана, председатель фонда «Курманжан Датка» Жылдызкан Жолдошева, исполнительный директор общества дружбы «Узбекистан-Кыргызстан» Зухритдин Исамутдинов,  зав.отделом социального развития мэрии города Ош Салтанат Аманова, известный узбекский журналист Ахмаджон Мелибаев и др.
Ораторы делились своими воспоминаниями о Батырали Сыдыкове, особо отметили его плодотворную деятельность на посту Чрезвычайного и Полномочного Посла Кыргызстана, на конкретных примерах раскрыли его заметный вклад в укрепление и расширение кыргызско-узбекских отношений.
Участниками конференции участники широко обсуждались достижения и перспективы развития сотрудничества между Кыргызстаном и Узбекистаном в свете новой стратегии внешней политики Президента Ш.М.Мирзиёева, направленной, в частности, на всемерное расширение всесторонних связей между странами Центральной Азии.
Большой интерес среди гостей, а также преподавателей и студентов вызвала тематическая фотовыставка, посвященная 80-летию Б.Сыдыкова и 75-летию образования Министерства иностранных дел Кыргызстана.
В мероприятии, организованном совместно с Посольством Кыргызстана, приняли участие специально прибывшие государственные и общественные деятели братской страны, профессора, преподаватели и студенты УМЭД, представители науки, культуры и средств массовой информации.
5 ноября 2019г.
Справочно:  Батырали Сыдыков - доктор философских наук, профессор, родился 27 октября 1939 года в селе Мады, Кара-Суйского района Ошской области в семье сельского учителя. Он прошел большую школу государственной службы, в частности, был губернатором Ошской области, Чрезвычайным и Полномочным Послом Кыргызстана в Узбекистане, ректором Кыргызского Аграрного Университета.