2018-yil 30-may kuni Toshkent davlat yuridik universitetida “Ilmiy ma’lumotlardan foydalanish va nashr ettirish faolligi” mavzusida III Milliy ilmiy-ta’limiy forumi bo'lib o'tdi va mazkur forumda JIDU xodimlari ishtirok etdilar.
Tadbirdan ko'zlangan asosiy maqsad - forum ishtirokchilarini ilmiy ta’lim resurslarning jahon manbalari va yuqori reytingli jurnallarda maqolalar chop etish imkoniyatlari bilan tanishtirish orqali O‘zbekiston Respublikasida ilmiy tadqiqotlar sifati va mualliflarning nashr etish faolligini oshirishdir.
Mazkur tadbirda dunyoning yetakchi kompaniyalari vakillari (Clarivate Analytics, EBSCO information services, Springer Nature va boshq.) o‘z taqdimotlari va mahorat darslarini taqdim etdilar.
Forumda 2018-2019 yillarda ilmiy va ta’lim muassasalarining Clarivate Analytics, EBSCO Information Services resurslaridan va jahonning boshqa manbalaridan foydalanish imkoniyatlari, dunyoning yetakchi nashriyotlarining elektron ilmiy-ta’limiy resurslarining dolzarb manbalari va ulardan O‘zbekiston ilmiy-ta’limiy va axborot-kutubxona muassasalarida foydalanish, ilmiy nashrlar va doktorlik dissertatsiyalarining samaradorligini va sifatini oshirish masalalari muhokama etildi.

The 3rd National Scientific and Educational Forum "Access to scientific information and publication activity"
31.05.2018 27646
On May 30, 2018, the 3rd National Scientific and Educational Forum "Access to scientific information and publication activity" was held at the Tashkent State Law University, where UWED employees took part.
The purpose of the event is to improve the quality of scientific research and publication activity in the Republic of Uzbekistan by familiarizing the forum participants with the world sources of scientific and educational information and the possibilities of publishing in high-ranking journals.
The event was attended by representatives of the world's leading companies (Clarivate Analytics, EBSCO Information Services, Wiley, Springer Nature, Antiplagiar, etc.), presentations of advanced electronic scientific and educational resources were presented, as well as a master class on the use of electronic scientific and educational resources .
The forum discussed issues of national access of research and educational and information-library institutions to the resources of Clarivate Analytics, EBSCO Information Services for 2018-2019, an overview of current sources of electronic scientific and educational resources of leading publishing houses of the world and their use in scientific, educational and information and library institutions of Uzbekistan, ways to increase the efficiency and quality of scientific publications and dissertations.