2019 yilda JIDU bitiruvchilari Ozarbayjon Diplomatiya Akademiyasining magistranti bo'lishadi
So'nggi yillarda O'zbekiston va Ozarbayjon o'rtasidagi ko'p qirrali munosabatlar, jumladan, ta'lim sohasida ham muvaffaqiyatli rivojlanmoqda. O`zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning 2019 yil 14-15 oktyabr kunlari Bokuga rasmiy tashrifi ikki tomonlama munosabatlarga yangi turtki berdi.
JIDU va Ozarbayjon Diplomatik Akademiyasi (ADA) o'rtasidagi faol hamkorlik qardosh xalqlar o'rtasidagi yangi munosabatlarning haqiqiy dalilidir. Diplomatik akademiya rektori Hafiz Mir Jalol o'g'li Pashayev tomonidan 2019-2020 o'quv yilida JIDU bitiruvchilari uchun uchta joy ajratilishi ularning o'zaro yaqin aloqalarining yana bir namoyondasidir.
JIDU - 2019 yil bitiruvchilari Aigerim Kistaubaeva, Dilshod Soliev, Sitoraxon Tursunboeva JIDUda bo'lib o'tgan ochiq tanlovda Diplomatiya akademiyasida o'qish uchun g'olib bo'lishdi. ADA Qabul Qo'mitasining roziligi bilan ular Bokuga byudjet asosida o'qish uchun ketishdi. Shuningdek, ularga barcha qulayliklarga ega zamonaviy uy-joylar berildi.
JIDU jamoasi ozarbayjonlik biznesmen janob Hansuvar Qosim-Zadaning minnatdorchiligini qabul qildi, u JIDU bakalavrlarining o'qishi, parvozlari, shuningdek, ADAda bo'lgan butun davr uchun ularga yuqori darajadagi stipendiyalarni tayinladi.
JIDUning bo'lajak o'qituvchilari ishtiyoq bilan o'quv yilining boshlanishidan oldin chet ellik talabalar uchun ta'lim tizimi, ADA nizomi va professor-o'qituvchilar tarkibi bilan tanishish uchun orientatsiya kuni o'tkazilishini aytishdi. Boshqa mamlakatlar talabalari Ozarbayjon madaniyati va tarixiy obidalari bilan tanishishlari uchun Boku shahriga sayohat uyushtirildi.
ADA bu Kavkaz mintaqasidagi eng yaxshi universitet, bu yerda sifatli ta'lim olish uchun barcha sharoit yaratilgan. Universitet 6 ta zamonaviy binoga ega, ularning har biri o'ziga xos dizayn bilan bilan ajralib turadi. Uning hududida talabalar bo'sh vaqtlarida dam olishlari va o'qishlari mumkin bo'lgan ko'l bilan katta botanika bog'i mavjud. Zamonaviy kutubxona texnologiyalar bilan jihozlanganligi esa katta ahamiyatga ega.
ADA da o'qish ingliz tilida olib boriladi. Ko'plab o'qituvchilar chet ellik professorlarga tashrif buyurmoqdalar. Sinf xonalari Smartboard va boshqa zamonaviy texnologiyalar bilan jihozlangan.
JIDU vakillariga qardosh Ozarbayjonning nufuzli o'quv markazida muvaffaqiyatli o'qishlarini tilab qolamiz.

За последние годы успешно развиваются разносторонние отношения между Узбекистаном и Азербайджаном, в том числе в области образования. Новый импульс двусторонним связям придает официальный визит Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева в г.Баку, состоявшийся 14-15 октября 2019г.
Реальным свидетельством новых отношений между братскими народами стало активное сотрудничество между УМЭД и Азербайджанской Дипломатической Академией (АДА). Одним из проявлений их тесного взаимодействия стало выделение Ректором Дипломатической академии г-ном Хафиз Мир Джалал оглы Пашаевым в 2019-2020 учебном году трех мест для выпускников УМЭД.
Выпускники УМЭД - 2019 Айгерим Кистаубаева, Дилшод Солиев, Ситорахон Турсунбоева стали победителями открытого конкурса, проведенного в УМЭД, специально для обучения в Дипломатической Академии. С одобрения Приемной комиссии АДА они прибыли в г.Баку для обучения на бюджетной основе. Им также были предоставлены современные апартаменты для проживания со всеми удобствами.
Коллектив УМЭД с благодарностью воспринял благородный поступок азербайджанского бизнесмена г-на Хансувара Касум-Заде, который проспонсировал обучение, авиаперелеты бакалавров УМЭД, а также установил им стипендии высшего разряда на весь период их пребывания в АДА.
Будущие преподаватели УМЭД с восторгом сообщили, что до начала учебного года был проведен Orientation Day для иностранных студентов с целью ознакомления с системой обучения, уставом АДА и преподавательским составом. Также был организован специальный тур с гидом по городу Баку, чтобы студенты из других стран могли ознакомиться с культурой и историческими достопримечательностями Азербайджана.
АДА является лучшим вузом в Кавказском регионе, здесь созданы все условия для получения качественного образования. В университете имеется 6 современных зданий, каждое из которых имеет свой уникальный дизайн. На его территории имеется большой ботанический сад с озером, где студенты могут отдыхать и заниматься учебой в свободное время. Особую ценность представляет его библиотека, которая оснащена современной технологией обслуживания с большим количеством литературы и учебных материалов.
Учеба в АДА ведется на английском языке. Многие преподаватели являются приглашенными иностранными профессорами. Аудитории оснащены Smartboards и другой самой новейшей технологией.