2019 yilda JIDU bitiruvchilari Ozarbayjon Diplomatiya Akademiyasining magistranti bo'lishadi
So'nggi yillarda O'zbekiston va Ozarbayjon o'rtasidagi ko'p qirrali munosabatlar, jumladan, ta'lim sohasida ham muvaffaqiyatli rivojlanmoqda. O`zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning 2019 yil 14-15 oktyabr kunlari Bokuga rasmiy tashrifi ikki tomonlama munosabatlarga yangi turtki berdi.
JIDU va Ozarbayjon Diplomatik Akademiyasi (ADA) o'rtasidagi faol hamkorlik qardosh xalqlar o'rtasidagi yangi munosabatlarning haqiqiy dalilidir. Diplomatik akademiya rektori Hafiz Mir Jalol o'g'li Pashayev tomonidan 2019-2020 o'quv yilida JIDU bitiruvchilari uchun uchta joy ajratilishi ularning o'zaro yaqin aloqalarining yana bir namoyondasidir.
JIDU - 2019 yil bitiruvchilari Aigerim Kistaubaeva, Dilshod Soliev, Sitoraxon Tursunboeva JIDUda bo'lib o'tgan ochiq tanlovda Diplomatiya akademiyasida o'qish uchun g'olib bo'lishdi. ADA Qabul Qo'mitasining roziligi bilan ular Bokuga byudjet asosida o'qish uchun ketishdi. Shuningdek, ularga barcha qulayliklarga ega zamonaviy uy-joylar berildi.
JIDU jamoasi ozarbayjonlik biznesmen janob Hansuvar Qosim-Zadaning minnatdorchiligini qabul qildi, u JIDU bakalavrlarining o'qishi, parvozlari, shuningdek, ADAda bo'lgan butun davr uchun ularga yuqori darajadagi stipendiyalarni tayinladi.
JIDUning bo'lajak o'qituvchilari ishtiyoq bilan o'quv yilining boshlanishidan oldin chet ellik talabalar uchun ta'lim tizimi, ADA nizomi va professor-o'qituvchilar tarkibi bilan tanishish uchun orientatsiya kuni o'tkazilishini aytishdi. Boshqa mamlakatlar talabalari Ozarbayjon madaniyati va tarixiy obidalari bilan tanishishlari uchun Boku shahriga sayohat uyushtirildi.
ADA bu Kavkaz mintaqasidagi eng yaxshi universitet, bu yerda sifatli ta'lim olish uchun barcha sharoit yaratilgan. Universitet 6 ta zamonaviy binoga ega, ularning har biri o'ziga xos dizayn bilan bilan ajralib turadi. Uning hududida talabalar bo'sh vaqtlarida dam olishlari va o'qishlari mumkin bo'lgan ko'l bilan katta botanika bog'i mavjud. Zamonaviy kutubxona texnologiyalar bilan jihozlanganligi esa katta ahamiyatga ega.
ADA da o'qish ingliz tilida olib boriladi. Ko'plab o'qituvchilar chet ellik professorlarga tashrif buyurmoqdalar. Sinf xonalari Smartboard va boshqa zamonaviy texnologiyalar bilan jihozlangan.
JIDU vakillariga qardosh Ozarbayjonning nufuzli o'quv markazida muvaffaqiyatli o'qishlarini tilab qolamiz.

In recent years, diversified relations between Uzbekistan and Azerbaijan have been successfully developing, including in the field of education. A new impetus to bilateral relations is given by the official visit of the President of the Republic of Uzbekistan Sh.M. Mirziyoyev to Baku on October 14-15, 2019.
The real evidence of the new relations between the fraternal peoples was the active cooperation between the UWED and the Azerbaijan Diplomatic Academy (ADA). One of the manifestations of their close interaction was the allocation by the Rector of the Diplomatic Academy, Mr. Hafiz Mir Jalal oglu Pashayev in the 2019-2020 academic year, three places for graduates of the UWED.
Graduates of the UWED - 2019 Aigerim Kistaubaeva, Dilshod Soliev, Sitorakhon Tursunboeva became the winners of the open competition held at the UWED, especially for training at the Diplomatic Academy. With the approval of the ADA Admissions Committee, they arrived in Baku for training on a budgetary basis. They were also provided with modern apartments for living with all amenities.
The UWED team gratefully accepted the noble deed of the Azerbaijani businessman Mr. Hansuvar Kasym-Zade, who sponsored the training, flights of the UWED bachelors, and also set them top-level scholarships for the entire period of their stay in the ADA.
Future UWED teachers with enthusiasm said that before the start of the school year, Orientation Day was held for foreign students in order to familiarize themselves with the educational system, the ADA charter and the teaching staff. A special tour with a guide to the city of Baku was also organized so that students from other countries could get acquainted with the culture and historical attractions of Azerbaijan.
ADA is the best university in the Caucasus region, all the conditions for obtaining a quality education are created here. The university has 6 modern buildings, each of which has its own unique design. On its territory there is a large botanical garden with a lake, where students can relax and study in their free time. Thes particular value is his library, which is equipped with modern service technology with a large amount of literature and educational materials.
Studying at ADA is conducted in English. Many teachers are visiting foreign professors. Classrooms are equipped with Smartboards and other latest technology.
We wish the UWED representatives successful studies at the prestigious training center of fraternal Azerbaijan.