2019 yil 15 oktyabrda Hindistonning taniqli siyosiy va jamoat arbobi Mahatma Gandining 150 yilligiga bag'ishlangan "Hindistonning taniqli siyosiy rahbari" mavzusida xalqaro konferentsiya bo'lib o'tdi.
Konferentsiyani JIDUning Xalqaro aloqalar bo'yicha prorektori, professor S. Saidqosimov ochib berdi va u Hindiston va O'zbekiston o'rtasidagi davlatlararo munosabatlarning tarixi, holati va istiqbollarini batafsil ochib berdi.
Unda diplomatik korpus vakillari, Hindiston Respublikasining O'zbekiston Respublikasidagi elchixonasi vakillaridan yuqori martabali diplomatlar, Shanxay hamkorlik tashkilotining Xalq diplomatiyasi markazi, O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Millatlararo munosabatlar va xorijiy davlatlar bilan do'stlik aloqalari qo'mitasi, jamoat tashkilotlari, JIDU o'qituvchilari, talabalari, magistrantlari, Toshkent davlat sharqshunoslik instituti va boshqa bir qator universitet talabalari ishtirok etdi.
Hind madaniyat markazi direktori janob Chander Shekhar ushbu konferentsiyani tashkil etgani uchun JIDU rahbariyatiga minnatdorlik bildirdi hamda Maxatma Gandining hayot yo'li haqida batafsil so'zlab berdi va O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning Hindistonga davlat tashrifi ikki tomonlama munosabatlarni yanada rivojlantirishda alohida ahamiyatga ega ekanligini ta'kidladi.
Shanxay hamkorlik tashkilotining O'zbekistondagi jamoat diplomatiyasi markazi direktorining o'rinbosari K.K. Sobirov, Toshkent davlat sharqshunoslik instituti professori U.Muxibova so'zga chiqib, Mahatma Gandi merosi, uning zo'ravonliksiz kurash falsafasi muhimligini ta'kidladi. JIDU "Xalqaro munosabatlar" fakulteti birinchi kurs talabalari Maftuna Xasanova, Jasur Mamadaliyev, Timurbek Ergashev, Ramzbek Otabekjonov, Shaxina Adilxonova, Daler Sayidov, Nilufar Umarova, Sitora Abduraxmanova, Madina Ilmidinova, Diana Jienbaeva Mahatma Gandining hayoti haqida video taqdimot qildilar. Toshkent davlat sharqshunoslik instituti o'qituvchisi Sherdor Po'latov, shuningdek, Mahatma Gandining "Mening hayotim" nomli kitobining o'zbek tiliga tarjimasi haqida taqdimot qildi.
Ushbu tadbir tashkilotchisi, JIDU professori E.Sultonova M. Gandining siyosiy merosi haqida ma'ruza qildi.
Buyuk madaniy merosni, xususan Hindistonni targ'ib qilish bo'yicha ochiq dars natijalari janob Chander Shekhar, shuningdek, Shanxay hamkorlik tashkilotining O'zbekistondagi jamoat diplomatiyasi markazi va TIH vakillari tomonidan ijobiy baholandi.
Ma'lumot uchun: Mahatma Gandi Hindiston milliy ozodlik harakatining etakchilaridan biri va mafkurachisidir. Uning zo'ravonliksiz tinchlik falsafasi milliy va xalqaro harakatlarga ijobiy ta'sir ko'rsatadi.
Mahatma Gandi zo'ravonlikni har qanday shaklda rad etdi. 30 yildan ortiq vaqt davomida u o'zining falsafasini astoydil targ'ib qildi va nihoyat 1947 yilda Gandining sa'y-harakatlari tufayli Hindiston Britaniyadan tinchlik bilan mustaqillikka erishgan paytda zo'ravonliksiz siyosat samaradorligini butun dunyoga isbotladi.
Uning ismi Hindistonda azizlarning ismlari tilga olinadigan hurmat bilan o'ralgan. Millatning ruhiy etakchisi Mahatma Gandi butun umri davomida o'z mamlakatini diniy nizolarga, zo'ravonlikka qarshi kurash uchun etakladi. Mahatma “Buyuk Ruh” degan ma'noni anglatadi. Ushbu nom Karamchand Gandining mohiyatini eng yaxshi tarzda ochib beradi. U hindularning e'tiqodlaridan va dinlaridan qat'i nazar, hindlarning katta ishonchiga sazovor bo'lgan.

15 октября 2019 года состоялась международная конференция на тему «Выдающийся политический лидер Индии», посвященная 150-летию видного политического и общественного деятеля Индии Махатма Ганди.
Конференцию открыл проректор по международным связям УМЭД проф.Саидкасымов С.С., который обстоятельно раскрыл историю, состояние и перспективы межгосударственных отношений между Индией и Узбекистаном.
В ней приняли участие представители дипломатического корпуса, ответственные дипломаты Посольства Индии в Республике Узбекистан, Центра народной дипломатии ШОС, Комитета по межнациональным отношениям и дружественным связам с зарубежными странами при Кабинете Министров Узбекистана, общественных организаций, профессорско-преподавательский состав, соискатели, магистранты, студенты УМЭД, Ташкентского Государственного института востоковедения и ряда других вузов.
Директор центра культуры Индии г-н Чандер Шекхар, особо поблагодарил руководство УМЭД за организацию данной конференции, подробно рассказал о жизненном пути Махатма Ганди, отметил особое значение государственного визита Президента Узбекистана Ш.М.Мирзиёева в Индию в дальнейшем развитии двусторонних отношений.
Заместитель директора Центра народной дипломатии ШОС в Узбекистане Собиров К.К., зав.кафедрой «Индийской культуры» ТГИВ У.У.Мухибова выступая, отметили важность наследия Махатма Ганди, его философии ненасильственной борьбы. Студенты 1 курса факультета “Международные отношения” УМЭД Мафтуна Хасанова, Жасур Мамадалиев, Тимурбек Эргашев, Рамзбек Отабекжонов, Шахина Адилханова, Далер Сайидов, Нилуфар Умарова, Ситора Абдурахманова, Мадина Ильмидинова, Диана Жиенбаева, Масума Салманова провели интересную видео-презентацию о жизни и деятельности Махатмы Ганди. Преподаватель ТГИВ Шердор Пулатов также провел презентацию перевода книги «Моя жизнь» Махатмы Ганди на узбекский язык.
С докладом о политическом наследии М.Ганди выступила организатор данного мероприятия профессор УМЭД Э.С.Султанова.
Результаты открытого урока по пропаганде великого культурного наследия, в частности Индии, позитивно были оценены г-ном Чандером Шекхаром, а также представителями Центра народной дипломатии ШОС в Узбекистане и ТГИВ.
Для справки: Махатма Ганди — один из руководителей и идеолог национально-освободительного движения Индии. Его философия ненасилия оказала влияние на национальные и международные движения сторонников мирных перемен.
Махатма Ганди отвергал насилие в любой форме. Более 30 лет он настойчиво проповедовал свою философию и в конце концов доказал всему миру эффективность ненасильственной политики, когда в 1947 году Индия благодаря усилиям Ганди мирным путем получила независимость от Британии.
Его имя окружено в Индии таким же почитанием, с каким произносятся имена святых. Духовный лидер нации, Махатма Ганди всю свою жизнь боролся против раздирающих его страну религиозных распрей, против насилия. Махатма означает Великая душа. Этот титул как нельзя лучше раскрывает сущность Карамчанда Ганди. Он пользовался огромным доверием индийцев, независимо от каст и вероисповеданий.