Joriy yilning iyun oyida Rossotrudnichestvo rahbari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga tashrif buyurdi. V.N. Vakolatxona rahbari Shulika o‘zaro hamkorlik muhimligini ta’kidlab, universitetga 100 ga yaqin o‘quv va badiiy adabiyotlarni sovg‘a qildi. Va u JIDUning ikki talabasini "Salom, Rossiya!" loyihasida qatnashish uchun Moskvaga taklif qildi. 2019 yil 4-11 avgust kunlari biz, Kayumova Madina va Narziyev Akobir xalqaro festivalda mamlakatimizni Moskvada namoyish etish sharafiga muyassar bo‘ldik. Butun O‘zbekiston bo‘ylab delegatsiya 15 kishidan iborat edi. Loyihaning ishchi tili rus edi. 5 avgust kuni bo‘lib o‘tgan festivalda 40 mamlakat ishtirok etdi. Ishtirokchilar o‘z mamlakatlari tarixi va madaniyati haqida taqdimotlar qildilar. Bizning jamoamizning chiqishi a’lo darajada baholanib,  boshqa mamlakatlar delegatlari tomonidan ham e’tirof etildi. Taqdimotimiz ko‘pchilikka manzur bo‘di, ular  tez orada O`zbekistonga tashrif buyurish istagini bildirdilar. Festival davomida qo‘shni Qozog‘iston va Qirg‘iziston davlatidan kelgan tengdoshlarimiz bilan bir-birimizni qo‘llab-quvvatlab, birgalikda tadbirlarda faol ishtirok etdik. Shuningdek, AQSH, Latviya, Falastin, Ukraina, Estoniya, Frantsiya va boshqa mamlakatlardan kelgan delegatlarning unutilmas chiqishlaridan ham bahramand bo‘ldik. Shuningdek, hafta davomida loyiha tashkilotchilari festival qatnashchilari uchun Moskva bo‘ylab madaniy va ma’rifiy sayohatlar, taniqli odamlar bilan uchrashuvlar, ko‘ngilochar tadbirlar va master-klasslar uyushtirdilar.
Ushbu sayohatdan har birimizda ijobiy taassurotlar, yorqin xotiralar qoldi va deyarli butun dunyodan ko‘plab yangi do‘stlar orttirdik. Eng quvonarlisi  boshqa davlatlar delegatlari mamlakatimizga tashrif buyurish istagini bildirganliklaridan behad mamnunmiz.
Shunday unutilmas anjumanda ishtirok etishga muyassar bo‘lganimiz uchun Universitetimiz rahbariyatiga, O‘zbek va rus tillari kafedrasi professor-o‘qituvchilariga va albatta, Rossotrudnichestvo tashkilotiga o‘z minnatdorchiligizmizni bildirib, kelgusida ham rus va boshqa tillarni chuqur egallashga hamda shu kabi tadbirlarda qatnashish uchun munosib bo‘lishga intilamiz.

В июне этого года состоялся визит главы Россотрудничества в Университет мировой экономики и дипломатии. Руководитель представительства Шулика В.Н. подчеркнул важность взаимодействия и сотрудничества и передал в дар университету около 100 наименований учебной и художественной литературы. И пригласил в Москву двух студентов УМЭД для участия в проекте «Здравствуй, Россия!». С 4 по 11 августа 2019 года я, Каюмова Мадина, и мой сокурсник Нарзиев Акобир удостоились чести представить нашу страну в Москве на международном фестивале. Делегация со всего Узбекистана состояла из 15 человек. Рабочим языком проекта был русский. На фестивале, который  прошел 5 августа, участники из 40 стран мира делали презентации об истории и культуре своей страны. За день до фестиваля состоялась жеребьевка, по итогам которой участники из Узбекистана выступали вторыми. Наша команда достойно выступила, и делегаты других стран высоко оценили наше выступление. Под впечатлением нашего выступления многие изъявили желание посетить в скором времени наш край. Необходимо подчеркнуть моральную поддержку на протяжении всего фестиваля наших государств-соседей Казахстана и Киргизстана. Также стоит упомянуть о незабываемых выступлениях делегатов из США, Латвии, Палестины, Украины, Эстонии, Франции и др.
В течение недели организаторы проекта устраивали для участников фестиваля культурно-образовательные поездки по Москве, интересные встречи с известными людьми, развлекательные мероприятия и мастер-классы.
От данной поездки у каждого из нас остались положительные эмоции, яркие воспоминания, мы обрели много новых друзей почти со всего света. Положительным моментом также явилось желание делегатов из других стран посетить нашу страну, чему мы очень рады.
Мы хотим выразить нашу благодарность администрации университета, профессорско-преподавательскому составу кафедры узбекского и русского языков и, конечно же, организации Россотрудничество за то, что смогли принять участие в таком незабываемом мероприятии и в дальнейшем будем стремиться глубже изучать русский и другие языки и быть достойными участия в подобных масштабных мероприятиях.