Ushbu ku’rgazma davomida bir qator ilmiy va ma'rifiy tanlovlar, mutaxassislarning chiqishlari, shuningdek, o'qish madaniyatini ommalashtirishga qaratilgan targibot ishlari bo'lib o'tdi.
Tashkent Book Fest ko'rgazma-yarmarkasi doirasida taniqli madaniyat, san'at va adabiyot namoyandalarining chiqishlari bu’lib u’tdi.
Shu bilan birga, O'zbekiston Respublikasi Xotin-qizlar qo'mitasi tomonidan taqdim etilgan "O'zbekiston ayollari" milliy ensiklopediyasining taqdimoti bo'lib o'tdi. Ta'kidlash joizki, ushbu ensiklopediyani tayyorlashdagi muvofiqlashtiruvchilardan biri, Xalqaro munosabatlar fakulteti u’qituvchisi, fan doktori, professor E.S. Sultonova bulganlari quvonarli holdir.
Shuningdek, uchrashuv qatnashchilari zamonaviy adabiyotni rivojlantirish sohasidagi turli xil yo'nalishlar bilan tanishdilar. Bir qator kitob va nashriyot mahsulotlari namoyish etildi. Jamiyatning, ayniqsa, yoshlarning mahalliy va xorijiy adabiyot mualliflarining asarlarini o'qishga bo'lgan qiziqishini oshirish bilan bog'liq barcha tadbirlarni tashkil etish, o'tkazish va amalga oshirishning turli jihatlari bilan yaqindan tanishdilar.

In accordance with the plan for provision of spiritual, moral and educational work with the student youth, on October 3, took part in the event “Tashkent Book Fest”.
During the given forum, a number of scientific and educational competitions, appearances of specialists as well as advertising campaigns directed to the popularization of reading culture took place.
Within the framework of the exhibition-fair “Tashkent Book Fest”, performances of famous cultural, art and literary figures were heard.
At the same time, a presentation of the National Encyclopedia “Women of Uzbekistan” submitted by the Women’s Committee of the Republic of Uzbekistan was held. It is worth noting that one of the training coordinators of the given Encyclopedia is a representative of  UWED,  Doctor  of  Sciences,  professor  E.S. Sultonova.
The participants of the meeting were introduced to various directions in the field of the development of modern literature. A number of book and publishing products were demonstrated. Various aspects of organization, holding and realization of a whole complex of events related to the increase of public interest, especially of the youth, in reading the compositions of authors of domestic and foreign literature.