2019- yil 25-sentyabr kuni BMT Quyi Komissiyasining Yaqin va Oʻrta Sharqda narkotiklarning noqonuniy aylanishi boʻyicha yalpi yigʻilishining yoshlar ishtirokidagi anjumani boʻlib oʻtdi.
Anjumanning yosh ishtirokchilari narkotik moddalari ommalashishi borasida oʻz fikrlarini bildirish va muhokama qilinayotgan muammolar toʻgʻrisida oʻz yechimlarini taklif etish imkoniyatiga ega boʻldilar. Jumladan Jaxon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Xalqaro munosabatlar” fakulteti 2 kurs talabasi Sadoqat Ibodova ham ishtirok etdi va oʻz nutqida shunday deb taʼkidladi: “Biz siyosatchilarni yoshlarning salomatligi va farovonligiga alohida eʼtibor berishga, ularni giyohvand moddalarning osongina topilishidan himoya qilishga, har qanday jazoni qoralashga va buning oʻrniga adashgan yoshlarga yordam qoʻlini choʻzishga chorlaymiz. Biz giyohvand moddalarni zararsiz deb oʻylamaymiz. Biz muammoning jiddiyligini tushunamiz va yordam berishga tayyormiz. Bizga, fikrlarimizga quloq tuting,  bizni qoʻllab-quvvatlang va dunyoni oz boʻlsada yaxshi tomonga oʻzgartirish uchun sizga yordam berishimizga ijozat bering.”
Anjuman ishtirokchilari bu muammo yoshlarning bevosita yordami bilan hal boʻlishi kerakligini taʼkidlab oʻtishdi.

On the 25th of September, 2019, a plenary meeting of he Sub-Comission on illicit drug trafficking in the Near and Middle East was held with the participation of youth representatives.
Young participants of the conference had the opportunity to express their position on the spread of drugs, as well as to offer their vision of solutions to the discussed issues. For instance, Sadoqat Ibodova, the second year student of the faculty of International Relations, noted the following in her statement: “We call upon the policymakers to prioritize the health and wellbeing of the youth, to protect them from the availability of harmful substances, and to oppose all exclusion and punishment, offering support and treatment instead. We do not think that drugs are harmless or fun. We understand the seriousness of the problem and we are willing to help. Therefore, we urge you:  listen to us, listen to our ideas, support us, and let us help you make the world a better place.”
Country representatives emphasized that this problem should be solved directly with the participation of youth.