2019- yil 25-sentyabr kuni BMT Quyi Komissiyasining Yaqin va Oʻrta Sharqda narkotiklarning noqonuniy aylanishi boʻyicha yalpi yigʻilishining yoshlar ishtirokidagi anjumani boʻlib oʻtdi.
Anjumanning yosh ishtirokchilari narkotik moddalari ommalashishi borasida oʻz fikrlarini bildirish va muhokama qilinayotgan muammolar toʻgʻrisida oʻz yechimlarini taklif etish imkoniyatiga ega boʻldilar. Jumladan Jaxon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Xalqaro munosabatlar” fakulteti 2 kurs talabasi Sadoqat Ibodova ham ishtirok etdi va oʻz nutqida shunday deb taʼkidladi: “Biz siyosatchilarni yoshlarning salomatligi va farovonligiga alohida eʼtibor berishga, ularni giyohvand moddalarning osongina topilishidan himoya qilishga, har qanday jazoni qoralashga va buning oʻrniga adashgan yoshlarga yordam qoʻlini choʻzishga chorlaymiz. Biz giyohvand moddalarni zararsiz deb oʻylamaymiz. Biz muammoning jiddiyligini tushunamiz va yordam berishga tayyormiz. Bizga, fikrlarimizga quloq tuting,  bizni qoʻllab-quvvatlang va dunyoni oz boʻlsada yaxshi tomonga oʻzgartirish uchun sizga yordam berishimizga ijozat bering.”
Anjuman ishtirokchilari bu muammo yoshlarning bevosita yordami bilan hal boʻlishi kerakligini taʼkidlab oʻtishdi.

25 го сентября 2019 года состоялось пленарное заседание Подкомиссии ООН по незаконному обороту наркотиков на Ближнем и Среднем Востоке с участием представителей молодёжи. Молодые участники конференции получили возможность высказать свою позицию относительно распространение наркотиков, а также предложить своё видение решение обсуждаемых проблем. В частности, студентка второго курса факультета “Международные отношения” Ибодова Садокат в своем выступлении отметила следующее: “Мы призываем политиков уделять первоочередное внимание здоровью и благополучию молодежи, защищать их от доступности наркотиков и осуждать любые исключения и наказания, предлагая вместо этого поддержку и лечение. Мы не думаем, что наркотики безвредны или забавны. Мы понимаем серьезность проблемы и готовы помочь. Поэтому мы призываем вас: слушайте нас, слушайте наши идеи, поддержите нас и позвольте нам помочь вам сделать мир лучше.”
Представители стран подчеркнули, что данное проблема должна быть решена непосредственно с участием молодёжи.