JIDU Kanadaning Alberta Universiteti bilan aloqa o'rnatadi
JIDUga Alberta Universitetining xalqaro loyihalar bo'yicha menejeri Den Fredrik tashrif buyurdi. Muzokaralar davomida janob Frederik O'zbekistonga tashrifining maqsadlari, xususan, ta'lim sohasidagi ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirish, "El Yurt Umidi" jamg'armasi bilan tuzilgan kelishuv asosida Kanadada o'qish uchun o'zbekistonlik talabalar sonini ko'paytirish imkoniyatlari haqida ma'lumot berdi. Shuningdek, JIDU va Alberta universiteti o'rtasida hamkorlik aloqalarini o'rnatish kabi masalalar muhokama qilindi.
Uchrashuv davomida o'qitishning innovatsion usullarini takomillashtirish, professor-o'qituvchilar, talabalar va magistrlar delegatsiyalari almashinuvi, qo'shma ilmiy-amaliy konferentsiyalar, seminarlar, mahorat saboqlari, shu jumladan vebinar shaklida tashkil etish kabi sohalarda keng hamkorlik masalalari borasidagi muzokaralar olib borildi.
Uchrashuv oxirida mehmon Kanadadagi ta'lim muassasalari uchun dunyoning turli mintaqalaridagi chet ellik talabalariga Kanada bo'ylab dasturlarda qatnashishga imkon beradigan yangi stipendiya dasturini taqdim etdi. https://www.educanada.ca/scholarships-bourses/news-nouvelles/2019/2019-09-05.aspx?lang=eng
(Ma'lumot uchun: Edmonton shahridagi Alberta universiteti (Alberta) sog'liqni saqlash va biologiya fanlari, energetika, ijtimoiy fanlar, biznes, kompyutershunoslik, qishloq xo'jaligi, sun'iy intellekt, ta'lim va boshqa sohalarda xalqaro obro'ga ega bo'lgan Kanadaning to'rtta eng yaxshi ta'lim va tadqiqot universitetlaridan biri hisoblanadi.
Dunyoning eng yaxshi universitetlari reytingida Alberta universiteti 100-150 o’rinda, Times universitetlari reytingida esa 51 o'rinni egallab turibdi.
1908 yilda tashkil topganidan beri Alberta Universiteti o'qitishni takomillashtirishga katta etibor berib kelmoqda.
Qariyb 350 ta talaba va 500 dan ortiq aspirant dasturlarining birida 40,000 talaba, shu jumladan 150 dan ortiq mamlakatdan 7000 ta xalqaro talabalar tahsil olishadi.
Alberta universiteti ilmiy izlanishlarga katta e'tibor berib, bilim va innovatsiyalarni rivojlantirishda xalqaro hamkorlikka intilmoqda.
Universitetda 18 ta fakultet mavjud bo'lib, ular 100 dan ortiq institut va markazlarni o'z ichiga oladi va dunyoning etakchi mutaxassislari istiqomat qiladi.
Alberta Universitetida 400 dan ortiq tadqiqot laboratoriyalari mavjud va ilmiy kutubxonalar tizimi Kanadada ikkinchi o'rinda turadi).

УМЭД посетил Дан Фредрик - Директор, Менеджер по международным проектам Университета Альберты.
В ходе переговоров в ректорате г-н Фредерик проинформировал о целях своего визита в Узбекистан, в частности это обсуждение вопросов развития двухсторонних отношений в образовательной сфере, возможностей увеличения количества студентов из Узбекистана для обучения в Канаде в рамках имеющегося соглашения с фондом «Эль юрт умиди», а также установление партнёрских связей между УМЭД и Университетом Альберты.
В ходе встречи были подробно обсуждены вопросы широкого сотрудничества по таким направлениям как совершенствование инновационных методов преподавания, обмен делегациями профессорско-преподавательского состава, студентов и магистров, проведение совместных научно-практических конференций, семинаров, мастер-классов, в том числе в форме вебинаров (on-line лекций).
В завершении встречи гость представил новую стипендиальную программу для канадских учебных заведений, которая позволяет иностранным студентам из разных регионов мира посещать программы по всей Канаде https://www.educanada.ca/scholarships-bourses/news-nouvelles/2019/2019-09-05.aspx?lang=eng
(Для справки: Университет Альберты в городе Эдмонтон (провинция Альберта) входит в число четырех лучших канадских учебных и исследовательских университетов с международной репутацией в области здравоохранения и биологических наук, энергетики, социальных наук, бизнеса, информатики, сельского хозяйства, искусственного интеллекта, образования и инжиниринга.
В рейтинге самых лучших университетов мира Университет Альберты находится в числе 100-150 университетов, а в рейтинге высших учебных заведений Times - на 51 месте.
С момента своего основания в 1908 году Университет Альберты стремится к совершенству преподавания и является домом для большинства самых лучших преподавателей Канады (эта канадская программа признает превосходство в преподавании высшего образования).
Около 40000 студентов обучаются в одной из 350 программ бакалавриата и более 500 программ последипломного образования, в том числе 7000 иностранных студентов из более чем 150 стран мира.
Университет Альберты, уделяя большое внимание научным исследованиям, стремится к международному сотрудничеству в развитии знаний и инноваций.
Университет имеет 18 факультетов в пяти кампусах, в которых размещается более 100 институтов и центров, и является домом для ведущих специалистов со всего мира.
Университет Альберты имеет более 400 исследовательских лабораторий, а система научных библиотек является второй по величине в Канаде).