2019 yil 17 sentyabr Germaniya Federativ Respublikasi delegatsiyasi Germaniya Bundestagi Ma'muriyatining etakchi kadrlar bo'limi boshlig'i Daniel Rosenthal xonim va Berlin Gumboldt universiteti professori Maykl Bogarddan iborat delegatsiya JIDUga tashrif buyurishdi.
Mehmonlar universitet rahbariyati va JIDU o'qituvchilari va talabalari bilan uchrashdilar. Uchrashuv davomida talabalarimizda katta qiziqish uyg'otgan IPS Bundestag xalqaro stipendiya dasturining taqdimoti bo'lib o'tdi.
Taqdimotdan so'ng nemis mehmonlari talabalarning ko'plab savollariga javob berishdi. Uchrashuvda UMED talabalari G. Saidmavlyanova, K. Xudoyberganova, X. Axmedov va R. Karimov nafaqat nemis tilini mukammal bilishlari, balki Germaniya va xalqaro munosabatlar to'g'risidagi bilimlarini namoyish etishdi. Talabalarimizning lingvistik va kasbiy bilimlarini yuqori baholagan mehmonlar Bundestag stipendiya dasturi doirasida kelgusida uchrashishga umid bildirdi.
(Ma'lumot uchun: IPS - ushbu stipendiya Markaziy, Sharqiy va Janubiy Evropa, Frantsiya, Isroil, Shimoliy Amerika, Arab davlatlari va Markaziy Osiyoning iqtidorli yoshlariga qaratilgan bo'lib, ular o'z vatanlarida demokratik qadriyatlarni hayotga tatbiq etishda davom etadilar. Hozirgi vaqtda ushbu dasturda 44 mamlakat, shu jumladan O'zbekiston ham qatnashmoqda. Besh oylik IPS stipendiya dasturi har yili 1 martdan 31 iyulgacha davom etadi. Ishtirokchilar Bundestag deputatlaridan biriga biriktiriladi, ular bilan to'g'ridan-to'g'ri uning byurosida uch oylik hamkorlik bo'ladi. Bundan tashqari, stipendiya egalari yozgi semestr davomida Berlin universitetlarida ma'ruza va seminarlarda qatnashishlari mumkin. Gumboldt, Erkin va Texnik Universiteti. Grant dasturlarida qatnashish uchun, boshqa hujjatlar qatorida, oliy ma'lumot diplomi, shuningdek B2 darajasida nemis tilini bilish sertifikati talab qilinadi. Hujjatlarni topshirishning oxirgi muddati - 31 iyul).

УМЭД посетила делегация Бундестага ФРГ
17 сентября 2019г. УМЭД посетила делегация ФРГ в составе руководителя Департамента по руководящим кадрам администрации немецкого Бундестага г-жи Даниель Розенталь и профессора Берлинского Университета имени Гумбольда г-на Михаила Богарда.
Гости встретились с руководством Университета, преподавателями и студентами УМЭД. В ходе встречи состоялась презентация международной стипендиальной программы Бундестага IPS, которая вызвала большой интерес у наших студентов.
После презентации немецкие гости отвечали на многочисленные вопросы студентов. Студенты УМЭД Г.Саидмавлянова, К.Худайберганова, Х.Ахмедов и Р.Каримов сумели на встрече продемонстрировать не только отличные знания на немецком языке, но и свои знания о Германии и международных отношениях. Высоко оценивая языковые и профессиональные знания наших студентов, гости выразили надежду встретиться дальше уже в рамках стипендиальной программы Бундестага.
(Для справки: IPS – стипендия ориентирована на талантливых молодых людей из Центральной, Восточной и Южной Европы, Франции, Израиля, Северной Америки, арабских стран и Центральной Азии, которые в дальнейшем будут вести активную деятельность для проведения в жизнь демократических ценностей на своей родине. В настоящее время в данную программу вовлечены 44 страны, в том числе Республика Узбекистан. Пятимесячная стипендиальная программа IPS продолжится с 1 марта по 31 июля каждого года. Стипендиаты будут прикреплены к одному из депутатов Бундестага, с которым предстоит трехмесячное сотрудничество непосредственно в его бюро. Кроме того, в течении летнего семестра стипендиаты могут посещать лекции и семинарские занятия университетов Берлина, таких как университет им. Гумбольда, Свободного и технического университетов. Для участия в стипендиальные программы среди других документов необходим диплом об окончании высшего учебного заведения, а также сертификат знания немецкого языка уровня В2. Срок подачи документов до 31 июля).