Louisiana Tulane Universitetiga (Yangi-Orlean, Luiziana, AQSh) tashrif AQShning Xalqaro hamkorlik bo'yicha agentligi (USAID) va Tetra Tech (AQSh) ko'magida USAIDning O'zbekistondagi  sud-huquq islohoti dasturi doirasida bo'lib o'tdi.
O'zbekiston delegatsiyasi tarkibida Adliya vazirligi, Investitsiya va tashqi savdo vazirligi, Toshkent davlat yuridik universiteti, Oliy Majlis huzuridagi Qonunchilik va parlament tadqiqotlari instituti, shuningdek, "Yuksalish" umummilliy harakati vakillari ishtirok etishdi.
Tashrif maqsadi AQShning Tulane universiteti ommaviy huquqi markazi tomonidan tashkil etilgan qonunchilikni rivojlantirish xalqaro institutining treninglarida ishtirok etish bo'ldi.
Treninglarda shuningdek, Hindiston, Singapur, Keniya, Gana, Shri-Lanka va boshqa mamlakatlardan parlamentlar, hukumatlar, huquqiy firmalarning 44 nafar vakili qatnashdi.
Ishtirokchilar treningning maqsad va vazifalari, ta'lim va amaliyotni integratsiyalashning yangi usullari, Yangi-Orlean shahri va Luiziana shtatining madaniyati va tarixi haqida turli ma'lumotlarga ega bo'ldilar.
Turli mavzular bo'yicha ma'ruzalar tinglandi:
• Ikki palatali AQSh qonunchilik jarayoni va parlamentlarning taqqoslanishi;
• qonunchilik va ma'muriy rivojlanishning umumiy qoidalari;
• normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini ishlab chiqish bo'yicha ko'rsatmalar;
• qonun loyihalarini tartibga solish;
• va boshqalar.
Ma'ruzalar Tulane universiteti ommaviy huquq markazi ijrochi direktori, professorlari va amaliyotchi huquqshunoslar tomonidan o'tkazildi.
Uchrashuvlar AQShning Apellyatsiya sudida, AQSh politsiyasining mustaqil monitoringida, AQSh vakillar palatasi va senatining Luiziana shtatidan a'zolari bilan bo'lib o'tdi.

Ученые УМЭД посетили the Tulane University of Louisiana (США)
Поездка в Tulane University of Louisiana (г. Новый Орлеан, штат Луизиана, США) состоялась в рамках программы USAID по судебно-правовой реформе в Узбекистане при содействии Агентства США по международному сотрудничеству (USAID) и компании “Tetra Tech” (США).
В состав делегации Узбекистана входили представители Министерства юстиции, Министерства инвестиций и внешней торговли, Ташкентского Государственного юридического Университета, Института проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе, а также Национального движения «Юксалиш».
Целью поездки явилось участие в тренингах международного института по разработке законодательства, организованного Центром публичного права Тулейнского университета США.
В тренинге принимали участие также 44 представителей парламентов, правительств, юридических фирм из Индии, Сингапура, Кении, Ганы, Шри-Ланки и других стран.
Участники получили различную информацию о целях и задачах тренинга, новых методах интеграции образования и практики, культуре и истории города Новый Орлеан и штата Луизианы.
Были прослушаны лекции на различные темы:
- Двухпалатный законодательный процесс США и парламентское сравнение;
- Общие положения законодательной и административной разработки;
- Инструкции по разработке проектов нормативно-правовых актов (НПА);
- Регуляторное составление законопроектов;
- и др.
Лекции вели исполняющий директор, профессора Центра публичного права Тулейнского университета, а также практикующие юристы.
Проведены встречи в Апелляционном суде США, Независимом мониторинге полиции США, с членами Палаты представителей и Сената штата Луизиана США.