Oliy diplomatiya maktabining MBA dasturi “Xalqaro biznesni boshqarish: strategiya va amaliyot” mutaxassisligiga yoʻnaltirilgan. Ushbu dastur biznes strategiyalarni ishlab chiqish va uni boshqarish, biznesni rejalashtirishning zamonaviy innovatsion taʼlim modellariga mos ravishda ishlab chiqilgan. Dastur korporativ boshqaruv texnologiyalari, moliyaviy va investitsion bozorlar, marketing, axborot tizimlarini tashkil qilish va boshqarish, brending, biznes-taxlil va informatika, xalqaro huquq, kadrlarni boshqarish sohalarida yangi bilimlarni toʻliq oʻzlashtirishga qaratilgan.
Oʻquv modullari xalqaro bozorlar va biznes boshqaruvining ilgʻor tadqiqot usullariga asoslangan: miqdoriy (Quantitative Methods), muammoli vaziyatlarni hal qilish (Situation & Problem solving), maʼlumotlarni tahlil qilish (Data interpretation), koʻp tanlov (multiple choice), tahliliy yozuv (Analytical writing) va boshqalar.
Dastur doirasida talabalarga maxsus loyihalar taklif etiladi:
- “Yetakchilik maktabi” loyihasi muzokaralar olib borish, qarorlar qabul qilish, jamoa boʻlib ishlash, omma oldida nutq soʻzlash, muloqot va taqdimot qilish qobiliyatlari, ishbilarmonlik tarmogʻining yuqori darajasini yaratish va qoʻllab-quvvatlash, tinglovchilarda strategik fikrlash va boshqaruv asoslarini rivojlantirish, hamkorlik asoslarini tushunish va biznes modellarini rivojlantirishni optimallashtirish kabi koʻnikmalarni rivojlantirishga moʻljallangan.
- “Xalqaro neft va gaz biznesi” loyihasi global, mintaqaviy va milliy darajalarda energetik siyosati va energetik xavfsizlik asoslarini kengroq oʻrganish, tahlil qilishning miqdor va sifat usullarini oʻzlashtirish va qoʻllash kabi koʻnikmalarga qaratilgan.
Oʻqish shakli
Ish faoliyatidan uzilmagan holda, muddat 2 yil yoki 4 semestr Vaqtinchalik ish muddati 2 yil yoki 4 semestr va attestatsion loyihani himoya qilish.
MBA dasturi uchun auditoriya soatlarining xalqaro standarti 400 kalendar soat (535 akademik soat) ni tashkil qiladi. Dasturning eng kam umumiy davomiyligi 1600 akademik soat mustaqil ishni tashkil qiladi.
Oʻqish narxi – yiliga 32 440 790 soʻm (19.06.2019).
Dasturga qabul qilinadigan nomzodlar uchun quyidagi talablar mavjud:
- Bakalavr darajasi yoki uning ekvivalenti
- 2 yildan kam boʻlmagan ish tajribasi
- Chet yoki ingliz tilini oʻzlashtirganlik darajasini tasdiqlovchi xalqaro sertifikat:
- IELTS – har bir komponent boʻyicha 6 balldan past boʻlmagan natija
- TOEFL –220 CBT dan kam boʻlmagan natija
Hujjatlar qabuli 2019-yilning 10-avgustgacha.
MBA dasturi uchun tanlov jarayoni
- Roʻyxatdan oʻtish
- Bakalavr diplomi nusxasi
- Tavsiyanoma (2 tadan kam emas)
- IQ-test
- Motivatsion xat
- Belgilangan mavzuda esse
- Suhbat
Oliy diplomatiya maktabi MBA dasturi - kelajakda xalqaro biznes sohasida oʻsish va professional muvaffaqiyatga erishish uchun ishonchli tramplin.
Qabul komissiyasi manzili: Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi Ishlar Vazirligi qoshidagi Jahon Iqtisodiyoti va Diplomatiya Universiteti, Mustaqillik shoh koʻchasi, 54, Toshkent, Oʻzbekiston Respublikasi, 100007.

Высшая школа дипломатии при УМЭД МИД РУ объявляет о начале приема документов на программу MBA (Master of Business Administration)
20.06.2019 11103
Программа MBА Высшей школы дипломатии фокусируется на специальности «Международный бизнес менеджмент: стратегия и практика», которая интегрирована в современные инновационные учебные модели развития деловой политики, стратегии ведения и планирования бизнеса. Программа нацелена на комплексное овладение новыми знаниями в сфере корпоративных технологий управления, финансовых и инвестиционных рынков, маркетинга, организации и управления информационными системами, брэндинга, бизнес-аналитики и информатики, международного права, HR-менеджмента.
Учебные модули основаны на передовых методах исследования международных рынков и управления бизнесом: количественных (Quantitative Methods), решения ситуативных задач (Situation & Problem solving), интерпретации данных (Data interpretation), множественного выбора (multiple choice), аналитического письма (Analytical writing) и др.
В рамках Программы слушателям будут предложены специальные проекты:
«Школа лидерства», сосредоточена на развитии таких компетенций и делового потенциала, как ведение переговоров, принятие решений, командная работа, навыки публичного выступления, коммуникации и презентации,
создание и поддержание высокого уровня бизнес-нетворкинга, формирование у слушателей основ стратегического мышления и управления, понимание основ ко-воркинга и оптимизации развития бизнес-моделей;
«Международный нефтегазовый бизнес» на широком изучении основ энергетической политики и энергетической безопасности на глобальном, региональном и национальным уровнях, овладении и применении количественных и качественных методов анализа.
Форма обучения
Без отрыва от производства, срок – 2 года или 4 семестра и защита аттестационного проекта.
Международный стандарт количества аудиторных часов по программе МВА составляет 400 календарных часов (535 академических часов). Минимальное общее количество часов по программе составляет 1600 академических часов индивидуальной работы.
Стоимость обучения – 32 440 790 сум (на 19.06.2019) в год.
При поступлении на программу кандидатам предъявляются следующие требования:
- Наличие степени Бакалавра или ее эквивалента
- Опыт работы не менее 2-х лет
- Международный сертификат на знание иностранного языка или английского языка:
- IELTS – не менее 6 баллов по каждому компоненту
- TOEFL – не менее 220 CBT
Процесс отбора на программу MBA
- Регистрация
- Копия диплома Бакалавра
- Рекомендационные письма (не менее 2-х)
- IQ-тест
- Мотивационное письмо
- Эссе на заданную тему
- Собеседование
MBA Высшей школы дипломатии – надежный трамплин для будущего карьерного роста и профессионального успеха в международном бизнесе.
Адрес приемной комиссии: Университет Мировой Экономики и Дипломатии при МИД Республики Узбекистан, Проспект Мустакиллик, 54, Ташкент, Республика Узбекистан, 100007.