Shu yilning 14-iyun kuni JIDUda “Rossotrudnichestvo” tashkilotining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Viktor Shulika bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbirni JIDU xalqaro ishlar bo‘yicha prorektori S.S. Saidqosimov ochib berdi. U o‘zining qutlov nutqida rus tilini o‘qitish jarayonida hamkorlikning ahamiyatini alohida ta’kidladi. U bo‘lajak xalqaro soha mutaxassislarini tayyorlashda tillar ta’limining muhimligiga e’tibor qaratdi.
Uchrashuv chog‘ida janob Shulika Universitetimiz bilan hamkorlikning istiqbollari haqida so‘zladi va JIDUga sovg‘a sifatida turli adabiyotlar: darsliklar, ma’lumotnomalar, qo‘llanmalar, Rossiya adabiyoti, madaniyati, san’ati va tarixiga oid kitoblar taqdim qildi.
O‘zbek va rus tillari kafedrasi dotsenti G.M. Rahmatullayeva rus tilini o ‘rgatish borasida olib borilayotgan ishlar, o‘quv jarayoni samaradorligini oshirish maqsadida badiiy asarlardan foydalanilayotgani tog‘risida gapirib berdi.
Rus tilini o‘rganayotgan o‘zbekzabon talabalar sa’y-harakatlari bilan badiiy dastur tayyorlandi, O‘zbekiston va Rossiya Federatsiyasi o‘rtasida ta’lim sohasidagi hamkorlikka oid mavzuda taqdimotlar namoyishi, shuningdek, she’rlar va ruscha qo‘shiqlar tadbirga bayramona ruh berdi.
Shundan so‘ng V.N. Shulika bilan talabalar o‘rtasida savol-javob bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvni JIDU birinchi prorektori M.T. Bakoyev o‘z chiqishi bilan yakunlab, qimmatli hadya uchun tashakkur izhor qildi va bu borada kelgusidagi hamkorlikka umid bildirdi.

Бесценный подарок университету
14-июня с.г. в УМЭД состоялась встреча с руководителем Представительства Россотрудничества в Узбекистане В.Н. Шулика.
Встречу открыл проректор университета Саидкасымов С.С. В своём приветственном слове он подчеркнул важность взаимодействия и сотрудничества в образовательном процессе по обучению студентов русскому языку. Особое внимание он уделил вопросам языковой подготовки будущих специалистов-международников.
Во время встречи г-н Шулика рассказал о перспективах сотрудничества с нашим вузом и передал в дар университету различную литературу: учебники, справочники, словари, разнообразные пособия, книги по культуре, искусству, истории России.
Доцент кафедры узбекского и русского языков Рахматуллаева Г.М. рассказала о работе, проводимой по изучению русского языка, об использовании для оптимизации учебного процесса художественных произведений.
Силами студентов, изучающих русский язык, была подготовлена концертная программа: тематическая презентация о сотрудничестве Узбекистана и Российской Федерации в сфере образования, а также были исполнены авторские стихотворения и песни на русском языке.
Затем г-н В.Н.Шулика ответил на ряд вопросов, интересующих студентов.
Итоги встречи подвёл первый проректор УМЭД Бакоев М.Т., который поблагодарил высокого гостя за бесценный подарок и выразил надежду на дальнейшее сотрудничество.