“Mehnatga haq to‘lash, pensiyalar va boshqa to‘lovlar miqdorlarini aniqlash tartibini takomillashtirish to‘g‘risida”gi Prezident Farmoni (2019-yil 21-may, PF-5723-son)ga muvofiq, 2019-yil  1-sentyabrdan boshlab ish haqining eng kam miqdori o‘rniga quyidagi miqdorlar belgilandi:
• Mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdori - 577 170 so‘m;
• Bazaviy hisoblash - 202 730 so‘m;
• Pensiyani hisoblashning bazaviy miqdori - 202 730 so‘m.
2018-yil 1-noyabrdan boshlab 202 730 so’m etib belgilangan ilgari qo’llangan “eng kam ish haqi” tushunchasi o’rniga Mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdori, bazaviy hisoblash miqdori hamda pensiyani hisoblashning bazaviy miqdori atamalari joriy qilindi.
Ya’ni endilikda:
1. Mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdori orqali (577 170 so‘m):
• maoshlar;
• ustamalar;
• qo‘shimcha haq;
• gonorar;
• qo‘shimcha ish uchun kompensatsiya to‘lovlari;
• rag‘batlantiruvchi tusdagi to‘lovlarning boshqa turlari;
• qonunchilikda belgilangan ushlanmalar;
• oilalarning ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashga muhtojligi;
• ishsizlik bo‘yicha nafaqalar miqdori aniqlanadi.
Mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdori 1,0 tarif koeffitsenti bo’yicha Mehnatga haq to’lashning yagona tarif setkasi birinchi razryadi bo’yicha oylik stavkasining puldagi ifodasi hisoblanadi.
2) Bazaviy hisoblash miqdori orqali quyidagilarni aniqlashda qo‘llaniladi (202 730 so‘m):
soliqlar, yig‘imlar, jarimalar, davlat bojlari va ko‘rsatilayotgan davlat xizmatlari uchun boshqa to‘lovlarning miqdorlari;
tadbirkorlik bilan shug‘ullanish uchun patent, litsenziya va boshqa to‘lovlarning qiymati, tashkilotlarning ustav va boshqa fondlari (kapitali) miqdori, pulsiz shaklda to‘lanadigan aksiyalar, boshqa qimmatli qog‘ozlarning qiymati, yuridik shaxslar aktivlarining balans qiymati, mikrokreditlar va lizing, shuningdek boshqa moliyaviy-iqtisodiy ko‘rsatkichlarning cheklangan miqdori.
Talabalarning oliy ta’lim muassasalarida tahsil olishlari uchun kontrakt to’lov miqdorlari ham bazaviy hisoblash orqali amalga oshiriladi.
3) Pensiyani hisoblashning bazaviy miqdori (202 730 so‘m) esa pensiyalar, ustamalar, qo‘shimcha haq va kompensatsiya to‘lovlari, shuningdek, xodimlar sog‘lig‘iga yetkazilgan zararni qoplashda qo‘llaniladi.
Eng kam ish haqiga nisbatan belgilangan ustamalar, qo‘shimcha haq, mukofotlar hamda boshqa kompensatsiya va rag‘batlantiruvchi tusdagi to‘lovlarning barcha turlari mazkur to‘lovlarning so‘mda ifodalangan amaldagi miqdorlarini saqlab qolgan holda qayta hisob-kitob qilinadi.
Ushbu Farmon bilan ish haqlari, pensiyalar, stipendiyalar, jarimalar, to‘lov-kontraktlar va boshqa shu kabi to‘lovlar oshishi nazarda tutilmagan.
Darhaqiqat, Prezidentimiz Sh.Mirziyoyev tomonidan tegishli sohalar bo’yicha amalga oshirilayotgan islohotlar bugungi kun talablaridan kelib chiqib o’z vaqtida amalda joriy qilinayotganligi, prezidentlik saylovoldi dasturida qo’yilgan vazifalarni bosqichma-bosqich samarali ro’yobga chiqarilayotganligi, shuningdek barcha sa’y-harakatlar va islohotlarni jahon andozalariga va standartlariga mos kelishi alohida tahsinga sazovordir.
Mamlakatimiz Prezidenti tomonidan xalqimiz manfaatlari yo’lida iqtisodiy, ijtimoiy, siyosiy va boshqa jabhalardagi ayrim chigalliklari mavjud bo’lgan hamda bugungi kun sharoitidan kelib chiqqan holda o’zgartishlar va tuzatishlar kiritishni talab etayotgan qonunchilik normalarini muvofiq ravishda qayta amalga tatbiq etilishi ustuvor masalalardan biridir.

According to this decree, of May 21 2019, “On improving the procedure for determining the size of wages, pensions and other payments”, the following changes will be introduced on September 1, 2019 instead of the minimum wage:
• the minimum wage, setting it in the amount of 577,170 soums;
• basic estimated value of 202,730 soums;
• the basic amount of the calculation of pensions in the amount of 202,730 soums.
Instead of the notion of “minimum wage” established on November 1, 2018, the basic amount of the minimum wage, basic calculation and calculation of pension were established.
Now:
1) Due to the smallest wage (577 170 soums) are established:
• wage;
• awards;
• add;
• fee;
• compensation payments for additional work;
• other types of incentive payments;
• detention in the legislation;
• families need social support;
• The amount of unemployment benefits is determined.
a) the minimum wage:
The lowest wage rate is the monetary expression of the monthly rate for the first coefficient of the single tariff scale at a tariff ratio of 1.0.
2) The basic calculation is used to calculate the amount (202,730 soums).
taxes, fees, penalties, government fees and other utility fees;
size of patent, license and other payments for business activities, size of authorized and other funds (capital) of organizations, non-cash shares, value of other securities, book value of assets of legal entities, microlending and leasing, as well as a limited number of other financial and economic indicators.
Contract fees for university students are also based on basic calculations.
3) The basic amount of pension accrual (202,730 soums) is used to pay for labor, pay bills, additional expenses and compensation, as well as compensation for damage to employees.
All types of payments, subsidies, remuneration and other types of remuneration and remuneration for the minimum wage will be recalculated with the said payments in soms.
This Decree does not provide for an increase in salaries, pensions, scholarships, fines, payment contracts and other similar payments.
Indeed, reforms, establishing by the President Mirziyoyev, are carried out in a timely manner, taking into account current requirements, the gradual implementation of the tasks set in the program of presidential elections, as well as all efforts and reforms comply with international standards.
One of the priorities is the reorganization of legislative acts that meet the interests of our people in the economic, social, political and other areas that require changes and adjustments, based on current conditions.