“Mamlakatimizning statistika salohiyatini oshirish, statistik maʼlumotlarning ochiqligini taʼminlash” mavzusida “Davra suhbati” boʻlib oʻtdi
22.05.2019 9547
2019 yil 22 may kuni soat 10:30 da Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Mamlakatimizning statistika salohiyatini oshirish, statistik maʼlumotlarning ochiqligini taʼminlash” mavzusida “Davra suhbati” boʻlib oʻtdi.
Tadbirda, Davlat statistika qoʻmitasi, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti oʻqituvchilari va talabalari hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Davra suhbatida taʼkidlanganidek, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 9 apreldagi “Davlat boshqaruvining ochiqligi va shaffofligini taʼminlash hamda mamlakatning statistika salohiyatini oshirish yuzasidan qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi PQ-4273-son qaroriga asosan, Davlat statistika qoʻmitasi, davlat organlari va tashkilotlarining ochiq maʼlumotlar toʻplamlari roʻyxatini shakllantirish, yuritish va yangilash hamda tegishli axborotlarning Oʻzbekiston Respublikasi Ochiq maʼlumotlar portali (data.gov.uz)da oʻz vaqtida aks ettirilishi boʻyicha faoliyatini muvofiqlashtirish uchun masʼul etib belgilandi.
Shuningdek, davlat statistika organlarida amalga oshirilayotgan ishlardan koʻzlangan asosiy maqsad, Oʻzbekiston Respublikasida boʻlayotgan ijtimoiy-iqtisodiy oʻzgarishlar va islohotlar toʻgʻrisidagi ochiq va haqqoniy maʼlumotlarni xalqaro tashkilotlarning maʼlumotlar bazalarida hamda yetakchi xalqaro reytinglarda aks ettirilishini taʼminlash ekanligi alohida eʼtirof etildi.
Taʼkidlanganidek, statistik axborotlarning maksimal darajada ochiqligini taʼminlash maqsadida eʼlon qilinadigan koʻrsatkichlar tarkibi qayta koʻrib chiqilib, kengaytirildi. Qoʻmitaning rasmiy veb-sayti tahliliy maʼlumotlar, byulletenlar, doklad va press-relizlar bilan muntazam ravishda boyitib borilmoqda.
Shuningdek, Davlat statistika qoʻmitasining masʼul xodimlari tadbir ishtirokchilarini qiziqtirgan boshqa savollarga ham atroflicha javob qaytardi.

«Круглый стол» на тему «Повышение статистического потенциала страны, обеспечение открытости статистической информации»
22.05.2019 9548
22 мая 2019 года в 10:30 в Университете мировой экономики и дипломатии был проведен «Круглый стол» на тему «Повышение статистического потенциала страны, обеспечение открытости статистической информации».
На мероприятии участвовали сотрудники Госкомстата, преподаватели и студенты Университета мировой экономики и дипломатии и представители средств массовой информации.
Как было отмечено, на Круглом столе, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-4273 от 9 апреля 2019 года «О дополнительных мерах по обеспечению открытости и прозрачности государственного управления, а также повышению статистического потенциала страны», на Госкомстат Республики Узбекистан по статистике возложена координация деятельности государственных органов и организаций по формированию, ведению и обновлению перечня наборов открытых данных и своевременного отражения соответствующей информации на Портале открытых данных Республики Узбекистан (data.gov.uz).
Также было особо отмечено, что основная цель мероприятий осуществляемых органами государственной статистики является, отражение открытых и достоверных данных об социально-экономических изменениях и реформах происходящих в Республике Узбекистан и размещение этих данных в базах данных международных организаций и ведущих рейтингах.
Как было отмечено на мероприятии, в целях обеспечения максимальной прозрачности статистической информации, перечень публикуемых показателей был пересмотрен и расширен, официальный веб-сайт регулярно обогащается аналитической информацией, бюллетенями, докладами и пресс-релизами.
А также, ответственными сотрудниками Госкомстата были предоставлены подробные ответы на другие вопросы, представлявщие интерес для участников мероприятия.