Xitoy har doim O'zbekiston uchun alohida sherik bo'lib kelgan. Bu yaqin va ishonchli munosabatlarning parametrlari, bu mamlakat nafaqat bizning respublikamizning ikkinchi tashqi savdo hamkori, balki ikki davlatni bir-biriga bog'lovchi ko'pgina madaniy, ma'naviy, savdo, logistika va boshqa ko'plab zanjirlarda ham yotadi. "Xitoy ko'prigi" - har yili Xitoyda "Hanban" da Xitoy tilini targ'ib qilish uchun tashkilotni homiyligida o'tkaziladigan jahon tanlovidir. An'anaviy ravishda tanlov 3 bosqichda o'tkaziladi: mavzu bo'yicha monolog, O'rta qirollik haqidagi savollarga javoblar va saqna chiqishlar (qo'shiq, raqs, xattotlik, kulgi va boshqalar) soni. O'zbekistonda 1-o'rinni qo'lga kiritidgan talaba, Xitoyda bo'lib o'tadigan tanlovning yakuniy bosqichiga yuboriladi. Xitoyda yakuniy musobaqa g'olibi "Xitoy tili va madaniyati elchisi" unvoniga sazovor bo'ladi, shuningdek, Xitoyning universitetlari birida davlat xokimi tomonidan stipendiya bilan Xitoyda "Xanban" ni tarqatish imkoniyati beriladi.
20 may kuni JIDU “Xalqaro huquq” fakulteti 5-kurs talabasi Ongarbayev Azamat O'zbekiston Respublikasi oliy o'quv yurtlari talabalari o'rtasida "Xitoy ko'prigi" XVIII xalqaro tanlovida ishtirok etdi, ular orasida turli universitetlarning 9 nafar vakili qatnashdi, shu qatorda Sharqshunoslik instituti, Jahon tillari universiteti? Samarqand davlat tillari universiteti va boshqalar. U birinchi o'rinni egalladi va yozda Pekinda bo`lib o`tadigan "Xitoy ko'prigi" tanlovining final bosqichida UWED ni taqdim etadi.

Китай всегда был для Узбекистана особым партнером. И параметры этих тесных и доверительных отношений кроются не только в том, что эта страна – второй внешнеторговый партнер нашей республики, но и во множестве культурных, духовных, торговых, логистических и многих других цепочек, связывающих два государства. «Китайский мост» является всемирным конкурсом, который проводится ежегодно под патронатом организации по распространению китайского языка в мире «Ханьбань». Традиционно конкурс проводится в 3 этапа: монолог на заданную тему, ответы на вопросы о Поднебесной и номер художественной самодеятельности (песня, танец, каллиграфия, ушу и другое). Завоевавший 1 место в Узбекистане отправляется на финальный тур конкурса в Китай. Победителю финального тура в Китае будет присвоено звание «Посол китайского языка и культуры», также будет дана возможность обучаться в одном из университетов Китая со стипендией от Государственной канцелярии по распространению китайского языка в мире «Ханьбань».
20 мая студент 5 курса факультета “Международное право” УМЭД Онгарбаев Азамат участвовал на 18-ом Международном конкурсе по китайскому языку “Китайский мост” среди студентов высших учебных заведений Республики Узбекистан, где участвовало 9 представителей различных вузов среди них Интитут Востоковедения, УзГумя, Самаркандский государственный университет мировых языков и т.д, где занял 1-ое место и будет представлять УМЭД в финале конкурса “Китайский мост” который будет проходить в Пекине этим летом.