2019 yil 7 may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Faollar zalida 9 may – “Xotira va qadrlash kuni” umumxalq bayramiga bagʻishlab, “Eʼtibor va gʻamxoʻrlik – insoniy burch” deb nomlangan tantanali bayram tadbiri boʻlib oʻtdi. Unda Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari, front orti mehnat faxriylari va universitetda fidokorona ishlab, nafaqaga chiqqan urush qatnashchilari, mehnat faxriylari, nuroniylar va mehmonlar, universitet talaba-yoshlari, akademik litsey oʻquvchilari jami 250 kishi ishtirok etdi.
“Xotira va qadrlash kuni” munosabati bilan urush qatnashchilari va mehnat faxriylarining holidan xabar olish, ularga moddiy va maʼnaviy koʻmak berish ishlari tashkil etildi.
Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari, front orti mehnat faxriylari,  universitetda fidokorona ishlab, nafaqaga chiqqan urush qatnashchilari, mehnat faxriylari, nuroniylar va mehmonlar uchun universitetda dasturxon yozilib, sovgʻalar taqdim etildi.
Universitet talaba-yoshlari, uning qoshidagi Akademik litsey oʻquvchilari tomonidan saralangan qoʻshiqlar hamda sahna kompozitsiyalari, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari Markaziy ashula va raqs ansambli solisti Marat Hakimov ijrosida taqdim etilgan kuy va qoʻshiqlar  bayram ishtirokchilarida oʻchmas taassurot qodirdi.
Ayniqsa, urush qatnashchilari va nuroniylarning tarbiyaviy mazmundagi chiqishlari, urush va tinchlik haqidagi ibratli mulohazalari yoshlarga nafaqat bayram tabrigi, balki katta  saboq boʻldi.
Universitetda 9 may – “Xotira va qadrlash kuni” umumxalq bayramiga bagʻishlangan maʼnaviy-maʼrifiy targʻibot tadbirlari davom etmoqda.

7 мая 2019 года в актовом зале Университета мировой экономики и дипломатии состоялось праздничное мероприятие, посвящённое всенародному празднику «День памяти и почести», прошедшее  под девизом «Внимание  и забота -  долг каждого человека». В мероприятии приняли участие более 250 человек, среди  которых  несколько участников Второй мировой войны, ветераны университета, студенты Университета мировой экономики и дипломатии, а также учащиеся академического лицея при УМЭД.
В связи с Днём памяти и почести ветеранам войны и труда была оказана материальная и моральная поддержка. Были вручены подарки   ветеранам войны и труда, самоотверженным работникам университета и гостям.
Песни и танцы в исполнении студентов университета, сценические композиции учащихся Академического лицея, а также выступление солистов Центрального ансамбля песни и танца Вооружённых Сил Республики Узбекистан под руководством Марата Хакимова были впечатляющими.
Поучительные высказывания участников войны о происходящих событиях тех времён  и о мире, который  все с таким нетерпением ждали, стали отличным уроком для каждого из нас, а также отобразили самые лучшие пожелания нашему поколению.
В университете продолжаются духовно-просветительские мероприятия, посвящённые 9 мая - «Дню памяти и почести».