Maʼlumki, yoshlar maʼnaviyatini yuksaltirishda kitobning oʻrni katta. Yoshlar kitobxonligi va kitobxonlik madaniyatini rivojlantirish taʼlim tizimining eng ustuvor yoʻnalishlaridan biri hisoblanadi.
Bu borada Prezidentimiz Sh.M.Mirziyoyevning “5 ta tashabbus” loyixasi doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi huzuridagi “Maʼnaviyat va maʼrifat” markazida tashkil etilgan “Talabalar media ijtimoiy va madaniyat maskani”dagi “Book cafe” fondi uchun boʻlib oʻtayotgan “Talabaga 100 ta kitob” aksiyasida JIDU professor oʻqituvchilari va talabalari faol ishtirok etib, ushbu fond uchun 150 dan ziyod badiiy va oʻquv-uslubiy adabiyotlarni sovgʻa qildilar.
“Talabalar media ijtimoiy va madaniyat maskani” bщlim boshligʻi O.Bozorov, JIDU rahbariyati va jamoasiga cheksiz minnatdorchiligini bildirdi.
Darhaqiqat, muhtaram Prezidentimizning “Talabaga 100 ta kitob” tashabbusi qanot qoqayotgan shu kunlarda, buyuk donishmandlar biri taʼkidlagan ushbu mulohazalarni keltirib oʻtishni joiz bildik:

It is known that books occupy an important place in the development of the spiritual world of young people. The promotion of reading and the development of reading culture among young people is one of the priorities of the education system.
The necessary measures are being taken to achieve noticeable results in this direction. In particular, in the “Student Social and Cultural Media Center”, opened at the “Maunaviyat va marifat” center under the Ministry of Higher and Secondary Specialized Education, a campaign “100 books for a student” is being organized within the framework of the project of our President Sh. M. Mirziyoyev “5 Initiatives” and aimed at promoting the “Book cafe” foundation. Professors and students of the UWED took an active part in this action, donating more than 150 samples of fiction and educational literature to the foundation.
Head of  Department of the “Student Social and Cultural Media Center” O. Bozorov expressed his gratitude to the leadership and the team of UWED.
Given that the project of our esteemed President Sh.M. Mirziyoyev “5 initiatives” is being successfully implemented, it was considered appropriate to recall the words of one of the sages: