“Bugungi kun ayolining jamiyatdagi oʻrni” mavzusidagi anjuman
Hayotimiz asosi, koʻrki va millatimiz kelajagi ayol boʻlib kelgan va shunday boʻlib qoladi. Bugungi kunda oʻz aqli, bilimi va isteʼdodi, mehnatsevarligi va shijoati bilan hayotning hal qiluvchi sohalarini tebratib – bu oila bekaligi boʻladimi, davlat va jamiyat boshqaruvi, tibbiyot taʼlim-tarbiya, madaniyat ilm-fan taraqqiyoti boʻladimi, fermerlik harakati va kasanachilik, kichik biznes tadbirkorlik boʻladimi mana shunday murakkab vazifalarni ayollar samarali ado etib kelmoqdalar. Bugungi kun ayolining ilmi, iqtidori, zakovati ijodkorligi, yaratuvchanligi dunyoni yana bir karra lol qoldirmoqda. Oʻzlikni anglash, barkamol shaxsni voyaga yetkazish, sogʻlom turmush tarzini yaratish, tarixiy qadriyatlar, milliy anʼanalar davomiyligini taʼminlash, xatto jamiyatni demokratlashtirish kabi global muammolarni ayolsiz, uning ishtirokisiz tasavvur etish qiyin. Shunday ekan, bugungi Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi Ishlar vazirligi qoshidagi Jaxon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti, Havo Xujumidan Mudofaa va Harbiy havo Qoʻshinlari qoʻmondonligi, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat Boshqaruv Akademiyasi bilan xamkorlikda oʻtkazilayotgan anjumanning asosiy maqsadi aynan quyidagilarga qaratilgan.
Jamiyat rivojida ayollarning oʻrnini koʻrsatib berish. Ayniqsa, onalik va bolalikni muhofaza qilishga qaratilgan qonunlar ijrosini taʼminlash hamda fidoyi, yuksak salohiyatli, izlanuvchan, bilimdon, oʻz kasb-korining ustasi boʻlgan xotin-qizlarning jamiyat ijtimoiy hayotidagi faolligini oshirish, xotin-qizlarning huquqiy, ijtimoiy, madaniy manfaatlarini muhofaza qilish, ularning faoliyatiga halaqit berayotgan toʻsiqlarni bartaraf etishning chora-tadbirlarini koʻrish masalalari boʻyicha fikr yuritish. Shuningdek, xotin-qizlarning bandligi masalasini hal qilishga koʻmaklashish, mehnat qilish va dam olishlarini tashkil etish kabi masalalarga koʻproq eʼtibor qaratish.
Qizlarni oilaviy hayotga tayyorlash, shuningdek, yoshlar tarbiyasiga qaratilgan madaniy tadbirlar, anjumanlar va forumlar, seminarlar, uchrashuvlar, koʻrik-tanlovlar, koʻrgazmalar va sport tadbirlarini koʻproq tashkil etish masalalarini muxokama etishdan iboratdir.
Anjuman ishtirokchilarining “JIDU olimalarining diplomatik kadrlarni tayyorlashdagi oʻrni”, Fuqarolik jamiyati rivojlanishida “Sogʻlom avlod uchun” jamgʻarmasining oʻrni, “Xarbiy xizmatchilar oilalarining jamoat tashkilotlari bilan oʻzaro xamkorlikda olib borayotgan ishlari”, “Oʻzbekiston taraqqiyotida ayollarning maʼnaviyati”, “Bugungi kun ijodkor ayolining jamiyatdagi oʻrni” va “Davlat xizmatlarida gender tenglikni taʼminlashning nazariy-huquqiy asoslari ” boʻyicha oʻqilgan maʼruzalari anjuman masalalarining mazmun-moxiyatini belgilab berdi.

The purpose of the conference is to: Increase women's activism in society.
The basis, beauty of our lives, the future of our nation has become and remains a woman. Today, with their intelligence, knowledge and talent, enthusiasm and diligence, women are effectively performing such complex tasks - whether it is family housing, state and society governance, medicine, education, culture, science, farming and home-based business. Today, the world is amazed by women's knowledge, talent, intelligence, and creativity. It is difficult to imagine global issues such as self-awareness, raising a healthy person, creating a healthy lifestyle, ensuring the continuity of historical values, national traditions, and even democratizing the society without their participation. Therefore, the main purpose of the conference held today in collaboration with the University of World Economy and Diplomacy, Air Force Defense and Air Force Command, and the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Uzbekistan is focused on:
Demonstrating the role of women in the development of society. In particular, ensuring the implementation of laws aimed at the protection of motherhood and childhood and increasing the activity of women, who are dedicated, highly competent, creative, knowledgeable, skilled, protection of legal, social and cultural interests of women, considering ways of addressing the obstacles that hinder their activity. Resolving the issue of the employment of women, as well as the organization of their work and leisure activities, paying more attention to such issues.
Preparing girls to family life, as well as discussing the issues of organizing cultural events, conferences and forums, seminars, meetings, contests, exhibitions and sporting events aimed at educating the youth.
The speeches of the participants of the conference about “The role of UWED scientists in the training of diplomats”, “The role of the Soghlom Avlod Uchun Foundation in the development of civil society”, “The activities of the families of military servicemen in cooperation with public organizations”, “The spirituality of women in the development of Uzbekistan”, “The role of today’s women in society” and “Theoretical-legal bases for ensuring gender equality in public services” identified the content of the conference issues.