2019 yil 4 aprel kuni JIDUning “Diplomatik etiket va protokollar” zalida “Oʻzbekiston Respublikasi tashqi siyosatining huquqiy asoslarini mustahkamlashda Oʻzbekiston Respublikasining xalqaro shartnomalari toʻgʻrisidagi qonunining roli va ahamiyati” mavzusidagi ilmiy-amaliy konferensiya boʻlib oʻtdi.
Tadbir Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi, Tashqi ishlar vazirligi, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti tarafidan tashkillashtirildi.
Konferensiya maqsadi Oʻzbekiston Respublikasi  tashqi siyosatining xuquqiy asoslarini mustahkamlashda Oʻzbekiston Respublikasining xalqaro shartnomalarni toʻgʻrisidagi yangi tahrirdagi qonunining ahamiyatini ekspertlar darajasida muhokama qilishdan iborat boʻldi.
Barcha ishtirokchilar konferensiyaning yuksak darajasi, foydaliligi va amaliy ahamiyatini qayd etib, mazkur qonunning qabul qilinishi tashqi siyosiy faoliyatining asosiy vositalaridan biri boʻlgan xalqaro hamkorlikning shartnomaviy-huquqiy bazasini shakllantirish va takomillashtirish xizmat qilishini alohida taʼkidladilar.
Ekspertlar tomonidan xalqaro shartnomalar toʻgʻrisidagi qonuni qoidalari amalga oshirilishi samaradorligini yaxshilashga doir turli xil takliflar ilgari surildi.

On April 4, 2019 in the hall of “Diplomatic etiquette and protocol” of UWED took place Scientific and practical conference on the topic “The role and importance of the Law on international treaties of the Republic of Uzbekistan in strengthening the legal framework of foreign policy”. It was organized by University of world economy and diplomacy together with Ministry of justice and Ministry of foreign affairs of the Republic of Uzbekistan.
The main aim of the conference was to discuss on the expert level the importance role the Law on international treaties of the Republic of Uzbekistan in strengthening the legal framework of foreign policy of Uzbekistan.
Recognizing high level, practical importance and use of the conference all participants mentioned that adoption of the Law would promote formation and enhancement of the legal framework base of international cooperation. The experts gave own recommendations on improving effectiveness of norms of the Law on international treaties of the Republic of Uzbekistan.