2019 yil 4 aprel kuni JIDUning “Diplomatik etiket va protokollar” zalida “Oʻzbekiston Respublikasi tashqi siyosatining huquqiy asoslarini mustahkamlashda Oʻzbekiston Respublikasining xalqaro shartnomalari toʻgʻrisidagi qonunining roli va ahamiyati” mavzusidagi ilmiy-amaliy konferensiya boʻlib oʻtdi.
Tadbir Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi, Tashqi ishlar vazirligi, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti tarafidan tashkillashtirildi.
Konferensiya maqsadi Oʻzbekiston Respublikasi  tashqi siyosatining xuquqiy asoslarini mustahkamlashda Oʻzbekiston Respublikasining xalqaro shartnomalarni toʻgʻrisidagi yangi tahrirdagi qonunining ahamiyatini ekspertlar darajasida muhokama qilishdan iborat boʻldi.
Barcha ishtirokchilar konferensiyaning yuksak darajasi, foydaliligi va amaliy ahamiyatini qayd etib, mazkur qonunning qabul qilinishi tashqi siyosiy faoliyatining asosiy vositalaridan biri boʻlgan xalqaro hamkorlikning shartnomaviy-huquqiy bazasini shakllantirish va takomillashtirish xizmat qilishini alohida taʼkidladilar.
Ekspertlar tomonidan xalqaro shartnomalar toʻgʻrisidagi qonuni qoidalari amalga oshirilishi samaradorligini yaxshilashga doir turli xil takliflar ilgari surildi.

4 апреля 2019 года в зале «Дипломатического этикета и протокола» УМЭД состоялась научно-практическая конференция на тему «Роль и значение Закона о международных договорах Республики Узбекистан в укреплении правовых основ внешней политики Республики Узбекистан». Данное мероприятие было организовано Университетом мировой экономики и дипломатии совместно с Министерством юстиции и Министерством иностранных дел Республики Узбекистан.
Основной целью конференции было обсуждение на экспертном уровне значения и роли в укреплении внешней политики Республики Узбекистан Закона Республики Узбекистан «О международных договорах Республики Узбекистан» в новой редакции.
Все присутствующие участники, признавая высокий уровень, практическое значение и пользу настоящей конференции, особо подчеркнули, что принятие данного закона будет способствовать формированию и усовершенствованию договорно-правовой базы международного сотрудничества, являющейся основным инструментом внешней политики.
Со стороны экспертов было выдвинуто множество предложений по улучшению эффективности реализации положений Закона о международных договорах.