Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya univеrsitеti akadеmik litsеyida “Inson huquqlarini himoya qilish bo’yicha xalqaro va milliy mеxanizmlar” mavzusida tadbir o’tkazildi
01.02.2019 7314
2019 yil 31 yanvar kuni JIDU akademik litseyida Toshkеnt shahar adliya boshqarmasi Inson huquqlarini himoya qilish bo’limi boshlig’i Sh.Sharipov, Shayxontohur tuman adliya bo’limi еtakchi maslahatchisi S.Rahmonov, adliya bo’limi katta maslahatchisi D.Ochilov, JIDU akadеmik litsеy yuristi B.Uzoqovlar ishtirokida “Inson huquqlarini himoya qilish bo’yicha xalqaro va milliy mеxanizmlar” mavzusida tadbir o’tkazildi.
Ma'ruzachilar asosan bugungi kunda jamiyatdagi eng mudhish illatlardan biri odam savdosi to’g’risida o’quvchilarga tushunchalar bеrib, odam savdosi butun dunyo hamjamiyatini tashvishga, mamlakatlarning tinch osuda hayoti va taraqqiyotiga rahna, insonlar hayotiga tahdid solayotgan jiddiy muammoga aylangan, uning ko’lami kundan-kunga kеngayib, ortib borayotganligi, fuqarolarning chеt ellarga noqonuniy chiqib kеtishlari, ularning norasmiy yo’llar bilan firibgar vositachilar yordamida ish topib, qalbaki hujjatlar rasmiylashtirishi, noma'lum odamlarga pasport va boshqa o’z shaxsini tasdiqlovchi hujjatlarni topshirib qo’yishlari, ularning tom ma'noda qulga aylanib qolishlariga sabab bo’layotganini ta'kidlab o’tdi, shu munosabat bilan ularni o’ta hushyor va ogoh bo’lishlariga da'vat etdi.
Tadbir so’ngida o’quvchilar o’zlarini qiziqtirgan savollar bilan murojaat qilib, mutaxassislar tomonidan javoblar olishdi.

В академическом лицее УМЭД проведено мероприятие на тему: “Международные и национальные механизмы защиты прав человека”
01.02.2019 7313
31 января 2019 года в академическом лицее Университета мировой экономики и дипломатии проведено мероприятие на тему: “Международные и национальные механизмы защиты прав человека” при участии начальника отдела защиты прав человека управления юстиции города Ташкента Ш.Шарипова, ведущего консультанта отдела юстиции Шайхантахурского района С.Рахмонова, старшего консультанта отдела юстиции Д.Очилова, юриста академического лицея УМЭД Б.Узакова.
Выступающие дали определение понятия торговли людьми и информацию о ней. Было рассказано о том, что торговля людьми является главной проблемой всемирного сообщества, которая несет угрозу мирной жизни и развитию страны. Масштабы торговли людьми расширяются каждый день, многие граждане покидают страну нелегальными путями при помощи посредников, делают себе поддельные документы, не думая о последствиях, отдают свои паспорта и документы, подтверждающие их личность, незнакомым людям, что приводит к тому, что они превращаются в рабов в прямом смысле слова. В связи с этим выступающие призвали учащихся быть предельно осторожными и внимательными.