OAV uchun materiallar tayyorlash mahorati
Axborot asrida katta miqdorda bilimga, informatsiyaga ega bo'lgan kishi muvaffaqiyatli bo'ladi. Respublikamizning yetakchi gazetalari va telestudiyalarining tahririyati "Xalqaro jurnalistika" fanini o'rganayotgan JIDU talabalari bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
"Uzbekistan Today" gazetasining bosh muharriri Ildar Mudarisov xorijiy o'quvchi uchun ma'lumot tayyorlash bo'yicha mahorat darsini o'tkazdi. Ushbu gazeta barcha xorijiy elchixonalar va konsulliklarga tarqatilib ingliz va rus tillarida nashr etiladi hamda zamonaviy O'zbekistonning hayoti to'g'risida turli xabarlar tarqatadi.
"Darakchi" gazetasi bosh muharriri Rustam Jabborov va ushbu nashrning mas`ul xodimlari bilan bo`lib o`tgan uchrashuvda beshinchi kurs talabalari keng ommaviy auditoriya uchun mo`ljallangan gazetaning faoliyati bilan tanishdi. "Darakchi" 80 ming nusxada chop etiladi, u qiziqarli ruknlar ostida materiallar uzatadi va o`z mushtariylari bilan faol muloqotda bo`ladi.
"My 5" va "Toshkent" telekanalining telejurnalistlari ma'lumot bilan ishlash, uning tayyorlanishi va efirga uzatish mahorati haqida talabalarga ma'lumot berishdi. "My 5" da kreativ proyekt-dasturlarni yaratish, kompyuter dizayni va videolavhalarni montaj qilish tajribasi talabalarda katta qiziqish uyg'otdi.
JIDU da "Toshkent" telekanali jurnalisti Tatyana Alievaning ushbu telestudiyada materiallarni dasturlash va tekshiruv jurnalistikasiga oid masalalarini yoritishga bag'ishlangan mahorat-darsi bo'lib o'tdi. Ushbu uchrashuvlarda talabalar Gavhar Mirxalilova, Umid Ergashev, Ulug’bek Abdusalamov, Otabek Akromov, Sitora Tursunbaeva, Kamoliddin Abdullaev va boshqalar qiziqarli savollar berishdi, jurnalistlar ularga hamkorlik qilishni taklif qildi. Ushbu talabalar JIDU “Ijtimoiy va gumanitar fanlar kafedrasi” professori Fatima Izatullayevna Mo'minovaning rahbarligida ommaviy axborot vositalarida chop etish uchun dolzarb mavzular bo'yicha maqolalar tayyorladilar.

Мастерство подготовки материалов для СМИ
В информационный век преуспевает тот, кто владеет большим количеством знаний, информации и умеет их правильно применять. С работой редакций ведущих газет и телекомпаний республики студенты УМЭД, изучающие курс «Международная журналистика», познакомились в ходе творческой встречи с журналистами, руководителями отделов и редакторами.
Главный редактор газеты «Uzbekistan today» Ильдар Мударисов провел мастер-класс по подготовке информации для зарубежного читателя. Эта газета выходит на двух языках - английском и русском, рассылается во все зарубежные посольства и консульства, дает широкую панораму событий о жизни современного Узбекистана. В ходе встречи с главным редактором газеты «Даракчи» Рустамом Джаббаровым и ответственными работниками этого издания студенты-пятикурсники узнали о специфике работы другого типа газеты, рассчитанного на широкую массовую аудиторию. Тираж «Даракчи» составляет 80 тысяч экземпляров, имеет интересные рубрики и ведет активную обратную связь с аудиторией. Об особенностях работы с информацией, ее подготовки и подачи в эфир рассказали студентам тележурналисты каналов «My 5» и «Ташкент». На «My 5» у молодежи большой интерес вызвал опыт создания креативных программ, мастерство компьютерного дизайна и монтажа видеосюжетов.
Мастер-класс тележурналиста из канала «Ташкент» Татьяны Алиевой был посвящен раскрытию специфики организации работы этой телестудии и вопросам журналистского расследования. В ходе этих встреч студенты Гавхар Мирхалилова, Умид Эргашев, Улугбек Абдусаламов, Отабек Акромов, Ситора Турсунбаева, Камолиддин Абдуллаев и др. задавали интересные вопросы, были приглашены к сотрудничеству с редакциями. Под руководством профессора кафедры «Социально-гуманитарных наук» УМЭД Фатимы Изатуллаевны Муминовой эти студенты подготовили статьи на актуальные темы для публикации в СМИ.