O‘zbek adabiyoti bilimdonlari
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida 2018-yil 23-oktabrda “O‘zbekiston Respublikasining davlat tili haqida“gi Qonunning qabul qilinganligiga 29 yil to’lishi munosabati ”O‘ZBEK ADABIYOTI BILIMDONLARI” nomi ostida tadbir bo‘lib o‘tdi. O‘zbek va rus tillari kaferdrasi tomonidan uyushtirilgan ushbu tadbirda taniqli shoir va yozuvchi, mohir tarjimon, adabiyotshunos olim filologiya fanlari doktori Ulug‘bek Hamdam ishtirok etdi.
Tadbirni Jahon iqtidodiyoti va diplomatiya universiteti prorektori Maytyoqub Teshayevish Baqoyev kirish nutqi bilan ochib berdi. Tadbirning badiiy qismi JIDU adabiyotsevarlarining badiiy mutolaa, badiiy so‘zni tushunish, badiiy sahna ko‘rsatish mahorati borasida bellashuv ko‘rinishida o‘tdi. Uch fakultet o‘rtasida o‘tgan mazkur bellashuvda Xalqaro iqtisodiy munosabatlar fakulteti talabalari 1- o‘rinni qo‘lga kiritdilar.
Til bayrami nihoyasida jamoalar JIDU rahbariyati tomonidan diplomlar bilan taqdirlandilar. Tadbir bayramona ruhda o‘tdi.

Знатоки узбекской литературы
23 октября 2018 года в Университете мировой экономики и дипломатии, состоялось мероприятие «ЗНАТОКИ УЗБЕКСКОЙ ЛИТЕРАТУРЫ», посвященное 29-ой годовщине принятия Закона о государственном языке Республики Узбекистан. Мероприятие было организовано кафедрой узбекского и русского языков, в котором принял участие известный поэт и писатель, переводчик и литературовед, доктор филологических наук Улугбек Хамдам.
Мероприятие открыл первый проректор Университета мировой экономики и дипломатии М.Т. Бакоев. Художественная часть мероприятия проходила в форме конкурса между факультетами по литературному чтению. 1-е место заняли студенты факультета Международные экономические отношения. Команды были награждены дипломами руководства УМЭД. Мероприятие прошло в праздничной и дружеской обстановке