Joriy yilning 17-oktabr kuni universitetda Jahon Bankining O'zbekistondagi vakolatxonasi boshlig'i Xideki Mori bilan talabalar uchrashuvi bo'lib o'tdi. Uchrashuv kecha nishonlangan xalqaro dunyoda qashshoqlikni tugatish kuniga bag'ishlandi.
Uchrashuv davomida janob Mori Jahon banki Guruhining kambag'allikni yo'qotish va dunyoda iqtisodiy farovonlikka erishishga qaratilgan faoliyati, hamda O'zbekiston Hukumatiga ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar dasturini amalga oshirishda ko'maklashishi haqida so'zlab berdi. Ushbu maqsadlar uchun yurtimizda hozirgi paytda makroiqtisodiy islohotlarni, qishloq xo'jaligi , ta'lim, tibbiyot, suv ta'minoti, energetika, transport va shahar xo'jaligi rivojlanishini qo`llab-quvvatlashga qaratilgan, umumiy hajmi 3,3 mlrd AQSh dollariga teng 18 ta loyiha amalga oshirilmoqda.
Janob Mori audiotoriyada so'ralgan  ko'p sonli savollarga javob berdi, hamda muhokamada eng faol ishtirok etgan talabalarni esda qolarli sovg'alar bilan taqdirladi

Встреча студентов УМЭД с Главой Представительства Всемирного банка в Узбекистане господином Хидеки Мори
18.10.2018 12690
17 октября с. г. в Университете прошла встреча студентов с Главой Представительства Всемирного банка в Узбекистане г-ном Хидеки Мори. Встреча была посвящена Международному дню борьбы за ликвидацию нищеты, который отмечается сегодня.
В ходе встрече г-н Мори рассказал о деятельности Группы Всемирного банка, направленной на искоренение бедности и достижение экономического благополучия в мире, а также о содействии Правительству Узбекистана в осуществлении программы социально-экономических реформ. Для этих целей в стране в настоящее время осуществляется 18 проектов на общую сумму более 3,3 млрд долл. США, которые нацелены на поддержку макроэкономических реформ, развитие секторов сельского хозяйства, образования, медицины, водообеспечения, энергетики, транспорта и городского хозяйства.
Г-н Мори ответил на многочисленные вопросы, интересующие аудиторию, а также наградил памятными призами студентов, наиболее активно участвовавших в обсуждении.