Oʻzbekiston – BMT: tinchlik va barqarorlik sari hamkorlik
2018 yilning 12 oktyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Xalqaro ishlar va parlamentlararo aloqalar qoʻmitasi va Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamkorligida “Oʻzbekiston-BMT: tinchlik va barqarorlik sari hamkorlik” mavzusidagi davra suhbati tashkil etildi.
Taʼkidlanganidek, BMT bilan sheriklikning ustuvor yoʻnalishlari davlatimizning tinchlikparvar siyosati va xalqaro huquqiy prinsiplar va meʼyorlarga amal qilishi bilan belgilanadi.
Oʻzbekiston uchun BMTning xalqaro munosabatlarda noyob tuzilma sifatida muhimligi mamlakatning kun tartibidagi global va mintaqaviy muammolarni hal etishda, jahon miqyosida qarorlar qabul qilish jarayonida bevosita ishtirok etish imkoniyatini yaratishida koʻrinadi.
Xavfsizlikning zamonaviy tahdidlariga qarshi kurash, ommaviy qirgʻin qurollarini tarqalishining oldini olish, ekologik muammolarni hal qilish, ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotni har tomonlama qoʻllab quvvatlash, inson huquqini himoya qilish va ragʻbatlantirish mamlakatimizning BMT bilan hamkorligining ustuvor yoʻnalishidir.
Bu borada mamlakatimizning xavfsizlikni taʼminlash borasidagi katta tajribasi samarali munosabatlarning asosini tashkil qiladi. Oʻzbekiston qurolsizlanish va qurollar tarqalishiga qarshi qator asosiy bitim va shartnomalarning ishtirokchisidir. Respublikamiz BMTning terrorizmga qarshi 13 ta konvensiyasiga qoʻshilgan.
Tadbirda bugungi kunda Oʻzbekiston BMTning inson huquqlariga tegishli 60 ta xalqaro huquqiy hujjatlarining, jumladan, oltita asosiy kelishuvning ishtirokchisi sifatida oʻzining xalqaro majburiyatlarini uzluksiz bajarish barobarida, bu boradagi siyosatini ishlab chiqayotganiga eʼtibor qaratildi.
Mamlakatimiz BMTning Afgʻonistondagi tiklanish va bunyodkorlikka koʻmaklashish boʻyicha dasturlarini amalga oshirishida oʻzining harbiy infratuzilmalari elementlarini taqdim qilish, xalqaro gumanitar yuklarni yetkazish uchun oʻzbek-afgʻon chegarasidagi koʻprikni ochib berish, infratuzilmalarni qayta tiklash va turli obyektlarni qurishga koʻmaklashish bilan oʻzining samarali hissasini qoʻshib kelmoqda.
Tuzilma bilan Oʻzbekiston oʻrtasidagi hamkorlik munosabatlariga toʻxtalinar ekan, bu borada mamlakatimizda 1993 yildan boshlab BMTning Taraqqiyot dasturi oʻz faoliyatini boshlagani, 1999 yildan boshlab esa ushbu dastur mamlakat hamkorligidagi dastur sifatida amalga oshirib kelinayotganiga urgʻu berildi. Bu hamkorlikning asosiy vazifasi Oʻzbekistonning ijtimoiy va iqtisodiy rivojlanishining qisqa va oʻrta muddatlarga moʻljallangan ustuvor vazifalarini bajarish boʻyicha texnikaviy yordam va maslahatlashuvlar orqali koʻmak koʻrsatishdan iboratdir.
Bugun mamlakatda BMTning qator tuzilmalari, yaʼni Jahon sogʻliqni saqlash tashkiloti, Taʼlim, fan va madaniyat tashkiloti (YUNЕSKO), Jahon banki, Oziq ovqat va qishloq xoʻjaligi tashkiloti, Bolalar fondi, Aholishunoslik jamgʻarmasi, Taraqqiyot dasturi, Narkotik moddalar va jinoyatchilikka qarshi kurash boshqarmasi, OIV/OITS boʻyicha birlashgan dastur faoliyat yuritib kelmoqda. Ushbu tashkilotlar bilan hamkorlikda 1993 yildan buyon, Oʻzbekistonda davlat boshqaruvini kuchaytirish, atrof-muhit muhofazasi, qishloq xoʻjaligi, sogʻliqni saqlash, madaniyat, ilm-fan, taʼlim, energetika, kommunikatsiya va boshqa sohalarda jami 434 mln. dollardan ziyod mablagʻ jalb qilinib, 440dan ortiq loyihalar amalga oshirildi. Hozirgi vaqtda 70 dan ortiq loyihalar muvaffaqiyatli olib borilmoqda.
2016-2020 yillarga moʻljallangan BMTning taraqqiyotga koʻmaklashuvchi Doiraviy dasturi Oʻzbekiston va BMTning oʻzaro munosabatlaridagi yangi bosqich boʻlib, 2017-2021 yillarda Oʻzbekiston Respublikasini rivojlantirish boʻyicha Harakatlar strategiyasida belgilangan ustuvor yoʻnalishlarning ham amalga oshirilishida ijobiy taʼsirini koʻrsatishi taʼkidlab oʻtildi.

Узбекистан – ООН: сотрудничество во имя мира и стабильности
12 октября 2018 года в конференц-зале Университета мировой экономики и дипломатии Комитетом по международным делам и межпарламентским связям Законодательной палаты Олий Мажлиса совместно с Университетом мировой экономики и дипломатии организован «круглый стол» на тему: «Узбекистан – ООН: сотрудничество во имя мира и стабильности».
Как отмечалось, приоритетные направления партнерства с ООН определяется государством соблюдения мирной политики и международных правовых принципов и норм.
Важность для Узбекистана международных отношений ООН в качестве редкого подразделения отражается в создании возможностей принятия прямого участия в рассмотрении глобальных и региональных проблем, находящихся в международной повестке дня, в процессах принятия решений мирового масштаба.
Основными приоритетами взаимодействия Узбекистана с ООН являются вопросы борьбы с современными угрозами, предотвращение распространения оружия массового поражения, решения экологических проблем, всесторонняя поддержка социально-экономического развития, защиты и поощрения прав человека.
Большой опыт страны по обеспечению безопасности в этой сфере составляет фундамент эффективных отношений. Узбекистан, являясь участником всех 13 конвенций ООН по борьбе с терроризмом, Республика Узбекистан активно выдвигает инициативы, направленные на консолидацию усилий мирового сообщества в этой области.
На мероприятии подчеркивалось, что на сегодняшний день Узбекистан является участником более 60 международных документов ООН в области прав человека, включая шесть основных соглашений, последовательно выполняя свои международные обязательства и вырабатывая собственную политику в этой сфере.
Узбекистан принимает активное участие в реализации программ ООН по оказанию поддержки восстановления Афганистана с предоставлением элементов военных инфраструктур, открытием узбекско-афганского пограничного моста для доставки межнациональных гуманитарных грузов, оказанием помощи в реставрации инфраструктур и строительстве различных объектов.
Останавливаясь сотрудническим отношениям между Подразделением и Узбекистаном, констатирована Программа развития ООН, которая начала свою деятельность в стране с 1993 года в данном направлении, а с 1999 года данная программа осуществляется в качестве программы сотрудничества страны. Главной задачей данного сотрудничества является оказание поддержки путем технической помощи и консультации по исполнению краткосрочных и среднесрочных приоритетных задач социального и экономического развития Узбекистана.
В стране действует объединенная программа ряд предприятий ООН, в том числе Всемирная организация здравоохранения, ЮНЕСКО, Мировой банк, Продовольственная и сельскохозяйственная организация, Детский фонд, Фонд народонаселения, Программа развития, Управление по наркотикам и преступности, ВИЧ/СПИД. С 1993 года в сотрудничестве данными организациями
Вместе с этими организациями с 1993 года инвестировано всего 434 млн. доллара США в сферах усиления государственного управления в Узбекистане, охраны окружающей среды, сельского хозяйства, здравоохранения, культуры, науки, образования, энергетики, связи и др., реализованы более 440 проектов. В настоящее время успешно действуют более 70 проектов.
Отмечалось, что Рамочная программа ООН по оказанию помощи в целях развития на 2016-2020 годы станет новым этапом в отношениях между Узбекистаном и ООН, окажет положительное влияние на реализацию приоритетов, изложенных в Стратегии действий по развитию Республики Узбекистан на 2017-2021 годы.