Oʻzbekiston – BMT: tinchlik va barqarorlik sari hamkorlik
2018 yilning 12 oktyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Xalqaro ishlar va parlamentlararo aloqalar qoʻmitasi va Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamkorligida “Oʻzbekiston-BMT: tinchlik va barqarorlik sari hamkorlik” mavzusidagi davra suhbati tashkil etildi.
Taʼkidlanganidek, BMT bilan sheriklikning ustuvor yoʻnalishlari davlatimizning tinchlikparvar siyosati va xalqaro huquqiy prinsiplar va meʼyorlarga amal qilishi bilan belgilanadi.
Oʻzbekiston uchun BMTning xalqaro munosabatlarda noyob tuzilma sifatida muhimligi mamlakatning kun tartibidagi global va mintaqaviy muammolarni hal etishda, jahon miqyosida qarorlar qabul qilish jarayonida bevosita ishtirok etish imkoniyatini yaratishida koʻrinadi.
Xavfsizlikning zamonaviy tahdidlariga qarshi kurash, ommaviy qirgʻin qurollarini tarqalishining oldini olish, ekologik muammolarni hal qilish, ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotni har tomonlama qoʻllab quvvatlash, inson huquqini himoya qilish va ragʻbatlantirish mamlakatimizning BMT bilan hamkorligining ustuvor yoʻnalishidir.
Bu borada mamlakatimizning xavfsizlikni taʼminlash borasidagi katta tajribasi samarali munosabatlarning asosini tashkil qiladi. Oʻzbekiston qurolsizlanish va qurollar tarqalishiga qarshi qator asosiy bitim va shartnomalarning ishtirokchisidir. Respublikamiz BMTning terrorizmga qarshi 13 ta konvensiyasiga qoʻshilgan.
Tadbirda bugungi kunda Oʻzbekiston BMTning inson huquqlariga tegishli 60 ta xalqaro huquqiy hujjatlarining, jumladan, oltita asosiy kelishuvning ishtirokchisi sifatida oʻzining xalqaro majburiyatlarini uzluksiz bajarish barobarida, bu boradagi siyosatini ishlab chiqayotganiga eʼtibor qaratildi.
Mamlakatimiz BMTning Afgʻonistondagi tiklanish va bunyodkorlikka koʻmaklashish boʻyicha dasturlarini amalga oshirishida oʻzining harbiy infratuzilmalari elementlarini taqdim qilish, xalqaro gumanitar yuklarni yetkazish uchun oʻzbek-afgʻon chegarasidagi koʻprikni ochib berish, infratuzilmalarni qayta tiklash va turli obyektlarni qurishga koʻmaklashish bilan oʻzining samarali hissasini qoʻshib kelmoqda.
Tuzilma bilan Oʻzbekiston oʻrtasidagi hamkorlik munosabatlariga toʻxtalinar ekan, bu borada mamlakatimizda 1993 yildan boshlab BMTning Taraqqiyot dasturi oʻz faoliyatini boshlagani, 1999 yildan boshlab esa ushbu dastur mamlakat hamkorligidagi dastur sifatida amalga oshirib kelinayotganiga urgʻu berildi. Bu hamkorlikning asosiy vazifasi Oʻzbekistonning ijtimoiy va iqtisodiy rivojlanishining qisqa va oʻrta muddatlarga moʻljallangan ustuvor vazifalarini bajarish boʻyicha texnikaviy yordam va maslahatlashuvlar orqali koʻmak koʻrsatishdan iboratdir.
Bugun mamlakatda BMTning qator tuzilmalari, yaʼni Jahon sogʻliqni saqlash tashkiloti, Taʼlim, fan va madaniyat tashkiloti (YUNЕSKO), Jahon banki, Oziq ovqat va qishloq xoʻjaligi tashkiloti, Bolalar fondi, Aholishunoslik jamgʻarmasi, Taraqqiyot dasturi, Narkotik moddalar va jinoyatchilikka qarshi kurash boshqarmasi, OIV/OITS boʻyicha birlashgan dastur faoliyat yuritib kelmoqda. Ushbu tashkilotlar bilan hamkorlikda 1993 yildan buyon, Oʻzbekistonda davlat boshqaruvini kuchaytirish, atrof-muhit muhofazasi, qishloq xoʻjaligi, sogʻliqni saqlash, madaniyat, ilm-fan, taʼlim, energetika, kommunikatsiya va boshqa sohalarda jami 434 mln. dollardan ziyod mablagʻ jalb qilinib, 440dan ortiq loyihalar amalga oshirildi. Hozirgi vaqtda 70 dan ortiq loyihalar muvaffaqiyatli olib borilmoqda.
2016-2020 yillarga moʻljallangan BMTning taraqqiyotga koʻmaklashuvchi Doiraviy dasturi Oʻzbekiston va BMTning oʻzaro munosabatlaridagi yangi bosqich boʻlib, 2017-2021 yillarda Oʻzbekiston Respublikasini rivojlantirish boʻyicha Harakatlar strategiyasida belgilangan ustuvor yoʻnalishlarning ham amalga oshirilishida ijobiy taʼsirini koʻrsatishi taʼkidlab oʻtildi.

On October 12, 2018 was organized "the round table" on the subject: "Uzbekistan – the UN: cooperation for the sake of the world and stability". The conference was held in cooperation by Committee on the international affairs and inter-parliamentary communications of Legislative chamber Oliy Mazhlis together with the University of world economy and diplomacy.
As it was noted, the UN set the prior directions of partnership among which the observance of peace policy and the international legal principles and norms are of high attention.
Uzbekistan values the importance of international relations with the UN that is considered as the rare subdivision dealing with the creation of opportunities for direct participation in the consideration of global and regional issues on the international agenda in global decision-making processes.
The main priorities of cooperation between Uzbekistan and the UN are the issues of combating modern threats, preventing the proliferation of weapons of mass destruction, solving environmental problems, overall support of social and economic development, protection and promotion of human rights.
The country’s extensive experience in ensuring security in this area constitutes the foundation of effective relations. The Republic of Uzbekistan, being a signatory to all 13 UN conventions on combating the terrorism, is actively putting forward initiatives aimed at consolidating the efforts of the world community in this field.
The event outlined the fact that Uzbekistan has become a signatory to more than 60 international UN documents in the field of human rights, including six core agreements, and at the moment is consistently fulfilling its international obligations and developing its own policy in this area.
Uzbekistan is actively involved in the implementation of UN programs to support the reconstruction of Afghanistan by means of the provision of elements of military infrastructures, opening the Uzbek-Afghan border bridge for the delivery of international humanitarian aid, assistance in the restoration of infrastructures and construction of various objects.
In the framework of mutual cooperation, the Division and the government of Uzbekistan, established the United Nations Development Program, which launched its activities in 1993, and since 1999 this Program has been implemented as a country cooperation program. The main objective of this cooperation is to provide support through technical assistance and advice on the implementation of short-term and medium-term priorities of social and economic development projects in Uzbekistan.
In the country there is a joint program of a number of UN enterprises, including the World Health Organization, UNESCO, the World Bank, the Food and Agriculture Organization, the Children's Fund, The United Nations Population Fund (UNFPA), the Development Program, the Office on Drugs and Crime, HIV / AIDS.
In the joint cooperation with these organizations, in the areas of strengthening state administration in Uzbekistan, environmental protection, agriculture, health, culture, science, education, energy, communications, etc. have been invested 434 million US dollars since 1993 only. In total there were implemented more than 440 projects have been. Nowadays, more than 70 projects are successfully operating.
It was noted that the United Nations Development Assistance Framework for 2016-2020 will be a new stage in relations between Uzbekistan and the UN, and will have a positive impact on the implementation of the priorities outlined in the Development Action Strategy of the Republic of Uzbekistan for 2017-2021.