Mamlakatimizda yoshlarga oid davlat siyosati samaradorligini yanada oshirish, yoshlarning huquqiy ongi va savodxonligini rivojlantirish, yoshlar oʻrtasida huquqbuzarliklarni oldini olish, shuningdek yosh avlodning mamlakatni yanada demokratlashtirish va yangilash, fuqarolik jamiyatini shakllantirish jarayonlaridagi keng ishtirokini taʼminlash maqsadida Oʻzbekiston yoshlar ittifoqi Markaziy Kengashi tomonidan joriy yilning 9 oktyabr kuni “International Hotel Tashkent” mehmonxonasida “Oʻzbekistonda yoshlarga oid davlat siyosatini amalga oshirishda ijtimoiy sheriklik masalalari” mavzusida davra suhbati oʻtkazildi.
Tadbirning asosiy maqsadi – mamlakatimizda kuchli fuqarolik jamiyatini shakllantirishga yoʻnaltirilgan ijtimoiy-iqtisodiy, huquqiy va siyosiy sohalarda olib borilayotgan tizimli demokratik islohotlarni qoʻllab-quvvatlash, yoshlar tarbiyasiga masʼul boʻlgan mutasaddilarning markaziy va joylardagi organlari, davlat boshqaruvi organlari bilan ijtimoiy hamkorligini mustahkamlash, mamlakatimizda olib borilayotgan islohotlarda yoshlarning ishtirokini oshirish, ular oʻrtasida huquqiy madaniyat, siyosiy va iqtisodiy faolliklarini oshirish, yoshlarning taklif va tashabbuslari asosida 2019 yilda siyosiy partiyalar bilan, yaʼni OʻzLiDeP bilan tadbirkorlik masalasida, Milliy tiklanish partiyasi bilan innovatsiyalar va maʼnaviy-maʼrifiy masalalar boʻyicha, XDP bilan yoshlarni ijtimoiy himoya qilish va Adolat SDP bilan huquqiy madaniyatni rivojlantirish masalalari boʻyicha maqsadli hamkorlikdagi rejalarni belgilab olish boʻldi.
Ayniqsa tadbirda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti talabalari oʻz savol va takliflari bilan faol ishtirok etishdi. Mazkur universitet talabalari Hasanov Jamshid, Ortiqboyev Jasur va Shamsutdinov Javohirlar oʻz takliflarini bildirdilar va bu takliflar yoshlar ittifoqi Markaziy Kengashiraisi Quranboyev tomonidan maʼqullandi va ijrosi yuzasidan tegishli topshiriqlar berdi.
Tadbir soʻngida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining birinchi oʻrinbosari, Oʻzbekiston yoshlar ittifoqi Markaziy Kengashi raisi Q.Quranbayev yoshlar bilan ochiq muloqot oʻtkazib, yoshlarning muammolarini bartaraf etish boʻyicha fikr-mulohazalar bildirdi.
Tadbir jarayonida yoshlar tomonidan bildirilgan takliflar, fikr-mulohazalar asosida siyosiy partiyalar bilan birgalikda yoʻl xaritasi loyihasi ishlab chiqilishi belgilandi.
Tadbir jarayoni ommaviy axborot vositalari, jumladan “Oʻzbekiston 24”, “Yoshlar”, “Oʻzrefort”, “Sevimli” telekanallari, “Oʻzbekiston 24” va “Yoshlar” radiokanallar, internet saytlari va ijtimoiy tarmoqlar orqali keng yoritildi.

9-октября с.г. в гостинице “International Hotel Tashkent” Союзом Молодежи Узбекистана был проведен круглый стол на тему «Вопросы социального партнерства в реализации молодежной политики в Узбекистане» с целью дальнейшего повышения эффективности молодежной политики в нашей стране, развития правового сознания и правовой грамотности молодежи, предупреждения правонарушений среди молодежи, а также, обеспечения широкого участия молодого поколения в дальнейшей демократизации и модернизации страны, в процессе формирования гражданского общества.
Главной целью мероприятия стали поддержка системных демократических реформ в социально-экономических, правовых и политических сферах, направленных на формирование сильного гражданского общества, укрепление социального партнерства ответственных за воспитание молодежи лиц с центральными органами и органами государственного управления на местах, активизация участия молодежи в проводимых в стране реформах, повышение её правовой культуры, политической и экономической активности, определение планов целевого сотрудничества с политическими партиями на 2019 год на основе предложений и инициатив молодежи. Союз молодежи будет сотрудничать с политическими партиями по следующим направлениям: по вопросу предпринимательства – с УзЛиДеП, по инновации и по духовно-просветительским вопросам – с демократической партией «Миллий тикланиш», по социальной защите молодежи – с Народно-демократической партией, по вопросам развития правовой культуры – с социально-демократической партией «Адолат».
На мероприятии со своими вопросами и предложениями активно проявили себя особенно студенты Университета мировой экономики и дипломатии. Предложения, высказанные студентами данного университета – Хасановым Джамшидом, Ортикбоевым Джасуром и Шамсутдиновым Джавохиром были одобрены председателем Центрального Совета Союза молодежи К.Куранбаевым и были даны поручения по их исполнению.
В конце мероприятия первый заместитель советника Президента Республики Узбекистан, председатель Центрального Совета Союза молодежи К.Куранбаев провёл открытый диалог с молодежью и высказал свои мнения по устранению возникающих перед ней проблем.
Было отмечено, что проект дорожной карты будет разработан совместно с политическими партиями на основе мнений и предложений, выдвинутых молодёжью.
Мероприятие широко осветили средства массовой информации, в частности, телеканалы “O`zbekiston 24”, “Yoshlar”, “UzReport”, “Sevimli”, радиоканалы “O`zbekiston 24” и “Yoshlar”, интернет-сайты и социальные сети.