Mamlakatimizda yoshlarga oid davlat siyosati samaradorligini yanada oshirish, yoshlarning huquqiy ongi va savodxonligini rivojlantirish, yoshlar oʻrtasida huquqbuzarliklarni oldini olish, shuningdek yosh avlodning mamlakatni yanada demokratlashtirish va yangilash, fuqarolik jamiyatini shakllantirish jarayonlaridagi keng ishtirokini taʼminlash maqsadida Oʻzbekiston yoshlar ittifoqi Markaziy Kengashi tomonidan joriy yilning 9 oktyabr kuni “International Hotel Tashkent” mehmonxonasida “Oʻzbekistonda yoshlarga oid davlat siyosatini amalga oshirishda ijtimoiy sheriklik masalalari” mavzusida davra suhbati oʻtkazildi.
Tadbirning asosiy maqsadi – mamlakatimizda kuchli fuqarolik jamiyatini shakllantirishga yoʻnaltirilgan ijtimoiy-iqtisodiy, huquqiy va siyosiy sohalarda olib borilayotgan tizimli demokratik islohotlarni qoʻllab-quvvatlash, yoshlar tarbiyasiga masʼul boʻlgan mutasaddilarning markaziy va joylardagi organlari, davlat boshqaruvi organlari bilan ijtimoiy hamkorligini mustahkamlash, mamlakatimizda olib borilayotgan islohotlarda yoshlarning ishtirokini oshirish, ular oʻrtasida huquqiy madaniyat, siyosiy va iqtisodiy faolliklarini oshirish, yoshlarning taklif va tashabbuslari asosida 2019 yilda siyosiy partiyalar bilan, yaʼni OʻzLiDeP bilan tadbirkorlik masalasida, Milliy tiklanish partiyasi bilan innovatsiyalar va maʼnaviy-maʼrifiy masalalar boʻyicha, XDP bilan yoshlarni ijtimoiy himoya qilish va Adolat SDP bilan huquqiy madaniyatni rivojlantirish masalalari boʻyicha maqsadli hamkorlikdagi rejalarni belgilab olish boʻldi.
Ayniqsa tadbirda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti talabalari oʻz savol va takliflari bilan faol ishtirok etishdi. Mazkur universitet talabalari Hasanov Jamshid, Ortiqboyev Jasur va Shamsutdinov Javohirlar oʻz takliflarini bildirdilar va bu takliflar yoshlar ittifoqi Markaziy Kengashiraisi Quranboyev tomonidan maʼqullandi va ijrosi yuzasidan tegishli topshiriqlar berdi.
Tadbir soʻngida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining birinchi oʻrinbosari, Oʻzbekiston yoshlar ittifoqi Markaziy Kengashi raisi Q.Quranbayev yoshlar bilan ochiq muloqot oʻtkazib, yoshlarning muammolarini bartaraf etish boʻyicha fikr-mulohazalar bildirdi.
Tadbir jarayonida yoshlar tomonidan bildirilgan takliflar, fikr-mulohazalar asosida siyosiy partiyalar bilan birgalikda yoʻl xaritasi loyihasi ishlab chiqilishi belgilandi.
Tadbir jarayoni ommaviy axborot vositalari, jumladan “Oʻzbekiston 24”, “Yoshlar”, “Oʻzrefort”, “Sevimli” telekanallari, “Oʻzbekiston 24” va “Yoshlar” radiokanallar, internet saytlari va ijtimoiy tarmoqlar orqali keng yoritildi.

On 9 October of this year in the hotel “International Hotel Tashkent”, the Union of Youth of Uzbekistan held a round table on the theme “Social partnership issues in the implementation of youth policy in Uzbekistan” with the aim of further enhancing the effectiveness of youth policy in our country, developing legal awareness and legal literacy of young people, preventing crime among young people and also, ensuring a wide participation of the younger generation in the further democratization and modernization of the country, in the process of the formation of a civil society The main goal of the event was to support systemic democratic reforms in socio-economic, legal and political spheres aimed at creating a strong civil society, strengthening social partnership of officials responsible for educating young people with central authorities and local government bodies, and enhancing youth participation in reforms, increasing its legal culture, political and economic activity, defining plans for targeted cooperation with political parties for 2019 based on proposals and initiatives of youth. The Youth Union will cooperate with political parties in the following areas: on entrepreneurship issues - with UzLiDeP, on innovations and spiritual and educational issues - with the Democratic Party “Milly Tiklanish”, on social protection of youth - with the People’s Democratic Party, culture - with the social democratic party "Adolat".
Students of the University of World Economy and Diplomacy actively participated in the round-table discussions, putting questions and making proposals. The proposals made by students of this university - Khasanov Jamshid, Ortikboev Dzhasur and Shamsutdinov Javokhir were approved by the Chairman of the Central Council of the Youth Union K. Kuranbayev and instructions were given for their execution.
At the end of the event, First Deputy Adviser to the President of the Republic of Uzbekistan, Chairman of the Central Council of the Youth Union K. Kuranbayev held an open dialogue with young people and expressed his views on eliminating the problems faced by them.
It was noted that the draft roadmap would be developed jointly with political parties based on the opinions and proposals put forward by young people.
The event was widely covered by the media, in particular, O'zbekiston 24, Yoshlar, UzReport, Sevimli TV channels, O'zbekiston 24 and Yoshlar radio channels, Internet sites and social networks.