Joriy yilning 5-sentabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Fridrix Ebert nomidagi Fondning mintaqaviy direktori X. Kifer hamda ushbu fondning O’zbekistondagi ofisi rahbari N. Rezyapova bilan uchrashuv bo’lib o’tdi.
Mazkur uchrashuv davomida mehmonlar O’zbekistonda amalga oshirilayotgan keng qamrovli siyosiy va ijtimoiy-iqtisodiy o’zgarishlar haqida batafsil ma’lumot oldilar. O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyevning “Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti faoliyatini tubdan takomillashtirish to’g’risida”gi Farmoni ijrosi doirasida Universitetda olib borilayotgan ulkan o’zgarishlar haqida to’liq ma’lumot oldi.
Muzokaralar davomida tomonlar JIDU va Fridrix Ebert nomidagi Fond o’rtasidagi sherikchilik munosabatlarining yanada rivojlanish istiqbollarini muhokama qilishdi. Germaniyalik vakillar JIDU akademik salohiyatidan foydalangan holda qo’shma ilmiy loyihalarni amalga oshirish, hamda germaniyalik yetakchi mutaxassislarni jalb qilgan holda ijtimoiy-siyosiy va ilmiy-ma’rifiy tadbirlar o’tkazishga katta qiziqish bildirishdi. Fridrix Ebert Fondi vakillari JIDU qoshida faoliyat olib borayotgan Xalqaro iqtisodiy va siyosiy tadqiqotlar markazi hamda Xalqaro huquqiy tadqiqotlar va qiyosiy ommaviy huquqi markazi bilan o’zaro manfaatli hamkorlikni o’rnatishga tayyor ekanliklarini bildirishdi.

On September 5, 2018 the University of World Economy and Diplomacy hosted a meeting with the regional director of the German Friedrich Ebert Foundation H. Kiefer and the head of the Fund’s office in Uzbekistan N. Rezyapova.
During the meeting, guests received detailed information on the progress of large-scale political and socio-economic changes in Uzbekistan. The representatives of the Foundation were acquainted with the ongoing reforms aimed at fundamental renewal of the University within the framework of the implementation of the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan Sh. M. Mirziyoyev “On measures for cardinal improvement of the activities of the University of World Economy and Diplomacy”.
During the talks, the parties discussed the prospects for the further development of partnership relations between the UWED and the Friedrich Ebert Foundation. The German side expressed great interest in the implementation of joint scientific projects using the academic potential of the UWED, as well as conducting socio-political and scientific-educational activities with the involvement of leading specialists and scientists from Germany. Representatives of the Friedrich Ebert Foundation expressed their readiness to establish mutually beneficial cooperation with the Center for International Economic and Political Studies and the Center for International Legal Studies and Comparative Public Law operating under the UWED.
The Friedrich Ebert Foundation is the oldest political foundation in Germany with rich social democratic traditions. It was founded in 1925. The key activity of the Foundation is the implementation of the fundamental ideals and values of social democracy: freedom, justice, solidarity. Being a non-profit organization, the Foundation conducts its activities on the principles of independence and independence.