2018-yil 3-avgust sanasida JIDUning “Xalqaro ommaviy va xususiy huquq” fakulteti professor-o‘qituvchilari ishtirokida O‘zbekiston Respublikasi IIV, Odam savdosi jabrdiydalariga yordam berish bo‘yicha Respublika reabilitatsiya Markazi va Tashqi ishlar vazirligi bilan hamkorlikda davra suhbati o‘tkazildi.
Tadbirda Odam savdosi jabrdiydalariga yordam berish bo‘yicha Respublika reabilitatsiya Markazi direktor o‘rinbosari O.Qosimov ma’ruza qilib, Markaz tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar, uning o‘ziga xos xususiyatlari va mavjud muammolar haqida fikr yuritdi.
IIV Odam savdosi va noqonuniy migratsiyaga qarshi kurashish boshqarmasi xodimlari J.Yusupov va A.Axmedov ma’ruza qilib, so‘nggi yillarda amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida, jumladan, odam savdosining mamlakatimizda avj olib ketgan davrlari, uning sabablari, uning oldini olishga qaratilayotgan ishlar to‘g‘risida batafsil ma’lumot berdi.
Tadbirda ishtirok etayotgan professor-o‘qituvchilar ham o‘zlarining ilmiy nazariy yondashuvlari to‘g‘risida fikr yuritib ayrim masalalar bo‘yicha savollar berdi. Tadbir ishtirokchilari amaliyot xodimlariga qilingan amaliy ruxdagi ma’ruzalari uchun o‘z minnatdorligini bildirdi.

Круглый стол на тему: «30 июля - Всемирный день борьбы с торговлей людьми»
3 августа 2018 года, в УМЭД совместно с МВД Республики Узбекистан, Республиканским Центром реабилитации по оказанию поддержки пострадавших от торговли людьми и Министерством иностранных дел был проведен круглый стол с участием профессорско-преподавательского состава факультета «Международного публичного и частного права».
В мероприятии выступил с речью заместитель директора Республиканского Центра реабилитации по оказанию поддержки пострадавших от торговли людьми О.Косимов, где им была освещена нынешняя деятельность Центра, работа с гражданами, пострадавшими от торговли людьми, а также ряд проблем встречабщиеся на практике Центра.
Сотрудники управления МВД по борьбе с торговлей людьми и незаконной миграцией Ж.Юсупов и A.Ахмедов выступили с докладом о работе, проводимой в последние годы. В частности, выступающие останавливались на таких вопросах, как причины возникновения, проблемы связанные с торговлей людьми и меры по их минимизации.
Профессора и преподаватели, участвующие в мероприятии, также высказали свои научно-теоретические мысли и задавали интересующие их вопросы. Участники мероприятия выразили благодарность выступившим за их содержательную и практичную речь.