22-may kuni Minsk shahrida - JIDU vakillaridan iborat delegatsiya xalqaro loyiha GCRF-COMPASS (Global muammolarni tadqiq qilish fondi - Sharqiy Qo'shnichilik va Markaziy Osiyoda keng qamrovli salohiyatni oshirish) rasmiy ishga tushirilishida ishtirok etishdi. Loyihaning ochilish marosimi Belarus davlat universitetida barcha hamkor tashkilotlar vakillari, maslahat kengashi a'zolari, GCRF mutaxassisi, Belarus ta'lim vazirligi, parlament, prezident ma'muriyati vakillari va Erasmus + dasturi talabalari hamda Belarus davlat universiteti professor-o’qituvchilari ishtirokida bo'lib o'tdi.
Loyiha va maslahat kengashi a'zolari keyingi kun batafsil muhokamalar va rejalashtirish ishlarini davom ettirishdi.
GCRF-COMPASS loyihasi "Minsk muloqoti" Forumini qo'llab-quvvatladi hamda loyiha a’zolarining ushbu tadbirda ishtirok etishda ko’maklashdi. Forumda 50dan ortiq mamlakatlardan tashrif buyurgan 600 dan ortiq ekspertlar qatnashishdi. "Minsk muloqoti" forumida Belarus prezidenti A.Lukashenko, tashqi ishlar vaziri V.Makey, shuningdek, Evropa Ittifoqi mamlakatlari siyosatchilari nutq so’zlashdi.
GCRF-COMPASS loyihasi Buyuk Britaniyaning Kent universiteti tomonidan muvofiqlashtiriladi va ushbu jarayonda unga Kembrij universiteti ko’maklashadi. Loyiha hamkorlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya (O'zbekiston), Ozarbayjon diplomatik akademiyasi universiteti (Ozarbayjon), Belarus davlat universiteti (Belarus) va Tojik milliy universiteti (Tojikiston).

The delegation of UWED representatives participated in the official launch of the GCRF-COMPASS (Global Challenges Research Fund- Comprehensive Capacity-Building in Eastern Neighbourhood and Central Asia: research integration, impact governance and sustainable communities) in Minsk on the 22nd of May. The project launch took place in the Belarus State University and hosted more than 60 delegates including members of all partner institutions, Advisory Board members, GCRF Project Officer, representative from the Belarus Ministry of Education, Parliament, Presidential Administration and ERASMUS+ students and staff of the Belarusian State University.
Project and Advisory Board members met again the following day for detailed discussion and planning of the work in the first year.
COMPASS also supported the Minsk Dialogue policy forum through a reception and participation of partner team members in a number of panel and break-out sessions as well as a keynote address by Baronnes Suttie, member of the House of Lords and the COMPASS Advisory Board. One of the core activities of the project is to maximise policy impact at regional and international levels and the forum attracted over 600 experts and policy-makers from 50 different countries. The Minsk Dialogue was opened by Minister of Foreign Affairs, Vladimir Makei, and was attended by President Lukashenko, and major Ministers, and EU policy-makers.
GCRF-COMPASS project is led by Principal Investigator - University of Kent and Co-Investigator - University of Cambridge. Partners of the project are University of World Economy and Diplomacy (Uzbekistan), Azerbaijan Diplomatic Academy (ADA) University (Azerbaijan), Belarusian State University (Belarus) and Tajik National University (Tajikistan).