O‘quv yilining oxirgi pallalarida JIDU Konferens-tarjimonlarni tayyorlash (KTTM)markazi o‘zining an’anaviy choy bazmini (Tea Party at 5 o’clock) o‘tkazdi. Bazm JIDUning kinolar zalida bo‘lib o‘tdi. KTTM talabalari bazm mehmonlariga o‘zlarining qo‘l mehnati asarlarini namoyish etish bilan birga ularni o‘zlari  tayyorlagan pishiriqlar va albatta bir piyola choy bilan xushnud etishdi. Sahnada KTTM tomonidan to‘plangan musiqa asboblari qad rostlab turar va tarjimonlarning murakkab ish jarayonini tasvirlovchi qo‘l chizmasi esa bazmga o‘zgacha shukuh bag‘ishlab turdi.
Bir necha xafta oldin, ya’ni 2018-yilning 27-aprelida Markaz o‘zining unitilmas 10 yillik yubileyini keng nishonladi. Bayramda hozir bo‘lganlar KTTMning o‘tgan yillarda erishgan yutuqlariga yuqori baho berishdi. JIDU KTTMning talaba-tarjimonlari ko‘plab tashkilotlar, jumladan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi, Tashqi savdo vazirligi, Madaniyat vazirligi, Intellektual mulk agentligi, Olimpiya qo‘mitasi va boshqalar  tomonidan o‘tkazilgan tadbirlarda muvaffaqiyatli ravishda ketma-ket hamda sinxron tarjimalarni amalga oshirishdi. Shuningdek, tarjimon-talabalar mamlakatimizga tashrif buyurgan ko‘plab yuqori martabali mehmonlarga hamrohlik qilishdi hamda xalqaro konferensiyalar, turli madaniy tadbirlar va bizness uchrashuvlarida tarjimon sifatida ishtirok etishdi.
Choy bazmi dasturi, KTTMning barcha tadbirlari kabi, Ingliz tilida olib borildi va qiziqarli sahna ko‘rinishlari, turli musobaqalar-u ko‘plab chiqishlar bazm qatnashchilariga manzur bo‘ldi. Ammo bazm dasturidan o‘rin olgan KTTM musiqiy guruhlarning chiqishi o‘zgacha taassurot qoldirdi. Musiqiy parchalar va folklor, blu-grass, kantri hamda rok yo‘nalishidagi qo‘shiqlar bazmda hozir bo‘lganlarga ajib bir kayfiyat baxsh etdi. Ushbu bazm talabalarga oldinda turgan yozgi imtihonlarga yanada yaxshiroq tayyorgarlik ko‘rishida ko‘maklashsa ajab emas.

Академический год подходит к концу. Впереди экзаменационная пора. 19.05.2018 Центр подготовки конференц-переводчиков УМЭД провел своё традиционное майское чаепитие (5’Oclock Tea), как передышку перед предстоящей сложной экзаменационной сессией. В кинозале УМЭД, где проходило это замечательное мероприятие, можно было полюбоваться выставкой рукоделий, выполненных студентами ЦПКП, на столах, вдоль стен помещения - печёные изделия, в основном, сделанные руками студентов, участникам мероприятия предлагался чай, на сцене поблёскивали призывно выглядящие музыкальные инструменты и аппаратура, восстановленные и собранные ЦПКП, а завершал эту картину талантливо выполненный широкоформатный, ироничный рисунок, отражающий нелёгкую работу переводчиков.
Совсем недавно 27.04.18 Центр широко отмечал свой десятилетний юбилей. В выступлениях участников того знаменательного торжества отмечались серьёзные достижения студентов ЦПКП в области синхронного и последовательного переводов. Особо были подчёркнуты переводы, выполненные студентами ЦПКП в МИД РУз, МВТ, Министерстве культуры РУз, в Агентстве по интеллектуальной собственности, в Олимпийском комитете РУз, в работе с особо важными персонами из за рубежа, в международных конференциях, разнообразных культурных мероприятиях и бизнес встречах.
Программа вечера 5 O’clock, которая, как и все многочисленные мероприятия ЦПКП велась на английском языке, была наполнена весёлыми сценками, конкурсами и различными номерами, вызывавшими оживлённую реакцию зрителей. Однако, самые яркие впечатления на этом вечере оставили выступления трёх музыкальных ансамблей, созданных на базе ЦПКП. Музыкальные произведения и песни в стиле фолк, кантри и рок, всколыхнули эмоции всех присутствующих. Можно надеяться, что этот вечер поможет всем его участникам настроиться на серьёзную подготовку к предстоящей весенней сессии.