“O'zbekiston ayollari - adolat strategiyasida”mavzusidagi ilmiy amaliy konferensiya 14-May Xalqaro "Oila kunidan" oldin bo'lib o'tdi. Bu bejiz emas. U O'zbekistondagi 2017-2021-yillardagi “Xarakatlar strategiyasidan" va O'zbekiston Respublikasi Prezidentining "Xotin-qizlarni qo’llab-quvvatlash va oila institutini mustahkamlash sohasidagi faoliyatini tubdan takommilashtirish choralarini ko'rish” tog'risidagi farmoni doirasida o'tkaziladi.
Uni universitet xotin-qizlar qo'mitasi “Olima-ayollar” assotsiyatsiyasi, “Ijtimoiy-gumanitar fanlar” kafedrasi hamkorligida o'tkazdi. Ushbu konferensiyada universitet professor-o'qituvchilari, talabalari bilan bir qatorda, O'zbekiston xalq artisti, O'zbekiston Respublikasi televideniyasining birinchi suhandonlaridan Galina Melnikova, O'zbekistonda xizmat ko'rsatgan madaniyat xodimi, “El-yurt hurmati” ordeni sohibasi, Respublikada “Buvijonlar maktabi” ni tashkil etgan Muborak Yunusxodjaeva, Respublika “Oila” ilmiy-tadqiqot markazi vakili Shamuratova Nigoralar ishtirok etdi.

Women of Uzbekistan in the State Strategy
On May 14, 2018 the Republican Scientific and Practical Conference was held in UWED. The conference was held on the eve of the "International Family Day" as part of the implementation of the Strategy of Actions in 2017-2021 and the Decree of the President of Uzbekistan on "Measures to radically improve activities in the area of supporting women and strengthening a family" of February 2, 2018.
The conference was initiated by the Women's Committee, the Association of Women Scientists of the University and the Department of Social and Human Sciences of the UWED. The conference was attended by both faculty students and invited guests: Folk Artist of Uzbekistan, one of the first Uzbek television announcers Galina Melnikova, Honored Culture Worker of Uzbekistan, owner of the Order "El-Yurt Hizmati", initiator of the “Buvijon” school Muborak Yunushodjaeva, representative of the Republican Scientific Research Center "Oila" Shamuratova Nigora.