“O'zbekiston ayollari - adolat strategiyasida”mavzusidagi ilmiy amaliy konferensiya 14-May Xalqaro "Oila kunidan" oldin bo'lib o'tdi. Bu bejiz emas. U O'zbekistondagi 2017-2021-yillardagi “Xarakatlar strategiyasidan" va O'zbekiston Respublikasi Prezidentining "Xotin-qizlarni qo’llab-quvvatlash va oila institutini mustahkamlash sohasidagi faoliyatini tubdan takommilashtirish choralarini ko'rish” tog'risidagi farmoni doirasida o'tkaziladi.
Uni universitet xotin-qizlar qo'mitasi “Olima-ayollar” assotsiyatsiyasi, “Ijtimoiy-gumanitar fanlar” kafedrasi hamkorligida o'tkazdi. Ushbu konferensiyada universitet professor-o'qituvchilari, talabalari bilan bir qatorda, O'zbekiston xalq artisti, O'zbekiston Respublikasi televideniyasining birinchi suhandonlaridan Galina Melnikova, O'zbekistonda xizmat ko'rsatgan madaniyat xodimi, “El-yurt hurmati” ordeni sohibasi, Respublikada “Buvijonlar maktabi” ni tashkil etgan Muborak Yunusxodjaeva, Respublika “Oila” ilmiy-tadqiqot markazi vakili Shamuratova Nigoralar ishtirok etdi.

Женщины Узбекистана в Стратегии государства
Республиканская научно-практическая конференция прошла 14 мая 2018 года в УМЭД. Конференция проведена накануне «Международного дня семьи» в рамках реализации Стратегии Действий в 2017-2021 гг. и Указа Президента Республики Узбекистан «О мерах по коренному совершенствованию деятельности в сфере поддержки женщин и укрепления семьи» от 2 февраля 2018 года.
Инициаторами конференции были Комитет женщин, Ассоциация женщин-ученых университета и кафедра «Социально-гуманитарные науки» УМЭД. На конференции присутствовали как профессорско-преподавательский состав, студенты, так и приглашённые гости: Народный артист Узбекистана, одна из первых дикторов узбекского телевидения Галина Мельникова, Заслуженный работник культуры Узбекистана, обладатель ордена «Эл-юрт хизмати», инициатор создания школы «Бувижон» в республике Муборак Юнусходжаева, представитель республиканского научно-исследовательского центра «Оила» Шамуратова Нигора.