Yoshlar orasida ekologik fikrlashning shakllanishi inson va tabiat o'rtasidagi uyg'unlikka erishishda muhim qadamdir. Ta'kidlash joizki, BMT tomonidan qabul qilingan barqaror rivojlanishning 17 ta maqsadidan 6 tasi ekologiya masalalariga bag'ishlangan. Bu borada, universitet va undan tashqarida ekologik muhitni yaxshilash, yoshlarni ekomasalalarni hal qilish uchun tavsiyalar berish va rag'batlantirish maqsadida JIDUda  yangi klub – EcoClub tashkil etildi.
JIDU EcoClubning strategik maqsadi - bu atrof-muhit muhofaza qilish va asosiy ekologik muammolarni aniqlash, qiziqarli loyihalar tayyorlash, JIDUda  ekoklimat yaratish hisoblanadi. Klub turli tadbirlar, davra suhbatlari va ekologik yo'nalishdagi ko'plab qiziqarli tadbirlarni o'tkazadigan jamoani shakllantiradi. Ayni paytda, JIDU va boshqa oliy o'quv yurtlari talabalari atrof-muhitni muhofaza qilish va himoya qilishga hissa qo'shish imkoniyatiga ega bo'ldilar.
Ushbu klubning faoliyati yoshlar orasida ekologik fikrlashni shakllantirish, shaharda ekologik vaziyatni yaxshilash bo'yicha turli loyihalar yaratish, yoshlarni eko-g'oyalarini amalga oshirish va boshqa ko'plab yo'nalishlarni targ’ib qilish kabi muhim ekologik vazifalarni hal etishga yordam beradi. Shunday qilib, klub "2017-2021-yillardagi harakat strategiyasi" ga muvofiq, 2018-yilda O'zbekiston Respublikasining Davlat dasturida qabul qilingan ekologik muammolarni hal qilishda ko'maklashadi.

The formation of ecological thinking among young people is an important step towards the achievement of harmony between human and nature. It should be noted that 6 of the 17 sustainable development goals adopted by the UN are devoted to ecology. In this regard, in order to identify recommendations for solving environmental challenges and stimulating youth in creating an environmental climate at the university and beyond, a new club, EcoClub, was opened in UWED.
The strategic goal of the UWED EcoClub is to protect the environment and create an eco-climate in the UWED, by involving students in interesting projects to identify solutions to important environmental problems. The club has formed a team that will hold various events, round tables and many interesting events on the ecological direction. Now students of UWED and other universities have expanded their opportunities to contribute to the protection of the environment.
The activity of the round table is aimed at assisting in the solution of important environmental tasks such as the formation of ecological thinking among the youth, the creation of various projects to improve the ecological situation in the city, the promotion of youth in the implementation of their eco-ideas and in many other ways. Thus, the club will assist in solving the environmental challenges adopted in the State Program of the Republic of Uzbekistan for 2018 in accordance with the «Strategy of Action in 2017-2021».