Yoshlar orasida ekologik fikrlashning shakllanishi inson va tabiat o'rtasidagi uyg'unlikka erishishda muhim qadamdir. Ta'kidlash joizki, BMT tomonidan qabul qilingan barqaror rivojlanishning 17 ta maqsadidan 6 tasi ekologiya masalalariga bag'ishlangan. Bu borada, universitet va undan tashqarida ekologik muhitni yaxshilash, yoshlarni ekomasalalarni hal qilish uchun tavsiyalar berish va rag'batlantirish maqsadida JIDUda  yangi klub – EcoClub tashkil etildi.
JIDU EcoClubning strategik maqsadi - bu atrof-muhit muhofaza qilish va asosiy ekologik muammolarni aniqlash, qiziqarli loyihalar tayyorlash, JIDUda  ekoklimat yaratish hisoblanadi. Klub turli tadbirlar, davra suhbatlari va ekologik yo'nalishdagi ko'plab qiziqarli tadbirlarni o'tkazadigan jamoani shakllantiradi. Ayni paytda, JIDU va boshqa oliy o'quv yurtlari talabalari atrof-muhitni muhofaza qilish va himoya qilishga hissa qo'shish imkoniyatiga ega bo'ldilar.
Ushbu klubning faoliyati yoshlar orasida ekologik fikrlashni shakllantirish, shaharda ekologik vaziyatni yaxshilash bo'yicha turli loyihalar yaratish, yoshlarni eko-g'oyalarini amalga oshirish va boshqa ko'plab yo'nalishlarni targ’ib qilish kabi muhim ekologik vazifalarni hal etishga yordam beradi. Shunday qilib, klub "2017-2021-yillardagi harakat strategiyasi" ga muvofiq, 2018-yilda O'zbekiston Respublikasining Davlat dasturida qabul qilingan ekologik muammolarni hal qilishda ko'maklashadi.

Формирование экологического мышления у молодёжи является важным шагом на пути к достижению гармонии между человеком и природой. Необходимо отметить, что 6 из 17 целей устойчивого развития, принятые ООН посвящены экологии. В связи с этим, для выявления рекомендаций по решению экозадач и стимулированию молодёжи в создании экологического климата в университете и за его пределами, в УМЭД открылся новый клуб - EcoClub.
Стратегическая цель — UWED EcoClub - это защита окружающей среды и создание экоклимата в УМЭД, посредством привлечения студентов в интересные проекты для выявления решений важных экологических проблем. Клуб сформировал команду, которая будет проводить различные акции, круглые столы и много интересных мероприятий по экологическому направлению. Теперь для студентов УМЭД и других вузов расширились возможности для внесения своего вклада в защиту и охрану окружающей среды.
Деятельность кружка направлена на содействие в решении важных экозадач, таких как формирование экологического мышления у молодёжи, создание различных проектов по улучшению экологической ситуации в городе, содействие молодёжи в реализации их экоидей и во многом другом. Таким образом, клуб будет содействовать в решении экозадач, принятых в Государственной Программе Республики Узбекистан на 2018 в соответствии со «Стратегией действий в 2017-2021».