JIDUda “Xalqaro huquq, xalqaro munosabatlar va xalqaro iqtisodiy munosabatlarning dolzarb muammolari” mavzusidagi Yosh olimlarning VIII respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi
15.03.2018 16010
Konferensiyada xalqaro huquq, xalqaro munosabatlar va xalqaro iqtisodiy munosabatlarning dolzarb muammolari, shuningdek O‘zbekiston milliy qonunchiligining ayrim masalalari muhokama qilindi.
2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirishning Harakatlar strategiyasida belgilangan vazifalarni bajarish uchun mamlakat ilmiy jamoatchiligi va ekspertlari oldida ko‘plab masalalar yuzasidan demokratik va mutanosib, shuningdek chuqur o‘ylangan amaliy yechimlarni berish vazifasi turibdi. Aynan ushbu konferensiya ham magistrlar, doktorantlar va boshqa tadqiqotchilarning ilmiy ishlari natijalari bo‘yicha amaliy taklif va tavsiyalarni muhokama qilish va munosiblarini tegishli mutasaddi tashkilotlarga taqdim etish uchun o‘tkazilmoqda.
Konferensiya yakunlari bo‘yicha quyidagi mazmundagi rezolyutsiya qabul qilindi:
- tadbir davomida taklif etilgan ayrim masalalar yuzasidan ilmiy-tahliliy ma’lumotnoma tayyorlash va manfaatdor tashkilotlarga jo‘natish choralarini ko‘rish;
- JIDUning tahririy-noshirlik bo‘limida konferensiya materiallari to‘plamini chop etish;
- mamlakatning ilmiy-tadqiqot va tahliliy markazlari bilan hamkorlikni rivojlantirish;
- manfaatdor tashkilotlar va muassasalar bilan hamkorlikda har chorakda xalqaro huquq, xalqaro munosabatlar va xalqaro iqtisodiy munosabatlarning dolzarb muammolari bo‘yicha davra suhbatlarini o‘tkazib turish.

In UWED held the VIII Republican scientific-practical conference of young scientists on theme: "Topical issues of international law, international relations and international economic relations»
15.03.2018 16005
The conference discussed topical issues of international law, international relations and international economic relations, as well as some issues of domestic legislation of Uzbekistan.
According to the Strategy of actions for the further development of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021, the scientific and expert community of the country faces challenges on a wide range of issues that need to develop democratic and proportionate, as well as deeply thought-out decisions on what this scientific-practical conference was aimed at with the participation of doctoral students, undergraduates and other researchers of UWED.
As a result of the conference, it was decided to adopt the following resolution:
- to prepare a scientific and analytical reference on individual proposals expressed at the event and consider the possibility of implementation in the concerned ministries and agencies;
- to publish the collection of materials of this Republican scientific and practical conference in the editorial and publishing printing house of UWED;
- to develop cooperation with research and analytical centers of the country;
- to hold quarterly round tables on topical issues of international law, international relations and international economic relations, together with interested agencies and institutions.