JIDUda “Xalqaro huquq, xalqaro munosabatlar va xalqaro iqtisodiy munosabatlarning dolzarb muammolari” mavzusidagi Yosh olimlarning VIII respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi
15.03.2018 16010
Konferensiyada xalqaro huquq, xalqaro munosabatlar va xalqaro iqtisodiy munosabatlarning dolzarb muammolari, shuningdek O‘zbekiston milliy qonunchiligining ayrim masalalari muhokama qilindi.
2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirishning Harakatlar strategiyasida belgilangan vazifalarni bajarish uchun mamlakat ilmiy jamoatchiligi va ekspertlari oldida ko‘plab masalalar yuzasidan demokratik va mutanosib, shuningdek chuqur o‘ylangan amaliy yechimlarni berish vazifasi turibdi. Aynan ushbu konferensiya ham magistrlar, doktorantlar va boshqa tadqiqotchilarning ilmiy ishlari natijalari bo‘yicha amaliy taklif va tavsiyalarni muhokama qilish va munosiblarini tegishli mutasaddi tashkilotlarga taqdim etish uchun o‘tkazilmoqda.
Konferensiya yakunlari bo‘yicha quyidagi mazmundagi rezolyutsiya qabul qilindi:
- tadbir davomida taklif etilgan ayrim masalalar yuzasidan ilmiy-tahliliy ma’lumotnoma tayyorlash va manfaatdor tashkilotlarga jo‘natish choralarini ko‘rish;
- JIDUning tahririy-noshirlik bo‘limida konferensiya materiallari to‘plamini chop etish;
- mamlakatning ilmiy-tadqiqot va tahliliy markazlari bilan hamkorlikni rivojlantirish;
- manfaatdor tashkilotlar va muassasalar bilan hamkorlikda har chorakda xalqaro huquq, xalqaro munosabatlar va xalqaro iqtisodiy munosabatlarning dolzarb muammolari bo‘yicha davra suhbatlarini o‘tkazib turish.

В УМЭД прошла VIII республиканская научно-практическая конференция молодых учёных «Актуальные вопросы международного права, международных отношений и международных экономических отношений»
15.03.2018 16009
На конференции были обсуждены актуальные вопросы международного права, международных отношений и международных экономических отношении, а также некоторые вопросы внутреннего законодательства Узбекистана.
Согласно Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, перед научным и экспертным сообществом страны стоят задачи, по широкому кругу вопросов, которым необходимо разработать демократические и соразмерные, а также глубоко продуманные решения на что и направлено данная научно-практическая конференция проведенное с участием докторантов, магистрантов и других исследователей УМЭД.
По результатам конференции было решено принять резолюцию следующего содержания:
- подготовить научно-аналитическую справку по отдельным предложениям высказанное на мероприятии и рассмотреть возможности реализации в заинтересованные министерства и ведомства;
- опубликовать сборник материалов данной республиканской научно-практической конференции в редакционно-издательском типографии УМЭД;
- развивать сотрудничество с научно-исследовательскими и аналитическими центрами страны;
- ежеквартально проводить круглые столы по актуальным темам международного права, международных отношений и международных экономических отношении, совместно с заинтересованными ведомствами и учреждениями.