2018 yil 20 fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti bilan hamkorlikda tashkil etilgan “Janubi-Sharqiy Osiyo Assosiatsiyasi (ASEAN) davlatlari bozoriga O‘zbekistonning chiqishi istiqbollari” mavzusidagi “davra suhbati” bo‘lib o‘tdi. Tadbirda JIDU va Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti rahbariyati, professor-o‘qituvchilar tarkibi, bitiruvchi kurs talabalari, magistrlari va doktorantlari hamda Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti yetakchi mutaxassislari, shuningdek, Yosh tahlilchilar klubi a’zolari ishtirok etdilar.
“Davra suhbati” “Faol tadbirkorlik, innovatsion g‘oyalar va texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlash yili” Davlat dasturi doirasida tashkil etilgan bo‘lib, iqtisodiyotning jadal o‘sishini ta’minlash, zamonaviy “aqlli” texnologiyalar joriy etish bo‘yicha yangi g‘oyalar va tashabbuslarni ishlab chiqish, tashqi bozorlarda o‘zbek mahsulotlarining eksport hajmini oshirish, investitsiyalar va texnologiyalarni jalb qilish, shuningdek, mamlakatning sayyohlik imkoniyatlarini oshirish masalalariga yo‘naltirilgan.
Tadbir davomida ishtirokchilkar tomonidan ASEAN mamlakatlarining milliy iqtisodiyotni rivojlantirish sohasidagi, jumladan, muqobil energiya sektorini rivojlantirish borasidagi tajribalari haqida fikr almashildi. MDH davlatlari bilan savdo, investitsiya, innovatsion texnologiyalar va turizm sohalarida hamkorlikni chuqurlashtirish tendensiyalari tahlil qilindi.
Mutaxassislar O‘zbekiston Respublikasining ASEAN davlatlari bilan savdo-iqtisodiy, moliyaviy-investitsion, turizm va ta’lim sohalarda hamkorlikning foydalanilmagan ulkan salohiyatini qayd etdilar. Davra suhbati natijasida O‘zbekistonning Janubi-Sharqiy Osiyo mamlakatlari bilan o‘zaro munosabatlarini yanada rivojlantirish uchun qator amaliy tashabbuslar va takliflar ishlab chiqildi.
“Davra suhbati” ishtirokchilari bu kabi dolzarb ilmiy-amaliy munozaralarni “Harakatlar strategiyasi”ning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha muntazam ravishda o‘tkazib turishga kelishib oldilar. Bu kabi O‘zbekiston Respublikasining yetakchi “tadqiqot instituti” va oliy ta’lim muassasasi o‘rtasidagi hamkorlik amaliyoti ichki va tashqi siyosatini amalga oshirish masalalari bo‘yicha axborot-tahliliy faoliyati uchun istiqbolli kadrlar tayyorlash tizimining samaradorligini oshirish mexanizmlaridan biri ekanligi ta’kidlab o‘tildi.

«Круглый стол» на тему «Перспективы выхода Узбекистана на рынки стран Ассоциации Юго-Восточной Азии (АСЕАН)»
22.02.2018 18891
20 февраля 2018 г. в Университете мировой экономики и дипломатии состоялся «круглый стол» на тему «Перспективы выхода Узбекистана на рынки стран Ассоциации Юго-Восточной Азии (АСЕАН)», организованный совместно с Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан. В мероприятии приняли участие руководство УМЭД и ИСМИ, профессорско-преподавательский состав, студенты выпускных курсов, магистры и докторанты Университета, ведущие эксперты Института, а также члены Клуба молодых аналитиков.
«Круглый стол» проведен в рамках Государственной программы «Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий», предусматривающей обеспечение динамичного роста экономики, выработку новых идей и инициатив по внедрению современных «умных» технологий, увеличению объемов экспорта узбекской продукции на внешние рынки, привлечению инвестиций и технологий, а также повышению туристической привлекательности страны.
В ходе мероприятия участники обменялись мнениями по опыту государств АСЕАН в сфере развития национальных экономик, в том числе сектора альтернативных источников энергии. Проанализированы тенденции углубления их сотрудничества со странами СНГ в области торговли, инвестиций, инновационных технологий и туризма.
Эксперты отметили огромный неиспользованный потенциал сотрудничества Республики Узбекистан со странами АСЕАН в торговоэкономической, финансово-инвестиционной, туристической, образовательной и других сферах. По итогам «круглого стола» выработан ряд практических инициатив и предложений по дальнейшему наращиванию взаимодействия Узбекистана со странами Юго-Восточной Азии.
Участники «круглого стола», указав на востребованность таких научно-практических дискуссий, достигли договоренности о проведении аналогичных мероприятий по приоритетным направлениям «Стратегии действий» на регулярной основе. Подчеркнуто, что такая практика сотрудничества между ведущими «мозговыми центрами» и высшими образовательными учреждениями Узбекистана призвана одним из механизмов для повышения эффективности системы подготовки перспективных кадров для информационно-аналитической деятельности по вопросам реализации внутренней и внешней политики страны.