“Xalqaro huquq” fakulteti talabalari uchun grafik va haykaltarosh Gulzor Sultanova tomonidan mahorat darsi tashkil etildi
20.02.2018 15585
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti qoshidagi Yuridik klinikada “Xalqaro huquq” fakulteti talabalari uchun san’atning inson dunyoqarashiga bo’lgan ta’siri to’g’risida ushrashuv tadbiri bo’lib o’tdi.
Uchrashuv davomida taniqli rassom, grafik va haykaltarosh Gulzor Sultanova tomonidan “Huquq va san’at” mavzusida master-klass o’tkazildi.
Gulzor Sultonova hamisha o’z iste’dodi bilan ajralib turadigan san’atkor bo’lib, uning asarlari dunyoning ko’p mamlakatlarida ko’rgazmaga qo’yilgan.
Uning iste’dodi nafaqat O’zbekistonda, balki Avstraliya, Chexiya, Turkiya, Germaniya, Fransiya, Yaponiya, Xitoy AQSH va ko’plab boshqa davlatlarda tan olingan.
Uchrashuv davomida nafaqat tasviriy san’at, grafika va haykaltaroshlikdan tanishtiruv ma’ruzasi o’tkazibgina qolmay, balki sopoldan haykal yasash bo’yicha master-klass ham ko’rsatildi.
Uchrashuvdan maqsad talabalarni san’at va huquqning bog’liqligini ko’rsatish bo’libgina qolmay, ularda san’atda didni shakllantirish va motorikani rivojlantirish ham edi. Tashkilotchilarning maqsadi talabalarni kelajakda yuqoriroq ma’naviy, etik va estetik darajasi yuqori bo’lgan kadrlarni sifatida tayyorlash, va ushbu san’at bo’yicha ma’lumotlarga ega bo’lmagan talabalarni san’atga qiziqtirish edi.

Организован мастер-класс для студентов факультета «Международное право» с участием графика и скульптора Гульзор Султановой
20.02.2018 15587
В Юридической клинике Университета мировой экономики и дипломатии состоялась встреча, посвященная влиянию искусства на формирование мировоззрения и широкого кругозора у студентов факультета международного права УМЭД.
В рамках встречи с знаменитой, талантливой художницей, графиком и скульптором Султановой Гульзор, ею был проведен мастер-класс «Право и искусство».
Султанова Гульзор всегда выделялась своей самобытностью в многочисленных выставках, устроенных организаторами, в различных уголках мира.
Талант Г.Султанова снискал признание не только в Узбекистане, но и в Австрии, Чехии, Турции, Германии, Франции, Японии, Китае, США и других азиатских и европейских странах.
В рамках встречи, проведенной в этот день, были осуществлены ознакомительная лекция по живописи, графике и искусству, а также мастер-класс по лепке из глины для участников мастер-класса.
Целью встречи стало ознакомление студентов с различными видами искусства и права, а также выработка у них хорошего художественного вкуса, развитие моторики. Организаторы надеются, что в дальнейшей юридической практике обучившиеся студенты окажутся на более высоком моральном, этическом и эстетическом уровне, чем те, которые обучения не проходили.
Участниками организованного мероприятия стали студенты факультета международного права УМЭД с 3 по 5 курс и кураторы Юридической клиники.