“Turizm industriyasi: jahon rivojlanish tendensiyalari va milliy ustuvor yo‘nalishlar” nomli ilmiy-amaliy konferensiya
20.01.2018 19220
2018 yil 17 yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Jahon iqtisodiyoti va XIM” fakulteti kafedralari tomonidan tashkil qilingan “Turizm industriyasi: jahon rivojlanish tendensiyalari va milliy ustuvor yo‘nalishlar” nomli ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasining oliy o‘quv yurtlari, “Travel Study” IO‘M, Ekologik harakat vakillаri ishtirok etdilar. Konferensiyani JIDU ilmiy ishlar boy‘icha prorektor N.Nugmanov tabrik so‘zi bilan ochib berdi. Prorektor o‘z nutqida tadbir doirasida ko‘rib chiqilayotgan muammolar dolzarbligini hamda konferensiya kun tartibidagi masalalar bo‘yicha amaliy takliflarni ishlab chiqish muhimligini ta’kidladi.
Plenar sessiyasida O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish Davlat Qo‘mitasi axborot tahlili bo‘lim boshlig‘i U.U.Saidov “O‘zbekiston: turizmning joriy holati va rivojlantirish istiqbollari” nomli ma’ruzasi bilan, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Madaniy va gumanitar aloqalar boshqarmasi mutaxassisi, attashe A.F.Raimov “O‘zbekiston Respuplikasi TIVning turizmni rivojlantirish faoliyati” nomli ma’ruzasi bilan, Ekoxarakatlar Nodavlat notijorat tashkilot koordinatori A.A.Grigoryans “O‘zbekiston Respublikasi ekologik turizmi” nomli ma’ruzasi bilan hamda Toshkent avtomobil yo‘llarini loyihalash, qurish va ekspluatatsiyasi institutining “Transport logistikasi” kafedrasi o‘qituvchisi D.A.Malenkix o‘z ma’ruzalari bilan chiqish qildilar.
Konferensiya quyidagi uchta tematik seksiyalar doirasida ishini davom etdi:
1. Xalqaro turizmni rivojlantirish muammolari va istiqbollari.
2. Turizmni rivojlantirish modeli, turizm sohasini rag‘batlantirishda xorij tajribasi va uni O‘zbekiston Respublikasida joriy qilish imkoniyatlari.
3. Turizm xizmatlari turlarini diversifikatsiyalash tarmoqlar rivojlanishining asosiy omili sifatida. Turizmning ekologik jixatlari va qayta tiklanishi.
Konferensiya davomida “Xalqaro iqtisodiy munosabatlar” fakulteti, “Jahon iqtisodiyoti va XIM”, “Iqtisodiyot nazariyasi”, “Xalqaro savdo va investitsiyalar”, “Matematik modellashtirish va informatika” kafedralari professor-o‘qituvchilari, Toshkent davlat sharqshunoslik instituti, Samarqand iqtisodiyot va servis instituti o‘qituvchilari hamda JIDU doktorantlari, magistrantlari va talabalari faol ishtirok etdilar. Tematik seksiyalar yig‘ilishlaridan so‘ng ularning moderatorlari qisqa ma’ruzalari bilan chiqdilar. Tadbir yakunlari bo‘yicha ilmiy konferensiyaning rezolyutsiyasi ishlab chiqildi.

Республиканская научно-практическая конференция на тему «Индустрия туризма: мировые тенденции развития и национальные приоритеты»
20.01.2018 19221
В Университете мировой экономики и дипломатии 17 января 2018 года состоялась республиканская научно-практическая конференция на тему «Индустрия туризма: мировые тенденции развития и национальные приоритеты», организованная кафедрой «Мировая экономика и международные экономические отношения» факультета «Международные экономические отношения».
В конференцию были приглашены профессорско-преподавательский состав и студенты университета, представители “Экодвижение Узбекистана”, руководство НОУ “Travel Study”, представители высших учебных заведений и другие.
Приветствием всех участников открыл конференцию проректор УМЭД по научной работе Н.А.Нугманов. В своем выступлении он отметил актуальность проблем, рассматриваемых в рамках мероприятия, а также важность выработки практических рекомендаций и предложений по вопросам повестки дня конференции.
На пленарной сессии с докладами выступил начальник информационно-аналитического отдела Государственного Комитета Республики Узбекистан по развитию туризма У.У.Саидов на тему: «Современное состояние и перспективы развития туризма в Узбекистане». Также выступили атташе Управления культуры и гуманитарным связям МИД Республики Узбекистан А.Ф.Раимов с докладом на тему: “Деятельность МИД Республики Узбекистан в развитии туризма”, координатор экологических негосударственных некоммерческих организаций «Экодвижения» А.А.Григорянц с докладом на тему: “Экологический туризм в Республике Узбекистан”, преподаватель кафедры «Транспортная логистика» Ташкентского института по проектированию автомобильных дорог Д.А.Маленьких с докладом на тему: «Перспективы развития свободных туристических зон в Республике Узбекистан».
Конференция продолжила свою работу в тематических секциях. В работе конференции активное участие приняли преподаватели кафедр «Мировая экономика и международные экономические отношения», «Экономическая теория», «Международная торговля и инвестиции», университета. Кроме этого активно участвовали преподаватели Ташкентского государственного института востоковедения, а также докторанты, магистранты и студенты УМЭД.
В завершении конференции модераторы секций выступили с краткими докладами. По итогам мероприятия были выработаны предложения и рекомендации.