“Turizm industriyasi: jahon rivojlanish tendensiyalari va milliy ustuvor yo‘nalishlar” nomli ilmiy-amaliy konferensiya
20.01.2018 19220
2018 yil 17 yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Jahon iqtisodiyoti va XIM” fakulteti kafedralari tomonidan tashkil qilingan “Turizm industriyasi: jahon rivojlanish tendensiyalari va milliy ustuvor yo‘nalishlar” nomli ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasining oliy o‘quv yurtlari, “Travel Study” IO‘M, Ekologik harakat vakillаri ishtirok etdilar. Konferensiyani JIDU ilmiy ishlar boy‘icha prorektor N.Nugmanov tabrik so‘zi bilan ochib berdi. Prorektor o‘z nutqida tadbir doirasida ko‘rib chiqilayotgan muammolar dolzarbligini hamda konferensiya kun tartibidagi masalalar bo‘yicha amaliy takliflarni ishlab chiqish muhimligini ta’kidladi.
Plenar sessiyasida O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish Davlat Qo‘mitasi axborot tahlili bo‘lim boshlig‘i U.U.Saidov “O‘zbekiston: turizmning joriy holati va rivojlantirish istiqbollari” nomli ma’ruzasi bilan, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Madaniy va gumanitar aloqalar boshqarmasi mutaxassisi, attashe A.F.Raimov “O‘zbekiston Respuplikasi TIVning turizmni rivojlantirish faoliyati” nomli ma’ruzasi bilan, Ekoxarakatlar Nodavlat notijorat tashkilot koordinatori A.A.Grigoryans “O‘zbekiston Respublikasi ekologik turizmi” nomli ma’ruzasi bilan hamda Toshkent avtomobil yo‘llarini loyihalash, qurish va ekspluatatsiyasi institutining “Transport logistikasi” kafedrasi o‘qituvchisi D.A.Malenkix o‘z ma’ruzalari bilan chiqish qildilar.
Konferensiya quyidagi uchta tematik seksiyalar doirasida ishini davom etdi:
1. Xalqaro turizmni rivojlantirish muammolari va istiqbollari.
2. Turizmni rivojlantirish modeli, turizm sohasini rag‘batlantirishda xorij tajribasi va uni O‘zbekiston Respublikasida joriy qilish imkoniyatlari.
3. Turizm xizmatlari turlarini diversifikatsiyalash tarmoqlar rivojlanishining asosiy omili sifatida. Turizmning ekologik jixatlari va qayta tiklanishi.
Konferensiya davomida “Xalqaro iqtisodiy munosabatlar” fakulteti, “Jahon iqtisodiyoti va XIM”, “Iqtisodiyot nazariyasi”, “Xalqaro savdo va investitsiyalar”, “Matematik modellashtirish va informatika” kafedralari professor-o‘qituvchilari, Toshkent davlat sharqshunoslik instituti, Samarqand iqtisodiyot va servis instituti o‘qituvchilari hamda JIDU doktorantlari, magistrantlari va talabalari faol ishtirok etdilar. Tematik seksiyalar yig‘ilishlaridan so‘ng ularning moderatorlari qisqa ma’ruzalari bilan chiqdilar. Tadbir yakunlari bo‘yicha ilmiy konferensiyaning rezolyutsiyasi ishlab chiqildi.

On January 17, 2018 the department of "World Economy and International Economic Relations" of the “International Economic Relations” faculty of The University of World Economy and Diplomacy organized a republican theoretical and practical conference on the topic “The Tourism Industry: World Trends and National Priorities”.
Professors and students of the university, eco-activists of Uzbekistan, administrative staff of the Educational Centre “Travel Study” and representatives of other universities took part at the meeting.
The conference opened with a welcoming speech of Vice-rector of the university N.A.Nugmanov. In his speech, he emphasized the importance of problems to be considered by the Conference and significance of elaboration of practical recommendations on the topical issues of the event.
U.U.Saidov, head of Analytical Department of the State Committee of the Republic of Uzbekistan on Development of Tourism took part at the plenary session of the conference with a speech on “Conditions and Prospects of Developing of Tourism in Uzbekistan”. A.F.Raimov, an attaché of the Department of Culture and Humanitarian Affairs of The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan made a speech on the topic “Activity of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan for tourism development”. Coordinator of Eco-activists of Uzbekistan A.A.Grigoryants told about Ecological tourism in Uzbekistan. Also, it was interesting to listen to D.A.Malenkih, an assistant of the “Transport Logistics” department of the Tashkent Automobile Road Institute. He made a speech on “Prospects of Free Tourism Zones”.
The conference continued in different working groups.
Teachers of “World Economy and International Economic Relations” department, “Economic Theory” department, “International Trade and Investment” department of the university, teachers of Tashkent State Institute of Oriental Studies, as well as UWED doctoral students actively participated at the conference. At the end of the conference, moderators presented their proposals and recommendations.