2017-yil 12-dekabrda JIDU “Xalqaro huquq” fakulteti 2-bosqich talabalari ishtirokida “O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligining 25 yilligi”ga bag‘ishlangan talabalarning eng yaxshi poster taqdimotlari tanlovi bo‘lib o‘tdi.
Tanlovda talabalar Asosiy qonunimizning mazmun-mohiyatini o‘zlari yaratgan posterdagi rangbarang rasmlarda namoyish qilishdi. Natijada 2-bosqichning 4 va 5 guruh talabalari: Z.Tadjiyeva, Sh.Sindarov, Sh.Xodjayeva, S.Sultanova, A.Uktamxodjayevalar g‘oliblikni qo‘lga kiritishdi.

Celebration of the Constitution of the Republic of Uzbekistan continues at the chair of "State construction and law", faculty of "International law" of UWED!
27.12.2017 17144
On December 12, 2017 the faculty of "International law" organized a competition for the best poster dedicated to the 25th anniversary of the Constitution of the Republic of Uzbekistan. Second-year students of the faculty participated in the event.
The students presented their own posters, where the meaning and essence of the Constitution were depicted in a colorful form. According to the results of the contest, students of Groups 4 and 5 became the winners, namely Z.Tadjieva, Sh.Sindarov, Sh. Khodjaeva, S.Sultanova, A.Uktamkhodjaeva.