2017-yil 20-dekabrda Pekin shahridagi Shanxay hamkorlik tashkiloti bosh qarorgohida talabalar orasida ShHT haqida eng yaxshi ilmiy maqola tanlovining yakunlari sarhisob qilindi. Tadbir ShHT Xartiyasining 15 yillik yubileyi hamda tashkilotga a’zo mamlakatlarning Uzoq muddatli yaxshi qo‘shnichilik, do‘stlik va hamkorlik to‘g‘risidagi Shartnomasi imzolanganining 10 yilligini nishonlashga bag‘ishlandi.
Hakamlar hay’ati xulosasiga ko‘ra Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining to‘rtinchi bosqich talabasi Ulug‘bek Abdusalamov ham sovrindorlar qatoridan joy oldi.
Ushbu tanlov 2016-yildan boshlab ShHT Kotibiyati tomonidan tashkilotga a’zo davlatlar oliy o‘quv yurtlari talabalari orasida “ShHT – umumiy uyimiz” kompleks dasturi doirasida o‘tkaziladi.

Студент УМЭД среди призеров международного конкурса
20 декабря 2017 года в г. Пекине в штаб-квартире Шанхайской организации сотрудничества подведены итоги конкурса на лучшую научную статью о ШОС среди студентов. Мероприятие было приурочено к празднованию 15-летнего юбилея Хартии ШОС и 10-летия подписания Договора о долгосрочном добрососедстве, дружбе и сотрудничестве государств-членов организации.
Среди призеров жюри определило и студента 4-го курса Университета мировой экономики и дипломатии Улугбека Абдусаламова.
Начиная с 2016 года Секретариат ШОС проводит данный конкурс в рамках комплексной программы «ШОС — наш общий дом» среди студентов вузов государств-членов организации.