2017-yil 13-dekabrda JIDU yuridik klinikasi va “Xalqaro xususiy va fuqarolik huquqi” kafedrasi tomonidan tashkil etilgan Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi va O'zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi qabul qilingan kunga bag’ishlangan talabalarning har yilgi anʼanaviy konferensiyasi bo’lib o’tdi.
Konferensiyada Xalqaro huquq fakultetining 2-5 kurs talabalari, shuningdek fakultet dekan movuni Yakubxodjaev U., "Davlat qurilishi va huquq" kafedrasi professori Yusuvalieva R. va yuridik klinika murabbiylari - Ubaydullaev Z.S., Mayorova G.N., Cherkashina I.A. ishtirok etdilar.
O'zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasining qabul qilinganligining 25 yilligiga bag’ishlangan konferensiyani Ubaydullaev Ziyodullo Sagdullaevich ishtirokchilarni qutlash bilan ochib berdi hamda o’z nutqida Konstitutsiyaning davlatimiz rivoji, shuningdek har bir fuqaroning kelajagi uchun muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidlab o’tdi.
Konferensiya davomida fakultetning 7 nafar talabalari eng dolzarb masalalar bo’yicha ma’ruza qildilar. Xususan, globallashuv masalalari va uning qonunchilikni rivojlantirishga ta’siri; inson huquqlarini himoya qilishga ta’sir ko'rsatadigan jinoiy-protsessual qonunchilik sohasida islohotlar; biznes va inson huquqlari; qonunlar va ularning ijrosi hamda samaradorligi tahlili; xorijiy hamkorlar bilan yuridik shaxslar va turli tashkiliy-huquqiy shakllarda faoliyatini kengaytirish orqali mamlakat iqtisodiyotining rivojlanishi; surrogatalik bilan bog’liq huquqiy muammolar va boshqalar muhokama qilindi.

Ежегодная студенческая научная конференция, посвященная дню принятия Всеобщей Декларации прав человека и Дню Конституции Республики Узбекистан
18.12.2017 15802
Ежегодная студенческая научная конференция (в этом году 10-я), посвященная дню принятия Всеобщей Декларации прав человека и Дню Конституции Республики Узбекистан, традиционно организуемая Юридической клиникой УМЭД и кафедрой «Международного частного и гражданского права», прошла 13 декабря 2017 г.
В конференции приняли участие студенты 2-5 курсов факультета «Международное право», а также заместитель декана факультета У.А.Якубходжаев, профессор кафедры «Государственного строительства и права» Р.Ю. Юсувалиева, руководитель и кураторы Юридической клиники – З.С.Убайдуллаев, Г.Н.Майорова, И.А.Черкашина.
Открыл конференцию Убайдуллаев Зиёдулла Сагдуллаевич, который поздравил всех участников конференции с 25-летием принятия нашего Основного закона, остановился на его значимости для развития страны и необходимости его знания и понимания каждым гражданином.
С докладами на самые актуальные темы выступили 7 студентов. В частности, были затронуты вопросы глобализации и ее влияния на развитие законодательства; реформы в сфере уголовно-процессуального права, влияющие на защиту прав человека; бизнес и права человека; влияние анализа регуляторного воздействия на эффективность принимаемых правовых норм и их реализацию; вопросы развития экономики страны путем расширения деятельности различных организационно-правовых форм юридических лиц с участием иностранных партнеров; проблемы, возникающие в связи с суррогатным материнством и др.