Joriy yilning 13-dekabr kuni "Iqtisodiyot nazariyasi" kafedrasi professor-o'qituvchilari ATB "Orient Finance Bank" bilan hamkorlikda "Raqamli iqtisodiyotni shakllantirish sharoitida innovatsion bank mahsulot va xizmatlari" mavzusidagi respublika "davra suhbati" bo'lib o'tdi.
Mazkur tadbirda O'zbekiston Respublikasi Markaziy banki, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti, O'zbekiston Respublikasi Bank-moliya akademiyasi, "Kapitalbank", Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti, G.V.Plexanov nomli RIU toshkent filiali, Toshkent to‘qimachilik va yengil sanoat instituti, shuningdek, boshqa muassasalaridan tashrif buyurgan soha mutaxassislari ishtirok etdilar.
Davra suhbatini JIDU rektori A.A.Djumanov tomonidan ochiq deb e’lon qilingach, "Iqtisodiyot nazariyasi" kafedrasi professor-o'qituvchilari, shuningdek XIM fakultetining bakalavr hamda magistratura talabalari o‘z ma’ruzalarini taqdim etishdi.
Davra suhbati davomida raqamli iqtisodiyotni shakllantirish sharoitida bank tizimini rivojlantirish istiqbollari, yuqori texnologiyali bank xizmati va mahsulotlar bozorini rivojlantirishning zamonaviy tendentsiyalari, blokchein texnologiyasini joriy etish imkoniyatlari, globallashuv hamda raqamli valyutalar  yaratilgan davrda bank tizimini rivojlantirishga oid xavflar, shuningdek, elektron to'lov tizimlarini qo‘llash va rivojlantirish istiqbollari kabi masalalar muhokama qilindi.
Davra suhbati ishtirokchilari ma‘ruzalarning dolzarbligi va sifatini, shuningdek, ushbu yo'nalishdagi ishlarni davom ettirish zarurligini ta'kidladilar.

Республиканский «круглый стол» в УМЭД
13 декабря 2017 года в УМЭД состоялся республиканский «круглый стол» на тему «Инновационные банковские продукты и услуги в условиях формирования цифровой экономики», организованный профессорско-преподавательским составом кафедры «Экономическая теория» в партнерстве с АКБ «Ориент Финанс Банк».
В работе «круглого стола» приняли участие специалисты Центрального банка РУз, Института Стратегических и межрегиональных исследований при Президенте РУз, Банковской-Финансовой академии Республики Узбекистан, АКБ «Капиталбанк», Ташкентского государственного экономического университета, Ташкентского филиала РЭУ им. Г.В.Плеханова, Ташкентского института легкой и текстильной промышленности, а также других учреждений и ведомств.
С вступительным словом круглый стол открыл ректор УМЭД А.А.Джуманов. Затем были презентованы доклады преподавателей кафедры «Экономическая теория», магистрантов 1-го курса и студентов 5-го курса бакалавриата.
В ходе работы круглого стола обсуждались вопросы, посвященные перспективам развития банковской системы в условиях формирования цифровой экономики, современным тенденциям в развитии рынка высокотехнологичных банковских услуг и продуктов, возможностям внедрения блокчейн технологии, рискам развития банковской системы в условиях глобализации и появления цифровых валют, а также развитию и перспективам использования электронных платежных систем.