Talabalar bilimini baholashdagi oraliq nazoratini o‘tkazishga yangicha yondashuv – “Davlat qurilishi va huquq” kafedrasi jamoasi amaliyotida joriy etilmoqda
04.12.2017 16692
2017-yil 2-dekabrda JIDU faollar zalida “Xalqaro huquq” fakulteti 2-bosqich talabalari ishtirokida, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 25 yilligiga bag‘ishlangan viktorina ko‘rinishidagi Konstitutsiyaviy huquq fanidan 1-oraliq nazorati bo‘lib o‘tdi. Viktorinada talabalar bilan bir qatorda jyuri a’zolari sifatida “Davlat qurilishi va huquq” kafedrasi professor-o‘qituvchilari R.Yusuvaliyeva, A.Dadasheva, N.Kadirova, Sh.Urunbayev va viktorina boshlovchisi sifatida S.Muratayevlar ishtirok etishdi. Tadbirda talabalarga konstitutsiyaning mazmun-mohiyati, yaratilish tarixi, ayrim moddalarning ahamiyati, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarning zamiri, O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti I.A.Karimovning hayoti yo‘li va faoliyati, shuningdek atoqli adib va shoir, davlat arbobi Sh.R.Rashidovning hayot yo‘li va ijodi to‘g‘risidagi savollar berildi. Viktorina g‘oliblariga insonning eng yaqin hamrohi va yordamchisi bo‘lgan – kitoblar hadya etildi.
Viktorina natijadasida “Halqaro huquq” fakultetining 2-bosqich
4-guruh talabalari 1-o‘rin;
5-guruh talabalari 2-o‘rin;
3-guruh talabalari 3-o‘rin;
Mazkur guruhlarda seminar mashg‘ulotlarini olib boruvchi professor-o‘qituvchilarga tegishlicha: 8,5-10,0 ballgacha; 8,0-8,8 ballgacha; 7,1-8,5 ballgacha; 6,5-7,7 ballgacha bo‘lgan baholarni qo`yish tavsiya etildi.

2 декабря 2017 года в актовом зале УМЭД для студентов 2-курса факультета «Международное право» был проведен 1-промежуточная контрольная работа (ПК) в форме виторины по дисциплине Конституционное право приуроченный к 25-ой годовщине принятия Конституции Республики Узбекистан. На викторине в качестве жюри участвовали профессорско-преподавательский состав кафедры «Государственное строительство и право» в лице Р. Юсувалиевой, А. Дадашевой, Н. Кадировой, Ш. Урунбаева и в качестве ведущего С. Муратаева. В ходе викторины были заданы вопросы касающегося сути и значения конституции, история создания основного закона, роль отдельных статей высшего документа страны, а также о важности и значений осуществляемых широкомасштабных реформ в стране. Также были заданы вопросы из жизни Первого Президента Республики Узбекистан И.А. Каримова, из жизни и творчества выдающегося литератора и великого сына узбекского народа Ш.Р. Рашидова. Победителям викторины были вручены самые верные путеводители человека – книги.
В результате викторины 4-группа 2-го курса факультата “Международное право” занял 1-ое место;
2-место 5-группа;
3-место 3-группа;
4-место 2-группа.
Семинаристам этих групп были рекомендованы ставить за 1-ое промежуточные контрольные работы следующие баллы соответственно:  от 8,5 до 10,0 балла; от 8,0 до 8,8 балла; от 7,1 до 8,5 балла; от 6,5 до 7,7 балла.