2017-yil 1–2-dekabr kunlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida JIDU Muzokaralar Laboratoriyasining "Suv diplomatiyasi va transchegaraviy daryolar bo'yicha muzokaralar" loyihasi ishga tushishi doirasida Markaziy Osiyoda suvdan umumiy foydalanish bo'yicha ilmiy-ma'rifiy seminar bo'lib o'tmoqda. Seminarni O'zbekiston Ekologik harakati vakili, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati Jakbarov Sodirjon va Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologik markazi (CAREC) ning O'zbekistondagi vakolatxonasi loyihalar menejeri Yusupbek Kazbekovlar ochib berdilar. Seminarda transchegaraviy suv muammolarining muzokaralarga oid jihatlari bo'yicha JIDU professori Alisher Fayzullayev o'zining ekspertlik ma'ruzasi bilan so'zga chiqdi. Professor o'z chiqishida muzokaraga tayyorgarlik ko'rishda muammoning kelib chiqish tarixi, xalqlarning madaniyati, shuningdek, inson omilini hisobga olish muhim ekanini ta'kidladi. BMTTD (UNDP) vakili Ulug'bek Islomov "Suv sektorida texnik salohiyatni oshirish - suv resurslari barqaror rivojlanishini ta'minlashda muhim omil" mavzusida ma'ruza qildi. Jahon iqtisodiyoti va Xalqaro iqtisodiy munosabatlar kafedrasi dotsenti Suriya To'rayeva suv masalalari hal etilishining ekologik jihatlari haqida so'zlash bilan bir qatorda "ekologik diplomatiya" fanini kiritish muhimligini ham ta'kidlab o'tdi. Xalqaro munosabatlar kafedrasi o'qituvchisi Nozima Davletova suv diplomatiyasini rivojlantirish va suv muammolarini hal etishga yo'nalgan bilimlarni birgalashib ishlab chiqish muhimligini ta'kidladi. Seminar davomida Isroil, Indoneziya, Yaponiya va Buyuk Britaniya misolida suv yetishmasligi va ifloslanishi muammolarining yechimi sohasidagi xalqaro tajriba ko'rib chiqildi. Bo'lib o'tgan muhokama davomida ekspert va talabalar psixologik jihatlarga, jumladan, suv masalalarini hal etishda muhim ahamiyatga ega bo'lgan odamlar ongiga alohida e'tibor qaratdilar.
Ikkinchi kun JIDU talabalari va magistrlari o'rtasida transchegaraviy daryolardan umumiy foydalanish bo'yicha xalqaro muzokara simulyatsiyasini o'tkazishga bag'ishlangan. Tadbir yakunlari bo'yicha suv va ekologik diplomatiyaga, hamda transchegaraviy daryolar masalalarida muzokara jarayonlariga oid ilmiy maqolalar to'plami nashr etiladi.

On December 1 and 2, 2017 the University of World Economy and Diplomacy held a scientific and educational seminar on joint water use in Central Asia as part of the launch of the project "Water diplomacy and negotiations on transboundary rivers" of the Laboratory of Negotiations of the UWED.
The seminar was opened by the representative of the Ecological Movement of the Republic of Uzbekistan, the deputy of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, Jakbarov Sodirjon, and the project manager of the CAREC Representative Office in Uzbekistan, Yusupbek Kazbekov. Professor of the UWED, Alisher Faizullayev, spoke at the seminar with an expert report on negotiating aspects of transboundary water problems. He noted that in preparing for the talks it is important to take into account the history of the problem, the culture of peoples, as well as the human factor. Ulugbek Islomov, UNDP Representative, presented a report on "Improving technical capacity in the water sector - a key factor in ensuring sustainable development of water resources". Associate Professor of the Department of World Economy and International Economic Relations, Suria Turiaeva, spoke about the ecological aspect of the solution of water issues, as well as the importance of introducing such a discipline as "ecological diplomacy". Teacher of the International Relations Department, Nozima Davletova, noted the need to develop water diplomacy and joint production of knowledge aimed at solving water problems. During the seminar, international experience was mentioned, in particular, Israel, Indonesia, Japan and the United Kingdom in the field of solving problems of water shortage and pollution. During the discussion, experts and students drew attention to the psychological aspect, in particular, the consciousness of people, which is an important factor for the settlement of water issues.
The second day is devoted to the simulation game of international negotiations among students and masters of the UWED on the joint use of transboundary rivers. As a result of the event, a collection of scientific articles on water and environmental diplomacy, negotiation processes on transboundary rivers will be published.