JIDUda “Diniy ekstremizm, terrorizm va uning salbiy oqibatlari” mavzusida profilaktik tadbir
Joriy yilning 27 noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti professor-o‘qituvchilari va talaba-yoshlari o‘rtasida Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi tomonidan 2017 yil yanvar-mart oylari davomida manfaatdor idoralar bilan hamkorlikda oliy ta’lim muassasalari talaba-yoshlari o‘rtasida diniy ekstremizm va terorizmga qarshi kurash, uning salbiy oqibatlariga qaratilgan profilaktik tadbirlarni kuchaytirish maqsadida “Diniy ekstremizm, terrorizm va uning salbiy oqibatlari”ga qaratilgan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligidan biriktirilgan mas’ul xodimi N.Rahmonov, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Din ishlari bo‘yicha Qo‘mita mas’ul xodimi B.Saipov hamda JIDU prorektori V.Xoshimov va Ijtimoiy gumanitar fanlar kafedrasi professori R.F.Farmonov ishtirok etdilar.
Ishtirokchilar o‘z nutqlarida radikalizm, terrorizm va jangari ekstremizm mafkurasi nafaqat bir mamlakat yoki muayyan mintaqa doirasida keng tarqalgani, balki ushbu jarayon milliy chegara bilmasligi haqida gapirishar ekan, aynan shu sababli har qanday ko‘rinish va shakldagi terrorizm, ekstremizmga yo‘l qo‘ymaslik muhitini shakllantirish, ushbu xavfli tahdidlarning paydo bo‘lishi va tarqalishiga ko‘maklashadigan sabab sharoitlarni aniqlash hamda bartaraf etish barchamizning insoniylik burchimiz ekanligi alohida ta’kidlandi. Bunga avvalo, hukumatimiz tomonidan amalga oshirilayotgan ko‘plab chora-tadbirlar, ma’naviy-ma’rifiy targ‘ibotlar sabab bo‘lmoqda. Ammo biz bular bilan cheklanib qolmay, xavfsizligimiz va barqarorligimizni saqlash uchun hamisha ogoh bo‘lishimiz, yoshlarimizni bu ma’naviy ofatga yaqinlashib qolmasliklari uchun uzluksiz ravishda tushuntirish ishlarini olib borishimiz kerak. Zero, mamlakat tinch bo‘lsa, xalq baxtli bo‘ladi, yurt osoyishta bo‘lsa, yoshlar o‘z ko‘zlagan maqsadlariga erishadilar.
Hozirgi kunda yoshlarga turli ijtimoiy tarmoqlar, mobil dasturlari va turli vositalardan axborot hurujlari orqali ta’sir qilishga urinishlar ko‘p bo‘lmoqda. Bu esa bizni doim ogoh bo‘lishimiz zarurligi ta’kidlab o‘tildi.
Tinchlik har qanday boylikdan ustun ekanligini, uni asrab-avaylash esa har bir insonning burchi ekanligi barchaning diqqat markazida bo‘ldi.
Qachonki inson o‘z qalbiga ma’rifatni, insoniylik va yuksak bilimni jo qilmas ekan, diniy ekstremizm,terrorizm kabi balolarga duchor bo‘laveradi. Shukrki, bizning mamlakatimiz bunday illatlardan xoli, tinch va osoyishtalikda kun kechirmoqda.

A preventive action devoted to the issues of youth protection from various threats - religious extremism and terrorism, the negative impact of "mass culture", as well as strengthen the national immunity of both students and teachers took place in the Assembly hall of the University of World Economy and Diplomacy on November 27, 2017. Currently in our country, the extensive work is carried out on the education of youth in the spirit of love for the motherland, loyalty to the ideas of independence, the development and promotion of national traditions and customs as well as the increase of spiritual and moral values.
The special guests and participants participated in the meeting including the head of the Religious Affairs Committee under the Cabinet of Ministers of Uzbekistan B.Saipov, a representative of the Ministry of Higher and Secondary Special Education of the Republic of Uzbekistan N.Rakhmonov, the Vice-Rector of the UWED – V.Xoshimov and the professor of the department of social and humanitarian disciplines Rahmon Farmonovich Farmonov.
The speakers gave the definition of the concepts of: extremism, terrorism, nationalism and religious extremism. Also, the rapporteurs evaluated the events currently happening all over the world. During the meeting the achievements of our country in 25 years of Independence, progress in various fields of science, education and the economy were noted.
Given that the spiritual threats spread mainly through the Internet and media, an advocacy for the formation of youth skills in the proper use of a worldwide network is enhanced. This preventive work plays an important role in enhancing and strengthening the immunity of the spiritual upbringing of socially active young persons.
During the meeting the sides exchanged views on the subject.
These activities are designed to strengthen the national immunity and serve as a counter to various negative phenomena, as well as strengthening the sense of belonging to the young people a plight of the country, a sense of pride for our country.