JIDUda 2017-yil 18-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligining 25 yilligi munosabati bilan “O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi va xalqaro huquq” mavzusidagi respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi
20.11.2017 17088
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligining 25 yilligi munosabati bilan va uning mamlakatimizni keng miqyosdagi xalqaro-huquqiy faoliyatining huquqiy poydevori ekanligini inobatga olgan holda, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyevning 2017-yil 10-oktyabrdagi “O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligining yigirma besh yilligini nishonlashga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoyishida demokratik huquqiy davlat barpo etish va qonun ustuvorligini ta’minlashda Konstitutsiyaning o‘rni va ahamiyatini yoritishga qaratilgan vazifalardan kelib chiqqan holda, joriy yilning 18-noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi va xalqaro huquq” mavzusidagi respublika miqyosida ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi.
Ilmiy-amaliy konferensiya ishida milliy qonunchilik va xalqaro huquq sohasining yetuk mutaxassislari ishtirok etishdi. Jumladan, konferensiyada O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Demokratik institutlar, nodavlat tashkilotlar va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari qo‘mitasi raisi, yu.f.d., professor A.X.Saidov, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Qonunchilik va sud-huquq masalalari qo‘mitasi raisi B.J.Matmuratov, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi rais o‘rinbosari, yu.f.n., dotsent A.B.Gafurov hamda boshqalarning maruzalari tinglandi.
Konferensiyada O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida inson huquqlarining mustahkamlanishi, inson huquqlariga oid xalqaro standartlarni milliy qonunchilikka tadbiq etilishi, mamlakatda amalga oshirilayotgan sud-huquq islohotlarini xalqaro standartlarga muvofiqligi, tashqi siyosatga oid konstitutsiyaviy prinsiplar, O‘zbekistonning xalqaro shartnomalari va ularni milliy qonunchilikka implementatsiyasi, O‘zbekistonning xalqaro tashkilotlar bilan hamkorligining konstitutsiyaviy asoslari, hozirgi zamon xalqaro huquq tizimi bilan konstitutsiyaviy prinsiplarning nisbati, O‘zbekiston Respublikasining mustaqilligi va suverenitetini yanada mustahkamlash, O‘zbekiston Respublikasining tashqi siyosiy va tashqi iqtisodiy faoliyatining normativ-huquqiy bazasini yanada takomillashtirish, O‘zbekistonning xalqaro huquq ijodkorligi jarayonidagi ishtiroki, global va mintaqaviy muammolarni hal qilishda O‘zbekistonning xalqaro-huquqiy tashabbuslari, jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Samarqandda bo‘lib o‘tgan “Markaziy Osiyo: yagona tarix va umumiy kelajak, barqaror rivojlanish va taraqqiyot yo‘lidagi hamkorlik” mavzusidagi xalqaro konferensiyada so‘zlagan nutqidan kelib chiquvchi vazifalar muhokama qilindi.
Anjumanda ishlab chiqilgan tavsiyalar, ma’ruzalar va anjuman ishtirokchilarining maqolalari va tezislarini “Konstitutsiya va xalqaro huquq” mavzusidagi respublika konferensiyasi materiallari nomida to‘plam shaklida nashr qilish rejalashtirilgan.

On November 18, 2017 a national scientific and practical conference on the theme "The Constitution of the Republic of Uzbekistan and International Law" was held at the UWED in commemoration of the 25th anniversary of the adoption of the Constitution of the Republic of Uzbekistan
20.11.2017 17086
The Constitution of the Republic of Uzbekistan recognizes priority of the generally accepted norms of the international law, and determines the principles for the implementation of foreign policy of Uzbekistan based on the principles of sovereign equality of the states, non-use of force or threat of its use, inviolability of frontiers, peaceful settlement of disputes, non-interference in the internal affairs of other states, and other universally recognized norms of international law. On November 18, 2017, in anticipation of the 25th Anniversary of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, the University of World Economy and Diplomacy held a scientific and practical conference titled “The Constitution of the Republic of Uzbekistan and International Law”. This significant scientific forum has been organized in line with the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev’s recent Order “On preparation and implementation of activities in commemoration of the 25th anniversary of adoption of the Constitution of the Republic of Uzbekistan”.
Leading experts in the field of national legislation and international law took part in the work of the scientific-practical conference. The conference’s speakers presented by prominent public officials, including: professor A.Saidov, Chairman of the Oliy Majlis’ Committee for Democratic Institutions, Non-governmental organizations and Local Governance; B. Matmuradov, Chairman of the Committee for Legislation and Judicial Affairs, Senate of Oliy Majlis; A. Gafurov, Vice-Chairman of the Constitutional Court of the Republic of Uzbekistan and many other leading experts in the field of national legislation and international law.
At the conference’s participants have an authentic opportunity to address and exchange ideas on the Constitution’s role and place in the modern society, incorporation of and relations with the norms of international law, and further development of the Republic’s constitutional and regulatory norms. The scientific forum covers vital subjects related to the constitutional guarantees towards human rights, implementation of the international law fundamental principles in the national legislation, efficiency and effectiveness of the ongoing reformation in the national judicial system, reinforcement of the constitutional oversight of the implementation of the fundamental international relations principles in the domestic legislation, and the importance of constitutional reform in the modernization of the national governance.
The results of the forum polemic discussions will become available to the public and concerned entities through further publication of the conference materials. The materials are recommended for study and research activities.