JIDUda 2017-yil 18-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligining 25 yilligi munosabati bilan “O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi va xalqaro huquq” mavzusidagi respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi
20.11.2017 17088
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligining 25 yilligi munosabati bilan va uning mamlakatimizni keng miqyosdagi xalqaro-huquqiy faoliyatining huquqiy poydevori ekanligini inobatga olgan holda, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyevning 2017-yil 10-oktyabrdagi “O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligining yigirma besh yilligini nishonlashga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoyishida demokratik huquqiy davlat barpo etish va qonun ustuvorligini ta’minlashda Konstitutsiyaning o‘rni va ahamiyatini yoritishga qaratilgan vazifalardan kelib chiqqan holda, joriy yilning 18-noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi va xalqaro huquq” mavzusidagi respublika miqyosida ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi.
Ilmiy-amaliy konferensiya ishida milliy qonunchilik va xalqaro huquq sohasining yetuk mutaxassislari ishtirok etishdi. Jumladan, konferensiyada O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Demokratik institutlar, nodavlat tashkilotlar va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari qo‘mitasi raisi, yu.f.d., professor A.X.Saidov, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Qonunchilik va sud-huquq masalalari qo‘mitasi raisi B.J.Matmuratov, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi rais o‘rinbosari, yu.f.n., dotsent A.B.Gafurov hamda boshqalarning maruzalari tinglandi.
Konferensiyada O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida inson huquqlarining mustahkamlanishi, inson huquqlariga oid xalqaro standartlarni milliy qonunchilikka tadbiq etilishi, mamlakatda amalga oshirilayotgan sud-huquq islohotlarini xalqaro standartlarga muvofiqligi, tashqi siyosatga oid konstitutsiyaviy prinsiplar, O‘zbekistonning xalqaro shartnomalari va ularni milliy qonunchilikka implementatsiyasi, O‘zbekistonning xalqaro tashkilotlar bilan hamkorligining konstitutsiyaviy asoslari, hozirgi zamon xalqaro huquq tizimi bilan konstitutsiyaviy prinsiplarning nisbati, O‘zbekiston Respublikasining mustaqilligi va suverenitetini yanada mustahkamlash, O‘zbekiston Respublikasining tashqi siyosiy va tashqi iqtisodiy faoliyatining normativ-huquqiy bazasini yanada takomillashtirish, O‘zbekistonning xalqaro huquq ijodkorligi jarayonidagi ishtiroki, global va mintaqaviy muammolarni hal qilishda O‘zbekistonning xalqaro-huquqiy tashabbuslari, jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Samarqandda bo‘lib o‘tgan “Markaziy Osiyo: yagona tarix va umumiy kelajak, barqaror rivojlanish va taraqqiyot yo‘lidagi hamkorlik” mavzusidagi xalqaro konferensiyada so‘zlagan nutqidan kelib chiquvchi vazifalar muhokama qilindi.
Anjumanda ishlab chiqilgan tavsiyalar, ma’ruzalar va anjuman ishtirokchilarining maqolalari va tezislarini “Konstitutsiya va xalqaro huquq” mavzusidagi respublika konferensiyasi materiallari nomida to‘plam shaklida nashr qilish rejalashtirilgan.

Конституция Республики Узбекистан закрепляет приоритет общепризнанных принципов международного права и определяет принципы осуществления внешней политики исходя из принципов суверенного равенства государств, неприменения силы или угрозы силой, нерушимости границ, мирного урегулирования споров, невмешательства во внутренние дела других государств и иных общепризнанных принципов и норм международного права. Во исполнение распоряжения Президента Республики Узбекистан от 10 октября 2017 года «О мерах по подготовке и проведению праздновании двадцатипятилетия принятия Конституции Республики Узбекистан», 18 ноября 2017 года Университетом мировой экономики и дипломатии была организована республиканская научно-практическая конференция на тему «Конституция Республики Узбекистан и международное право», посвящённая 25-летию принятия Конституции Республики Узбекистан.
В работе научно-практической конференции приняли участие ведущие специалисты в сфере национального законодательства и международного права. В частности, на конференции с докладами выступили председатель Комитета по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления граждан Олий Мажлиса Республики Узбекистан, д.ю.н., профессор А.Х. Саидов, председатель Комитета по законодательству и судебно-правовым вопросам Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Б.Ж. Матмуратов, заместитель председателя Конституционного суда Республики Узбекистан, к.ю.н., А.Б. Гафуров и др.
Принимавшие участие на данном мероприятии представители органов государственной власти Республики Узбекистан, а также институтов гражданского общества и вузов обменялись мнениями по вопросам роли и значения Конституции Республики Узбекистан, взаимодействия и взаимовлияния Конституции Республики Узбекистан и международного права, совершенствования конституционно-правовых основ разрешения региональных и мировых проблем. В ходе данного научного форума обсуждались вопросы о гарантиях прав и свобод человека, закреплённых в Конституции Республики Узбекистан, правовые аспекты имплементации норм международного права в национальное законодательство, совершенствование мониторинга  ратифицированных  международных договоров, повышение эффективности проводимых в Республике Узбекистан судебно-правовых реформ, усиление роли конституционного контроля в процессах имплементации международно-правовых норм в национальное законодательство, вопросы соотношения Конституции Республики Узбекистан и международного права, роль конституционных реформ в модернизации государства, а также были озвучены задачи, поставленные Президентом Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиёевым в его выступлении на международной конференции  в Самарканде на тему «Центральная Азия: одно прошлое и общее будущее, сотрудничество ради устойчивого развития и взаимного процветания».
По итогам мероприятия были разработаны предложения и рекомендации, которые будут направлены в соответствующие ведомства, а также было принято решение издать сборник материалов по итогам конференции и в дальнейшем активно использовать их в учебно-методической и научной деятельности.