2017-2021 yillarga mo‘ljallangan Harakatlar strategiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 20.04.2017 yil qabul qilingan № PQ-2909 sonli qarori va Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetini rivojlantirish Konsepsiyasiga asosan Hindistonning Xalqaro Vivekananda fondi bilan o‘zaro anglashinuv Memorandumi imzolandi.
Ushbu memorandum orqali, taraflar uchun foydali bo‘lgan turli sohalarda o‘zaro hamkorlikni rivojlantirish, delegatsiyalar, ilmiy-pedagogik xodimlar almashinuvi, turli xil ilmiy va boshqa ma’lumotlar almashinuvi, o‘zaro tashkil etiladigan konferensiya, seminar va simpoziumlarda qatnashish nazarda tutilgan.
Vevakananda xalqaro fondi – dolzarb milliy va xalqaro muammolar bo‘yicha sifatli va chuqur o‘rganilgan tadqiqotlarni amalga oshiradigan tahliliy markazdir. Shuningdek, Fond tomonidan ijtimoiy va etnik konfliktlar, terrorizm va ekstremizm kabi hodisalar bo‘yicha tadqiqotlar olib boriladi.

To implement the Strategy of Actions 2017-2021, the Presidential Decree #PP-2909 and Strategic Action Plan of the University of World Economy and Diplomacy (UWED), UWED has signed a Memorandum of Understanding with the Vivekananda International Foundation (India).
The MoU considers development of all-round cooperation in various fields of mutual interest, such as exchange of delegations, scientific and pedagogical staff, scientific and information materials, experience, including participation in scientific conferences, seminars and symposiums, and joint events.
The Vivekananda International Foundation (VIF) is an Indian public policy think-tank, the main aim of which is to promote initiatives that further the cause of peace and global harmony; monitor social, economic and political trends that have a bearing on India’s unity and integrity; analyze the causes for social and ethnic conflicts leading to extremism and offer policy alternatives, etc.