2017-2021 yillarga mo‘ljallangan Harakatlar strategiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 20.04.2017 yil qabul qilingan № PQ-2909 sonli qarori va Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetini rivojlantirish Konsepsiyasiga asosan Hindistonning Xalqaro Vivekananda fondi bilan o‘zaro anglashinuv Memorandumi imzolandi.
Ushbu memorandum orqali, taraflar uchun foydali bo‘lgan turli sohalarda o‘zaro hamkorlikni rivojlantirish, delegatsiyalar, ilmiy-pedagogik xodimlar almashinuvi, turli xil ilmiy va boshqa ma’lumotlar almashinuvi, o‘zaro tashkil etiladigan konferensiya, seminar va simpoziumlarda qatnashish nazarda tutilgan.
Vevakananda xalqaro fondi – dolzarb milliy va xalqaro muammolar bo‘yicha sifatli va chuqur o‘rganilgan tadqiqotlarni amalga oshiradigan tahliliy markazdir. Shuningdek, Fond tomonidan ijtimoiy va etnik konfliktlar, terrorizm va ekstremizm kabi hodisalar bo‘yicha tadqiqotlar olib boriladi.

Во исполнение Стратегии действий 2017-2021 гг., Постановления Президента Республики Узбекистан от 20.04.2017 г. и Концепции развития Университета мировой экономики и дипломатии Министерства иностранных дел Республики Узбекистан подписан Меморандум о взаимопонимании с Международным Фондом Вивекананды (Индия).
Данным Меморандумом предусмотрено развитие всемерного сотрудничества в различных областях, представляющих взаимный интерес: обмен делегациями, научно-педагогическим персоналом, научными и информационными материалами, опытом, включая участие в научных конференциях, семинарах и симпозиумах, а также проведение совместных мероприятий.
Международный фонд Вивекананды – аналитический центр, основной целью которого является проведение качественных и углубленных исследований по ключевым национальным и международным вопросам, а также продвижение инициатив, способствующих достижению мира и глобальной гармонии. Вместе с тем, Фондом проводятся исследования в области социальных и этнических конфликтов, терроризма и экстремизма.