2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 20 apreldagi “Oliy ta’lim tizimini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-2909 sonli Qarorini ijro etish hamda O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining rivojlanish konsepsiyasiga muvofiq, Xitoy Xalq Respublikasining Shanxay universiteti bilan hamkorlik haqida bitim imzolandi.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamda Shanxay universiteti hamkorlikda JIDUda Shanxay Xalqaro biznes maktabini tashkil qilish rejalashtirilgan. Asosiy maqsad oliy ta`lim sohasida (bakalavr, magistratura) xalqaro miqyosdagi malakali kadrlarni tayyorlash, shuningdek, xalqaro  iqtisod, xalqaro biznes, xalqaro  moliya va xalqaro savdo yo`nalishlarida ilmiy-tadqiqot faoliyatini olib borish ko`zda tutilgan.

Во исполнение Стратегии действий 2017-2021 гг., Постановления Президента Республики Узбекистан от 20.04.2017 г. № ПП-2909 и Концепции развития Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД) Министерства иностранных дел Республики Узбекистан УМЭД подписан Меморандум о взаимопонимании с Шанхайским университетом (Китай).
Подписанное соглашение предусматривает создание Шанхайской международной бизнес-школы в УМЭД с целью обмена опытом и предоставления академических услуг в области высшего образования (бакалавриат и магистратура), переподготовки и повышения квалификации кадров-международников, а также научно-аналитической деятельности по направлениям международная экономика, международный бизнес, международные финансы и международная торговля на основе общепризнанных международных образовательных стандартов.