2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 20 apreldagi “Oliy ta’lim tizimini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-2909 sonli Qarorini ijro etish hamda O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining rivojlanish konsepsiyasiga muvofiq, Xitoy Xalq Respublikasining Shanxay universiteti bilan hamkorlik haqida bitim imzolandi.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamda Shanxay universiteti hamkorlikda JIDUda Shanxay Xalqaro biznes maktabini tashkil qilish rejalashtirilgan. Asosiy maqsad oliy ta`lim sohasida (bakalavr, magistratura) xalqaro miqyosdagi malakali kadrlarni tayyorlash, shuningdek, xalqaro  iqtisod, xalqaro biznes, xalqaro  moliya va xalqaro savdo yo`nalishlarida ilmiy-tadqiqot faoliyatini olib borish ko`zda tutilgan.

The University of World Economy and Diplomacy has signed a Memorandum of Understanding with Shanghai University
14.07.2017 26400
To implement the Strategy of Actions 2017-2021, the Presidential Decree #PP-2909 and Strategic Action Plan of the University of World Economy and Diplomacy (UWED), UWED has signed a Memorandum of Understanding with Shanghai University at UWED.
The MoU considers the establishment of International Shanghai School of International Business at UWED to offer academic and cultural interchange between two Universities in the area of higher education (under- and postgraduate studies), retraining and training international specialists as well as research-analytics in the subject areas of international economics, international business, international finance and international trade on the basis of international education standards.
The University of World Economy and Diplomacy of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, established in 1992 on the Initiative of the First of the Republic President of Uzbekistan, offers higher educational, training and research-analytical services in the subject areas of international relations, international economic activities and international law.