VII-an’anaviy konferensiya
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida 2017 yil 19 may kuni “Zamonaviy xalqaro munosabatlarning xususiyatlari va O’zbekiston Respublikasi tashqi siyosatining ustuvor yo’nalishlari” mavzusidagi VII-an’anaviy konferensiya bo’lib o’tdi. Anjuman davomida “2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi” ning “Xavfsizlik, millatlararo totuvlik va diniy bag‘rikenglikni ta’minlash, chuqur o‘ylangan, o‘zaro manfaatli va amaliy ruhdagi tashqi siyosat yuritish” deb nomlangan beshinchi yo‘nalishida belgilangan vazifalarni har tomonlama muhokama qilindi.
Konferesiyada xalqaro maydondagi dolzarb muammolarni hal etishda ko‘p tomonlama hamkorlikning o‘rni va ahamiyati, unda xalqaro tizimlar faoliyati, siyosiy, gumanitar, madaniy, ta’lim, ekologiya, ijtimoiy-iqtisodiy, xavfsizlik sohalardagi davlatlararo hamkorlik, shuningdek, xalqaro va mintaqaviy institutlari bilan hamkorlik, xalqaro tinchlik va xavfsizlikni ta’minlashda xalqaro va mintaqaviy tashkilotlarning roli, global va mintaqaviy muammolarni hal qilishda O‘zbekistonning xalqaro maydonidagi tashabbuslari, ishtiroki, pozitsiyasi hamda ular doirasida boshqa davlatlar bilan hamkorligi va uni takomillashtirishning ilmiy-nazariy va amaliy jihatlari tahlil qilindi.

19 мая 2017 года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась VII Республиканская научно-практическая конференция на тему «Особенности современных международных отношений и приоритеты внешней политики Республики Узбекистан». В ходе конференции ученые и эксперты обсудили ход реализации задач, определенных в пятом направлении “Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах” – “Приоритетные направления в сфере обеспечения безопасности, религиозной толерантности и межнационального согласия, а также осуществления взвешенной, взаимовыгодной и конструктивной внешней политики”.
Также были изучены научно-теоретические и практические аспекты роли и места многостороннего сотрудничества в решении актуальных проблем международных отношений, функционирование международных систем, межгосударственные сотрудничества в политической, гуманитарной, культурной, социально-экономической сферах, а также образования, экологии, безопасности, сотрудничество с международными и региональными институтами, роль международных и региональных организации в обеспечении международной безопасности и стабильности, участие, позиция и инициативы Республики Узбекистан на международной арене по решению глобальных и региональных проблем, сотрудничество с другими странами.