VII-an’anaviy konferensiya
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida 2017 yil 19 may kuni “Zamonaviy xalqaro munosabatlarning xususiyatlari va O’zbekiston Respublikasi tashqi siyosatining ustuvor yo’nalishlari” mavzusidagi VII-an’anaviy konferensiya bo’lib o’tdi. Anjuman davomida “2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi” ning “Xavfsizlik, millatlararo totuvlik va diniy bag‘rikenglikni ta’minlash, chuqur o‘ylangan, o‘zaro manfaatli va amaliy ruhdagi tashqi siyosat yuritish” deb nomlangan beshinchi yo‘nalishida belgilangan vazifalarni har tomonlama muhokama qilindi.
Konferesiyada xalqaro maydondagi dolzarb muammolarni hal etishda ko‘p tomonlama hamkorlikning o‘rni va ahamiyati, unda xalqaro tizimlar faoliyati, siyosiy, gumanitar, madaniy, ta’lim, ekologiya, ijtimoiy-iqtisodiy, xavfsizlik sohalardagi davlatlararo hamkorlik, shuningdek, xalqaro va mintaqaviy institutlari bilan hamkorlik, xalqaro tinchlik va xavfsizlikni ta’minlashda xalqaro va mintaqaviy tashkilotlarning roli, global va mintaqaviy muammolarni hal qilishda O‘zbekistonning xalqaro maydonidagi tashabbuslari, ishtiroki, pozitsiyasi hamda ular doirasida boshqa davlatlar bilan hamkorligi va uni takomillashtirishning ilmiy-nazariy va amaliy jihatlari tahlil qilindi.

On May 19, 2017 in the University of World Economy and Diplomacy VII Republican scientifically practical conference on the topic “Features of modern international relations and priorities of foreign policy of the Republic of Uzbekistan” was held. Participants discussed the implementation of tasks identified in the fifth direction of "Strategy of action for the five priority areas of the development of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021 years" – "Priority directions in the sphere of ensuring security, religious tolerance and interethnic accord, as well as implementing a balanced, mutually beneficial and constructive foreign policy".
Scientists and experts analyzed scientific-theoretical and practical aspects of the role and place of multilateral cooperation in solving urgent problems of international relations, the functioning of international systems, interstate cooperation in the political, humanitarian, cultural, socio-economic spheres, as well as education, ecology, security, cooperation with international and regional institutions, role of international and regional organizations in ensuring international security and stability, participation, position and initiatives of the Republic of Uzbekistan in the international arena to address global and regional problems and cooperation with other countries.