Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Moskva davlat xalqaro munosabatlar instituti bilan Hamkorlik to`g`risida Bitim imzoladi
16.06.2017 30464
2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 20 apreldagi “Oliy ta’lim tizimini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-2909 sonli Qarorini ijro etish hamda O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining rivojlanish konsepsiyasiga muvofiq, Rossiya Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Moskva davlat xalqaro munosabatlar instituti (Universitet) bilan Hamkorlik to‘g‘risida Bitim imzolandi.
Ushbu bitim xalqaro toifadagi mutaxassislarni tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish, shuningdek yangi bakalavr va magistrlik dasturlarini tatbiq etish, birgalikda o‘quv-ilmiy tadbirlarni o‘tkazish, talabalar, aspirantlar va doktorantlar almashinuvi, ilmiy-pedagogik kadrlarni amaliyoti va malaka oshirishini tashkil etish, O‘zbekiston-Rossiya siyosiy va savdo-iqtisodiy munosabatlarni rivojlantirish sohasida, shuningdek boshqa dolzarb mintaqaviy va xalqaro siyosiy mavzular bo‘yicha hodisa va jarayonlarning hozirgi vaqtdagi yuqori dinamikasini hisobga olgan holda ekspert-tahliliy laboratoriya va markazlarning o‘zaro hamkorligini yo‘lga qo‘yish sohasida keng qamrovli hamkorlikni rivojlantirishni ko‘zda tutadi.

Университет мировой экономики и дипломатии подписал Соглашение о сотрудничестве с МГИМО
Во исполнение Стратегии действий 2017-2021 гг., Постановления Президента Республики Узбекистан от 20.04.2017 г. № ПП-2909 и Концепции развития Университета мировой экономики и дипломатии Министерства иностранных дел Республики Узбекистан подписано очередное Соглашение о сотрудничестве с МГИМО (Университет) МИД России.
Данное соглашение предусматривает развитие всемерного сотрудничества в сфере подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов-международников, включая внедрение новых бакалаврских и магистерских программ, проведение совместных учебных/научных мероприятий, обмен студентами, аспирантами и докторантами, организация практик и стажировок научно-педагогических кадров, а также налаживание взаимодействия экспертно-аналитических лабораторий и центров с учётом современной высокой динамики событий и процессов в сфере развития узбекско-российских политических и торгово-экономических отношений, а также по другим актуальным темам региональной и международной политики.