Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Moskva davlat xalqaro munosabatlar instituti bilan Hamkorlik to`g`risida Bitim imzoladi
16.06.2017 30464
2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 20 apreldagi “Oliy ta’lim tizimini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-2909 sonli Qarorini ijro etish hamda O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining rivojlanish konsepsiyasiga muvofiq, Rossiya Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Moskva davlat xalqaro munosabatlar instituti (Universitet) bilan Hamkorlik to‘g‘risida Bitim imzolandi.
Ushbu bitim xalqaro toifadagi mutaxassislarni tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish, shuningdek yangi bakalavr va magistrlik dasturlarini tatbiq etish, birgalikda o‘quv-ilmiy tadbirlarni o‘tkazish, talabalar, aspirantlar va doktorantlar almashinuvi, ilmiy-pedagogik kadrlarni amaliyoti va malaka oshirishini tashkil etish, O‘zbekiston-Rossiya siyosiy va savdo-iqtisodiy munosabatlarni rivojlantirish sohasida, shuningdek boshqa dolzarb mintaqaviy va xalqaro siyosiy mavzular bo‘yicha hodisa va jarayonlarning hozirgi vaqtdagi yuqori dinamikasini hisobga olgan holda ekspert-tahliliy laboratoriya va markazlarning o‘zaro hamkorligini yo‘lga qo‘yish sohasida keng qamrovli hamkorlikni rivojlantirishni ko‘zda tutadi.

To implement the Strategy of Actions 2017-2021, the Presidential Decree #PP-2909 and Strategic Action Plan of the University of World Economy and Diplomacy (UWED), UWED has signed another Agreement of Cooperation with Moscow State Institute of International Relations (MGIMO University) of the Ministry of Foreign Affairs of Russia.
The Agreement considers the development of a broader cooperation in areas of higher education, retraining and training international specialists, including the development of new undergraduate and graduate programmes, delivery of joint educational and research activities, student and research fellow exchanges, professional development of academic and administrative staff members as well as collaboration of research labs and centers.
The University of World Economy and Diplomacy of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, established in 1992 on the Initiative of the First President of Uzbekistan, offers higher educational, training and research-analytical services in the subject areas of international relations, international economic activities and international law.